Ďalší zo splnených snov.

Písmo: A- | A+

Veľa rokov som sníval o tom, že niekedy pôjdem položiť kvety na hrob jednej z najväčších osobností dvadsiateho storočia a jedneho z mojich osobných hrdinov - Sira Winstona Churchilla.

Problém bol vždy v tom, že nevlastním auto a anglickou verejnou dopravou by to bolo strašne komplikované a zdĺhavé, aj keď je to len okolo 60 kilometrov.

Ale mám šťastie na priateľov, ktorí trávia väčšinu voľných víkendov návštevami historických miest a kultúrnych pamiatok Veľkej Británie a okrem toho auto majú.

Tak sme sa vybrali na celodenný výlet.

Hrob sa nachádza na cintoríne pri farskom kostole v dedinke Bladon neďaleko Oxfordu. Sú tam pochovaní aj jeho rodičia, deti a milovaná manželka Clemmie.

Hrob Sira Winstona a jeho Clemmie.
Hrob Sira Winstona a jeho Clemmie. (zdroj: Anton Kovalčík)

Pri príležitosti päťdesiateho výročia jeho smrti bolo v kostole inštalované vitrážové okno so sv. Martinom, patrónom farnosti a zaujímavými detailami týkajúcimi sa Sira Winstona po okrajoch.

Vitrážové okno osadené pri príležitosti 50. bvýročia smrti W.S.C.
Vitrážové okno osadené pri príležitosti 50. bvýročia smrti W.S.C. 

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Nezdržali sme sa tam asi ani hodinu a vyrazili sme na obhliadku starobylého a slávneho univerzitného Oxfordu. Mesto dýchalo úžasnou atmosférou, samozrejme s množstvom mladých ľudí z celého sveta, ktorí tam študujú.

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Nakoniec sme si dali výborný obed a pravú tureckú kávu v najstaršej kaviarni v Európe, ktorú dnes vlastnia tureckí majitelia.

Obrázok blogu

Cestou domov sme trochu odbočili a v dedine Great Missenden v grófstve Buckinghamshire sme zašli do múzea a na hrob svetoznámeho spisovateľa, autora okrem iného aj Charlieho továrne na čokoládu - Roalda Dahla.

Obrázok blogu

Pekný výlet sme mali, však?

Na záver malý dodatok:

"Odvaha je oprávnene považovaná za najdôležitejšiu z ľudských vlastností, pretože je to vlastnosť, ktorá zaručuje všetky ostatné." Sir Winston Spencer Churchill.

Skryť Zatvoriť reklamu