Pre predstavu si zoberme napríklad také banány.
Kým sa dostanú na náš stôl, putujú dvomi rôznymi cestami. Prvá začína robotníkom v Hondurase, ktorého zamestnáva nadnárodná spoločnosť. Banány ktoré obral, sú zabalené a dopravené na Slovensko. Nadnárodná spoločnosť ich predá sieti veľkoobchodov, alebo supermarketov, ktoré ich predajú nám.
Druhá cesta - cesta účtovných dokumentov - ide väčšou okľukou. Keď sa banány predajú na Slovensku, kde potom, z účtovného hľadiska, vzniká konečný zisk? V Hondurase? Na Slovensku? V centrále nadnárodnej spoločnosti? Do akej miery prispievajú k tvorbe zisku manažérske schopnosti, ochranná značka, alebo poistenie? Nikto to presne nevie povedať. Preto si to účtovníci môžu do značnej miery vykonštruovať. Môžu napríklad banánovej spoločnosti poradiť aby nákup a predaj riadila z pobočky na Caymanských ostrovoch a finančné služby z Luxemburgska. Ochrannú známku môže napríklad umiestniť v Írsku, dopravné služby na Isle of Man, manažérske funkcie v Jersey a poisťovaciu pobočku na Bermudách.
Pobočka v Luxemburgu môže napríklad poskytnúť úver pobočke v Hondurase a naúčtovať si za to úrok vo výške 20 miliónov dolárov ročne. Honduraská pobočka si o túto sumu zníži, alebo úplne vynuluje zisk a teda aj daňovú povinnosť. Zisk Luxemburgskej pobočky v tejto výške sa zdaní ultra nízkou sadzbou. Takto mávnutím čarovného účtovníckeho prútika zmizla daňová povinnosť a kapitál sa presunul do daňového raja.
Banánová spoločnosť tu použila bežný trik daňových rajov, ktorý sa nazýva transferové oceňovanie. Umelým prispôsobením ceny pre interný prevod financií môžu takto nadnárodné spoločnosti presunúť zisky do krajín s nízkymi a náklady do krajín s vysokými daňovými sadzbami.
Chudobné krajiny so slabo zaplatenými daňovými úradníkmi vždy tratia v súboji s agresívnymi, vysoko platenými účtovníkmi.
Je takmer nemožné povedať, či 20 miliónov dolárov za úver z Luxemburgska zodpovedá skutočnej trhovej cene. Ceny za transferové platby sú niekedy postavené tak agresívne, že strácajú akýkoľvek kontakt s realitou: kilogram toaletného papiera z Číny bol predaný za 4.121 dolárov, liter jablkovej šťavy z Izraela za 2.052 dolárov, guličkové perá z Trinidadu v cene 8.500 dolárov za kus.
Rozvojové krajiny strácajú len touto manipuláciou ročne 160 miliónov dolárov. Ak by sa táto suma použila na zdravotnú starostlivosť, mohla by denne zachrániť 1.000 detí. (https://www.christianaid.org.uk/sites/default/files/2017-08/death-and-taxes-true-toll-tax-dodging-may-2008.pdf).
Podľa novín The Guardian tri najväčšie svetové banánové spoločnosti, DelMonte, Dole a Chiquita, v roku 2006 predali vo Veľkej Británii tovar za takmer 750 miliónov dolárov, no zaplatili daň vo výške iba 235.000 dolárov. Národný auditorský úrad Veľkej Británie v roku 2007 zistil, že tretina zo 700 najväčších britských firiem nezaplatila v predchádzajúcom daňovom roku žiadne dane. A to bol rok keď sa biznisu darilo.
Keď prídu zahraniční futbalisti hrať za anglické kluby, stávajú sa hneď daňovými rezidentmi, ale pretože sa od nich neočakáva, že tu budú žiť natrvalo, požívajú štatút dočasného pobytu a ich príjmy sa zdania až keď ich prenesú na územie Veľkej Británie. Slávny Holanďan Dennis Bergkamp, skôr než začal hrať za Arsenal, vlastnil firmu na ostrove Curacao, kam mu chodili príjmy za propagáciu kávy, čokolády a športovej obuvi. Klub mu k tomu platil za používanie jeho obrazu v akejkoľvek forme. Arsenal dostal na danú sumu daňovú úľavu, akoby to bola vyplatená mzda, ale Bergkamp to nemusel zdaniť, pokým peniaze ostali v zahraničí. Pred rokom 2010 vlastnil takúto spoločnosť s právami na svoj vlastný obraz každý lepší anglický futbalista vrátane Davida Beckhama, Michaela Owena, Wayne Rooneyho a iných.
Poradenská firma Deloitte navrhla Arsenalu za účelom vyhnutia sa daniam podobnú schému, akú ponúkala bankám pre bonusy top managementu. Založila sa spoločnosť Sevco, v ktorej boli hráči akcionármi a ktorá posielala peniaze do daňového raja na ostrove Jersey trustu s názvom Fidus, od ktorého potom hráči dostávali dividendy zdanené nie 40, ale 25 percentami, alebo nezdanené, ak neboli britskými občanmi a financie nechali v zahraničí. Ten istý čistý príjem pre zahraničného hráča stál klub oveľa menej, než príjem pre občana UK.
14. februára 2005 vyhral Arsenal nad Crystal Palace 5:1. V jeho radoch boli šiesti Francúzi, traja Španieli, dvaja Holanďania, Brazílčan, občan Pobrežia Slonoviny, Kamerunu, Švajčiar a Nemec.
V máji 2015 zatkla polícia v Zurichu šiestich špičkových predstaviteľov FIFA. Boli obvinení z prijímania úplatkov vo výške presahujúcej 150 miliónov dolárov. Dôležitú úlohu aj v ich prípade zohrali takzvané schránkové firmy založené v daňových rajoch. Medzi údajnými poskytovateľmi úplatkov bola aj uruguayska firma na predaj práv na športové prenosy Cross Trading S.A., registrovaná na ostrove Niue. Táto spoločnosť v Septembri 2006 zakúpila od UEFA vysielacie práva na tri ročníky Ligy majstrov za 111.000 dolárov. Obratom ich predala vysielacej spoločnosti Teleamazonas za 311.170 dolárov. V marci 2007 zakúpila od UEFA vysielacie práva na pohár UEFA a Superpohár na tri roky za 28.000 dolárov a predala ich Teleamazonas za 126.000 dolárov. Buď boli šéfovia UEFA neschopní, alebo podplatení.
V jedinej budove - Ugland House na Caymanskych ostrovoch je zaregistrovaných vyše 12.000 korporácií. Barack Obama o nej svojho času prehlásil, že buď je to najväčšia budova, alebo najväčší podvod na svete.
Štát Delaware, kde žije 952.000 obyvateľov, v roku 2008 registroval 882.000 aktívnych podnikateľských jednotiek.
V daňových rajoch sídli minimálne 3.000 firiem zo Slovenska. Teda takých, o ktorých sa vie. Ovládajú tam základný kapitál v celkovej výške minimálne 1.4 miliardy eur.
Príslovečné Božie mlyny melú v týchto prípadoch až príliš pomaly. Ale aspoň že začali. No o tom potom.
Zdroje informácií: https://ekonomika.sme.sk/c/20722411/v-danovych-rajoch-sidli-viac-ako-3000-slovenskych-firiem.html?ref=trz
Nicholas Shaxson - Treasure Islands.
Richard Brooks - The Great Tax Robbery.
Obermayer, Obermaier - The Panama Papers.
Gabriel Zucman - The Hidden Wealth of Nations.
Richard Murphy - The Joy of Tax.
https://www.youtube.com/playlist?list=PLPle_vPYGn5y3Bdu-oTwrPvymMtXQI2TS
https://www.icij.org/blog/2017/11/read-paradise-papers-documents/