V slovenskom preklade znamená "nech si zákazník dá pozor". Termín, ktorý sa používa hlavne v obchode s nehnuteľnosťami, ale jeho aplikácia má ďalekosiahle dôsledky takmer pri všetkých obchodoch, investíciách, na finančnom trhu, aj v spotrebiteľskej oblasti. V princípe to znamená, že kupujúci si musí zistiť potrebné informácie keď uvažuje o kúpe nejakého výrobku, alebo služby. Inak povedané, kupujúci musí poznať svoje práva a byť ostražitý pri vyhýbaní sa podvodom.
Zásada caveat emptor napríklad pri kúpe auta ukladá kupujúcemu povinnosť zoznámiť sa s technickým stavom auta a uistiť sa, že stojí za požadovanú cenu. Je to varovanie pre kupujúceho, že predávajúci nie je povinný dobrovoľne poskytnúť negatívne informácie o predávanom produkte, službe, či investícii. Predpokladá to, že (pokiaľ predávajúci neposkytuje zmluvnú, alebo zákonnú záruku na predmet predaja), kupujúci nesie celé riziko, spôsobené nekvalitou kúpeného produktu, alebo služby. "Caveat emptor" vychádza zo skutočnosti, že kupujúci majú vo väčšine prípadov menej informácii o predmete kúpy, než majú predávajúci, a že tento predmet môže mať chyby, ktoré sú skryté kupujúcemu a známe len predávajúcemu. V teórii sa tento stav nazýva informačná asymetria. Je na kupujúcich, aby túto asymetriu vo svojom vlastnom záujme vyrovnali.
Vzhľadom na to, že drvivá väčšina ľudí má o fungovaní ekonomiky, financií, investovania, sporenia, poistenia predstavú zahmlenú asi tak, ako ja o schémach moderných elektrických prístrojov a zariadení, aj v prípade, že získajú nejakú informáciu, nevedia ju "prečítať", vysvetliť, pochopiť, dať do súvislostí. A vzdelávanie v tejto oblasti je na Slovensku, aj všade inde v zahraničí na veľmi slabej úrovni. Bez zaplnenia obrovského priestoru, ktorý takto vzniká, nezabránime ďalším Horizontom, Drukosom, Lehmanom a Madoffom, ale aj bežným bankám, poisťovniam, brokerským firmám a vládam, aby získavali na úkor neinformovaných klientov. Informačná asymetria je tiež jedným z dôvodov, prečo nefungujú základné predpoklady ekonomickej teórie, ktorou sa svet riadi posledných 35 rokov. Neoklasickej makroekonomickej teórie, od ktorej sa odvíjajú všetky modely, politiky, stratégie a taktiky, ktoré nás doviedli k ekonomickému marazmu, v ktorom sa teraz čľapkáme. Ale o tom potom.