Teda až kým sa neozval na tému boja proti klimatickým zmenám. Vo voľbách v roku 2010 nad ním s obrovskou prevahou zvíťazil kandidát podporovaný Tea Party, ktorú založili a financovali bratia Kochovci.
Kto sú teda tí rozsievači, ktorí majú najväčšie zásluhy, tí bojovníci, pešiaci, či generáli, bojujúci na strane alternatívy toho, čo nám tvrdí klimatická veda?
Ak je medzi nimi nejaká legenda, ku ktorej všetci vzhliadajú ako k oltáru, tak je to rozhodne Fred Singer už o ňom bola reč pred časom (https://antonkovalcik.blog.sme.sk/c/511101/ked-prsi-kyselina.html). Pozornosť vzbudil v poslednej dobe aj tým, že oproti IPCC založil truc organizáciu NIPCC, ktorá v roku pre Heartland Institute vypracovala správu popierajúcu klimatické zmeny graficky upravenú do podoby presnej kópie správy IPCC. Stanica ABC News ju oprávnene vyhlásila za "vyfabrikovaný nezmysel."

Už len na posúdenie pripájam jeho interview:
https://www.desmogblog.com/s-fred-singer
Ďalším z klasikov bol Frederick Seitz, svojho času predseda Akadémie vied USA (https://antonkovalcik.blog.sme.sk/c/510680/fajcenie-skodi-zdraviu.html). Koncom sedemdesiatych rokov dostal od firmy R.J.Reynolds 500.000 dolárov za popieranie škodlivosti fajčenia na ľudské zdravie, neskôr ho financoval ExxonMobil aby to isté robil v oblasti klimatických zmien. V roku 1998 dal svoj súhlas pod petíciu Global Warming Petition Project, tzv. Oregonskú petíciu, ktorá bola ostro zameraná proti Kyótskemu protokolu. Petícia bola rozoslaná obrovskému množstvu ľudí a Seitz urgoval ľudí, aby ju podpísali. Zásielka tiež zahŕňala materiál, ktorý Seitz opisoval ako prehľad informácií o globálnom otepľovaní. V skutočnosti šlo o fejkový článok naformátovaný tak, aby vyzeral akoby bol uverejnený v prestížnom vedeckom časopise. Národnú Akadémiu Vied to tak vytočilo, že túto jeho snahu verejne odsúdila ako zámerné klamstvo, pričom poznamenala, že jej oficiálne stanovisko je zásadne odlišné od toho, ktoré vyjadril Seitz vo svojom liste. Podľa popieračov Oregonskú petíciu vraj podpísalo vyše 30.000 významných vedcov. Medzi nimi sa ukázali napríklad: dr. Geri Halliwel (Spice Girls), dr. B.J. Hunnicutt (MASH) a podobní.


https://www.desmogblog.com/oregon-petition https://www.desmogblog.com/frederick-seitz
"Čestná" hodnosť kráľa popieračov, či ústrednej súčiastky mašinérie popierajúcej klimatické zmeny sa pripisuje Marcovi Moranovi (https://www.desmogblog.com/marc-morano). Jeho hlavnou vlastnosťou je bezohľadnosť a nevyberavosť postupov. Vyštudoval politické vedy, nemá žiadne vedecké vzdelanie, aj keď sa často ako vedec prezentuje. V tomto roku sa v rebríčku Nature Communications umiestnil na prvom mieste v mediálnej viditeľnosti spomedzi všetkých popieračov. Kariéru začal prácou pre Rusha Limbaugha, hlásnu trúbu ultra konzervatívcov, neskôr pracoval pre stanicu CNS News založenú firmou ExxonMobil, kde bol prvým, kto rozširoval obvinenia organizácie "Veteránov rýchlych člnov" (Swift-boats) proti Johnovi Kerrymu, kandidujúcemu na prezidenta. Bola to organizácia veteránov z Vietnamskej vojny, založená v roku 2004 s týmto jediným cieľom. Kampaň dala vzniknúť hanlivému pojmu "swift-boating", ktorým sa označuje neférový alebo nepravdivý politický útok. Od roku 2006 pracoval ako vedúci komunikačného odboru senátora Jamesa Inhofea (áno, toho s tou snehovou guľou). Morano založil a vedie webovú stránku ClimateDepot.org, zameranú výlučne na popieranie klimatických zmien.
Využíva svoje komunikačné schopnosti na zosmiešňovanie vedcov, čo popisuje ako zábavu.
Hlavne treba rozprávať nahlas, rýchlo, nedať súperovi šancu na reakciu, aby nevyvrátil vaše "argumenty". Recept na presadenie čohokoľvek. Morano na svojom blogu napísal: "Mali by sme do vedcov kopať kým sú na zemi. Zaslúžia si, aby boli verejne bičovaní. Na svojom webe zverejnil mailove adresy vedcov, ktorí boli neskôr zahrnutí výhražnými emailami. Hlavne nech je sranda, že Marc?
Koncom roka 2012 ho organizácia Media Matters for America menovala "Klimatickým dezinformátorom roka."
Pokračovanie https://antonkovalcik.blog.sme.sk/c/516001/a-just-nie-bojovnici-2.html
Použité informácie: Mann, Toles: The Madhouse Effect.
Oreskes, Conway: Merchants of Doubt.
Internet.