George Papadopoulos s maltským profesorom Josephom Mifsudom
https://www.theguardian.com/us-news/2017/oct/31/joseph-mifsud-professor-trump-russia-inquiry-kremlin a "neterou" Vladimíra Putina (V.P. nemá žiadnu neter). Profesor zariadil emailový kontakt medzi Papadopoulusom a zástupcom ruského ministerstva zahraničných vecí. Koncom apríla predniesol Trump svoj prvý vážny zahranično-politický prejav vo Washingtonskom hoteli, kde naznačil, že je načase ukončiť nekonečný kruh nepriateľstva voči Rusku. Podľa jeho mladého poradcu, to bol signál, že sa Trump chce stretnúť s Putinom, čo aj oznámil svojmu kontaktu z ruského ministerstva zahraničia. O deň neskôr mu Mifsud povedal o možnom darčeku z Moskvy: o tisícoch hacknutých emailov, ktoré by mohli poškodiť kandidatúru Hillary Clinton. Nikdy sa nedokázalo, či správu podal ďalej, alebo nie. Neskôr bol Papadopoulos odsúdený na štrnásť dní väzenia za klamanie FBI.

Rusi potom podnikli ešte niekoľko pokusov nakontaktovať osoby z vedenia kampane.
Carter Page, poradca kampane pre zahraničnú politiku, bol pozvaný aby predniesol prejav na prestížnej Novej Ekonomickej Škole v Moskve. Ruská televízia ho v tom roku opisovala ako "slávneho amerického ekonóma," aj keď v USA bol takmer neznámou figúrkou. V Moskve sa stretol s mnohými biznismenmi a minimálne jedným vrcholným politickým predstaviteľom.
V júni 2016 sa Rusi stretli v Trump Tower na Manhattane s vrcholnými predstaviteľmi kampane, vrátane Trumpa juniora, po tom, čo im sľúbili poškodzujúce informácie o Hillary Clinton.
Tri dni po tomto stretnutí sa v britskej televízii objavil zakladateľ Wiki-Leaks Julian Assange a oznámil, že webstránka čoskoro zverejní množstvo emailov týkajúcich sa Trumpovej konkurentky.
O ďalšie tri dni stránka prezentovala hackera, ktorý si dal meno Guccifer 2.0. Prenikol do počítačovej siete Národného výboru demokratickej strany (DNC) a ako dôkaz ponúkol výber z odcudzených dokumentov.
Ruská rozviedka si dala záležať. Iba deň predtým zástupcovia DNC a firmy CrowdStrike, ktorá sa starala o ich počítačovú bezpečnosť oznámili, že ruskí hackeri prenikli do ich počítačovej siete. Rusi cez noc vytvorili webovú stránku a vytvorili osobu Guccifera (meno požičané od skutočného rumunského hackera) a aby vyvrátili obvinenia DNC, prezentovali ho ako osamelého vlka, ktorý v jeho postoch chcel vyjasniť hlavne to, že nemá s Ruskom nič spoločné. Skutočný rumunský hacker Guccifer, vlastným menom Marcel Lazar Lehel bol od roku 2014 v rumunskom väzení https://en.wikipedia.org/wiki/Guccifer . Redaktorovi BBC sa ale s Gucciferom 2.0 podarilo online diskutovať https://www.bbc.co.uk/news/blogs-trending-38610402. Analytici sú presvedčení, že Guccifer 2.0 použil ruský server a že metadáta priložené k odcudzeným emailom boli v ruštine, nie rumunčine. Okrem iného.
V júli 2018 Robert S. Mueller obvinil dvanástich dôstojníkov ruskej vojenskej rozviedky, pričom zdokumentoval ich každý pohyb, vrátane techník, ktoré použili na prienik, triky aby sa schovali v sieti DNC, dokonca aj ich vyhľadávanie na Google. https://www.nytimes.com/2018/07/13/us/politics/mueller-indictment-russian-intelligence-hacking.html
Zverejnenie inkriminovaných emailov na WikiLeaks bolo presne načasované. 22.júla 2016, tri dni pred Národným Zhromaždením Demokratickej strany, ich zverejnili dohromady 19 252.
Firma CrowdStrike začala Rusov sledovať v apríli, pričom požiadala zamestnancov DNC, aby sa pri komunikácii vôbec nezmieňovali o prieniku do databázy. Iba ak budú sledovať hackerov niekoľko týždňov, môžu si byť istí, že našli ich nástroje a zablokovať ich prístup. Pravdepodobne zachytením komunikácie vnútri DNC, alebo FBI, ktorá to tiež vyšetrovala, dôstojníci GRU zistili, že boli spozorovaní. 31. mája dôstojník a hacker GRU Ivan Jermakov, ktorý používal americky znejúce online aliasy - Kate S. Milton, James McMorgans a Karen W.Millen, začal na nete hľadať informácie o CrowdStrike a snažil sa zistiť, čo vedia o hlavnom ruskom nástroji, nepríjemnom malware s názvom X-Agent.

Koncom mája Donald Trump vo veľkom štýle vtipkoval o tom, že Rusi zverejnili katastrofálne emaily DNC pretože ho Putin má rád a vyzval ich, aby sa pokúsili nájsť chýbajúcich 30.000 emailov, ktoré Hillary Clinton vymazala z počítača, pretože boli osobného charakteru a netýkali sa záležitostí Ministerstva zahraničných vecí. Rusi síce jeho požiadavke nevyhoveli, no dodali niečo rovnako užitočné: 50.000 emailov od Johna Podestu, šéfa Clintonovej kampane. Wikileaks túto zásielku od Guccifera 2.0 držala už od júna, aby počkali na správny okamih, ktorý vyvolá najväčší účinok v predvolebnej kampani. https://en.wikipedia.org/wiki/John_Podesta
Ten nastal siedmeho októbra, keď Trumpova kampaň dostala dva údery. Najprv americké spravodajské agentúry vydali svoje prvé oficiálne stanovisko o tom, že za cyber-útokom na DNC bola ruská vláda a že mal podporu z najvyšších oficiálnych miest. Druhou bola šokujúca nahrávka "Access Hollywood", v ktorej sa Trump chvastal obchytkávaním žien a sexuálnymi útokmi na ne. https://www.nytimes.com/2017/11/28/us/politics/donald-trump-tape.html (nahrávka je pred koncom článku).
To bol moment, kedy WikiLeaks vypustila prvé z tisícok Podestovych emailov. Čoskoro z nich Trump čítal počas svojich vystúpení v priebehu kampane, pričom ich vytrhával z kontextu a ich zmysel interpretoval tak, aby dosiahli čo najzničujúcejší účinok. Bolo to vysoko efektívne ostreľovanie protivníka.
David Michael Smith, politický vedec a aktivista z texaského Houstonu si na Facebooku všimol alarmujúcu záležitosť. Skupina nazvaná Heart of Texas (Srdce Texasu) zrazu vyzývala Texasanov aby napoludnie 21. mája 2016 prišli protestovať proti islamskému centru v Texase, ktoré tam bolo už 14 rokov. Hlásali: "Stop islamizácii Texasu. Pripravte sa na boj! Môžete si priniesť aj zbrane, ukryté, alebo aj nie!" Smith začal obvolávať priateľov, pýtať sa:"Kto dočerta je Srdce Texasu?" a organizovať protiprotest.
Skupina "Heart of Texas", ktorá na Facebooku získala viac než štvrť milióna priaznivcov, bola jednou zo 470 facebookovských stránok, vytvorených v Stredisku na Výskum Internetu v St. Peterburgu.
Protest sa uskutočnil. Polícii sa podarilo oddeliť od seba protestujúcich bielych supremacistov a proti-demonštrantov, z ktorých mnohí zareagovali na výzvu inej ruskej facebookovej stránky - "United Muslims of America", vyzývajúcej ľudí aby so dostavili v rovnakom čase na rovnaké miesto "Zachrániť Islamskú Múdrosť." Ku tragédii našťastie nedošlo.
Keď v minulom roku Facebook prvý raz priznal ruský prienik na ich platformu, záležitosť sa zdala byť veľmi skromnou. Sto tisíc dolárov na reklamu bolo smiešnou sumou v porovnaní s desiatkami miliónov dolárov, ktoré na Facebooku minuli obe prezidentské kampane.
Rusi ale využili iný model na ovplyvnenie kampane: zverejňovali senzačné správy a spoliehali sa na bezplatné, virálne šírenie. Ich snaha bola ohromujúca: 2.700 falošných účtov na Facebooku, 80.000 postov a potenciálny dosah 126 miliónov Američanov na Facebooku.
Na Instagrame bolo 170 ruských účtov, ktoré poslali 120.000 príspevkov a zasiahli asi 20 miliónov ľudí. Twitter ohlásil, že 10 týždňov pred voľbami 3.814 účtov patriacich továrni na trollov komunikovalo s 1,4 miliónom ľudí a ďalších 50.258 účtov tzv. "botov" , o ktorých firma usudzuje, že majú ruské spojenie, tweetovalo o voľbách.
Vitalij Bespalov mal v roku 2014 23 rokov a práve ukončil štúdium žurnalistiky na univerzite v sibírskej Ťumeni. Práve sa zamestnal ako "obsahový manažér" v Agentúre na Výskum Internetu, ktorá sprvu vyzerala ako firma digitálneho marketingu a núkala veľkorysý plat vo výške 1.000 dolárov mesačne. Bol prekvapený keď zistil, že jeho prácou bolo písať články na falošné ukrajinské webové stránky, rozdúchavajúc tak tamojší konflikt tak, aby vyhovoval pohľadu ruskej vlády. Bola to podľa neho monotónna a nudná práca. https://antipropaganda.sk/mlady-rus-prehovoril-o-svojej-skusenosti-s-pracou-na-farme-trollov/ .
Čoskoro sa dopočul o novom, tajnom, oddelení v petrohradskej firme, ktoré hľadalo ľudí s veľmi dobrou znalosťou Angličtiny, s cieľom zamerať sa na USA. Veľmi rýchlo zistil, že firma nie je obyčajným biznisom, ale štedro odmeňovaným nástrojom ruskej vlády. Vlastnil ju Jevgenij Prigožin, biznismen v oblasti cateringu, ale aj poskytovateľ žoldnierov, alebo čohokoľvek iného, čo požadoval jeho blízky priateľ Vladimír Putin. https://www.msn.com/en-gb/news/world/how-putins-cook-fed-americas-appetite-for-disinformation/ar-BBJoqWz?li=AA9SkIr&ocid=spartanntp . V novom oddelení okolo osemdesiatich mladých ľudí so znalosťou anglického jazyka pracovalo na smeny, aby zapĺňali facebookové stránky, či twitterové účty imitovaním hnevu a nespokojnosti rozhorčených Američanov. Vytvárali alebo kopírovali ostré komentáre o americkom živote a politike. Okrem už spomenutých, vyšantili sa aj na stránkach, ktoré sa názvami dotýkali nervového systému americkej spoločnosti: "Guns4Life," "Pray for Police," "Stop All Invaders," "South United," a trumpovské "America First."
Nedá sa presne určiť, aký reálny dopad na výsledok toto všetko malo. Christopher Painter, ktorý okrem iného slúžil v rokoch 2011 až 2017 ako koordinátor pre záležitosti kybernetiky na americkom Ministerstve zahraničných vecí, prehlásil, že záplava propagandy a uniknuté emaily voľby rozhodne ovplyvnili. No nikto nemôže so stopercentnou istotou povedať, či rozhodli o výsledku v troch amerických štátoch, kde bol rozdiel medzi kandidátmi menej, než sto tisíc hlasov. Dodal, že ľudia neradi priznávajú, že sa nechali obalamutiť. Preto sa Trump a jeho okolie snažia popierať, alebo bagatelizovať význam ruského vplyvu. Prepustenie riaditeľa FBI Comeyho či nátlak na Muellerove vyšetrovanie hovoria o tejto snahe jednoznačne.
Takisto aj paralely vo Veľkej Británii pred referendom o Brexite, udalosti posledných rokov v Európe, to, čo sa deje na slovenskom a českom internete, či v Pobaltí naznačuje, že je pred čím sa mať na podpore.
A núti klásť si otázku, nakoľko demokratické sú voľby, či referendum v atmosfére, ktorej dominujú média, ich manipulácia, vyvolávanie strachu, konfliktov, či rozporov.
16. júla 2018 sa Donald Trump prebudil v Helsinkách niekoľko hodín predtým, než sa mal osobne stretnúť s Vladimírom Putinom. https://www.theguardian.com/global/video/2018/jul/16/trump-winks-at-putin-at-start-of-helsinki-summit-video Bolo to tri dni po tom, ako Mueller obžaloval dvanástich ruských spravodajských dôstojníkov. Nemohol si pomôcť, aby nevypustil do sveta ďalší zo svojich notoricky známych tweetov:
"Naše vzťahy s Ruskom neboli NIKDY horšie vďaka mnohým rokom amerického bláznovstva a hlúposti a teraz aj zmanipulovaného honu na čarodejnice!"
O niekoľko hodín mu odpovedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov lakonickým tweetom:
"Súhlasíme."
Zdroje informácií: Timothy Snyder - The Road to Unfreedom (v slovenčine https://www.martinus.sk/?uItem=313979#description )
Amanda Marcotte - Troll Nation
Karen Dawisha - Putin´s Kleptocracy
Ďalšie zaujímavé informácie: https://svet.sme.sk/c/20943383/ako-ruski-trollovia-utocili-na-ameriku.html https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-10-17/mueller-said-ready-to-deliver-key-findings-in-his-trump-probe
https://www.foreign.senate.gov/imo/media/doc/FinalRR.pdf
https://everipedia.org/wiki/lang_en/vitaly-bespalov/
https://www.aktuality.sk/clanok/647105/cesko-ohrozuju-hakeri-z-ruska-tvrdi-informacna-sluzba/ https://www.nytimes.com/interactive/2017/06/23/opinion/trumps-lies.html