Búrka a burka.

Po dlhotrvajúcich horúčavách sa včera nad časťou Anglicka, kde žijem, prehnala riadna búrka, spojená s prietržou mračien.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Iná búrka, takpovediac "búrka kvôli burke" už pár dní otriasa britskou politickou scénou. Iskrou, ktorá ju zapálila, bol článok (veľmi nesympatického, nie príliš schopného, zato dostatočne bezohľadného) bývalého ministra zahraničných vecí Veľkej Británie Borisa Johnsona, v ktorom uviedol, že moslimské ženy v burkách pripomínajú schránku na listy. Ministerská predsedníčka ho žiada, aby sa ospravedlnil, čo odmietol, jeden z lordov požaduje, aby ho vyhodili z konzervatívnej strany, ktorej vedenie iniciovalo vnútorné vyšetrovanie. Na stranu previnilca sa postavil Rowan Atkinson s tým, že šlo o dobrý vtip a ospravedlňovať sa treba len za zlé vtipy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takže je tu veselo. 

Realita vo Veľkej Británii je ale trochu komplikovanejšia. V meste, kde žijem, je okrem mňa ešte vyše 60.000 ľudí pôvodom v podstate z celého sveta, samozrejme aj množstvo moslimov. Jeden mladý býva aj v našom dome a okrem toho, že je abstinent sa nijak inak neprejavuje, ani v rámci Ramadánu. V práci mám mnoho moslimských kolegov, s ktorými je aj dobrá zábava, aj dobrá diskusia, nikomu z nich nevadí, že mám na krku malý krížik, ani kolegyne z Rumunska, ktoré majú na krku krížik trikrát väčší, než je môj. V priebehu šiestich rokov, čo som tu, som ženu v burke videl dohromady dvakrát. Trochu iné je to vo veľkých mestách, typu Coventry, Manchester, či Londýn. Nikto s tým nemá žiadny problém.

SkryťVypnúť reklamu

Konzervatívna strana bola teraz obvinená to straty kontaktu s realitou, pretože posledný prieskum verejnej mienky ukazuje, že 60% Britov si myslí, že burky by mali byť na verejnosti zakázané. Možno aj toto je jedným z dôvodov, prečo Johnson napísal, čo napísal, aby takto zachránil svoju vädnúcu politickú kariéru v nádeji, že dostane na svoju stranu radikálnejších konzervatívnych a pravicových voličov. V najhoršom prípade preskočí do UKIP (Farage by bol od šťastia bez seba, aj tak kopú za rovnaký tím).

Niektorí moslimovia v tejto výmene názorov argumentujú tým, že Korán požaduje, aby sa ženy obliekali skromne, aby si zakrývali hlavu a telo, no ich oponenti tvrdia, že v Koráne nie sú žiadne špecifické požiadavky na nosenie burky.

SkryťVypnúť reklamu

Madžíd Nawaz, reformovaný moslim, a hlava think-tanku Quilliam, ktorý sa sústreďuje na potláčanie extrémiznu, povedal: " Je to uniforma stredovekej patriarchálnej tyranie. Obviňuje ženy pre ich krásu. Keď sa jej nosenie vynucuje, predstavuje to hrubé, zakorenené opovrhovanie ženami. Neobhajujem zákaz tejto monštruozity, no odmietam obhajovať ju. Zaslúži si aby bola zosmiešňovaná, nie ženy ktoré sú v nej."

Munira Mizra, moslimka, ktorá bola zástupkyňou Borisa Johnsona keď bol primátorom Londýna, to zrejme celkom vystihla, keď vyhlásila: "V tejto krajine je veľa ľudí, ktorí sú nesvoji, ak ide o burky. Keď ľudia argumentujú, že sa treba vyjadrovať citlivejšie, v skutočnosti tvrdia, že neslobodno kritizovať. Len aby sme niekoho neurazili, nekritizujme túto prax, lebo by sme mohli uraziť moslimov. A to je vážny problém. Ide to o to, že existuje okrajová menšina islamistov, ktorí vypenia zakaždým, keď sa niekto odváži kritizovať nejakú časť islamskej praxe a označujú to za islamofóbiu. Ide tu aj o to, že establišment, vrátane vedenia strany sa stavajú na ich pozíciu vraviac, že takto sa nesmie hovoriť. A to je nešťastné aj pre moslimov."

SkryťVypnúť reklamu

Pripojil sa aj Sadiq Khan, terajší primátor Londýna, ktorý už v minulosti označil burky za podlosť a vyjadril obavy, že si ľudia začínajú myslieť, že je vhodné zaobchádzať so ženami odlišne.

Bývalý minister spravodlivosti Philip Lee vyslovil názor, že "je otázkou, či by naša spoločnosť mala prijať kultúrne praktiky, pri ktorých sa ženy obliekajú určitým spôsobom, len aby uspokojili špecifickú mužskú interpretáciu posvätných textov."

Takže je tu celkom rušno. Okrem toho, že v podstate nikto nevie ako dopadne celý ten neporiadok okolo Brexitu, že krajina začína hromadiť núdzové zásoby liekov dovážaných z EÚ a že vlastne nikto nemá predstavu, ako zabezpečia zásobovanie obyvateľstva potravinami a benzínom v prípade, že sa nedohodnú na pravidlách odchodu z EÚ, alebo či vôbec nejaký odchod bude, je tu v podstate kľud a pohoda. 

Až na to, že týždenne vo Veľkej Británii skrachuje 18 pubov...

Och.... á propos, vojvodkyňa Meghan oslávila svoje 37. narodeniny. Mala obuté lodičky na vysokých opätkoch.

p.s.: https://www.bbc.co.uk/newsround/24118241 

Anton Kovalčík

Anton Kovalčík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  545
  •  | 
  • Páči sa:  2 654x

Vyštudovaný ekonóm. Som ryba, ktorá väčšinou pláva proti prúdu, aj keď niekedy narazí hlavou o kameň. Nemám rád nekritické prijímanie čohokoľvek, čo sa mi naservíruje. A som notorický optimista. Zoznam autorových rubrík:  Prežijeme?Web náš každodenný...Te Deum...Kde bolo tam bolelo...Infovojna.Wokenaci.Ekonómia (nielen) pre laikov.Heavy mentalČo na to profesor Higgins?Magistra vitae.SúkromnéNezaradenéVox popapuli.

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu