Dojmy, pojmy, teplo, zima, počasie, klíma. II.

Pre získavanie údajov o teplote, či zložení ovzdušia v ešte dávnejšej minulosti vedci používajú náhradné, takzvané proxy metódy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

1. Atómy uhlíka existujú vo forme troch izotopov. Uhlík 12, 13 a 14. Uhlík 14, takzvaný rádiouhlík sa vytvára vo vrchnej atmosfére Zeme. Jeho jadro má 6 protónov a 8 neutrónov. Zriedkavejšou formou stabilného, nie rádioaktívneho, uhlíka je uhlík 13. Rastliny v procese fotosyntézy využívajú najbežnejší uhlík 12. Na základe skúmania letokruhov u stromov, či iných zdrojov uhlíka, získaných z organických látok (uhlie, ropa) dokážu vedci zistiť pomer rádioaktívneho a stabilného uhlíka, či pomer uhlíka 13 a 12 a vyvodiť závery o zdrojoch uhlíka v atmosfére v určitom období, zložení či teplote ovzdušia, ďaleko do minulosti. Kombináciou vedomostí z oblasti geológie, biológie, biochémie, pôdoznalectva možno potom vyvinúť proxy dáta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

2. Podobne ako stromy, aj koraly v mori pri svojom raste uskladňujú vo svojom tele informácie o prostredí, v ktorom sa vyvíjajú a takto rok po roku vytvárajú originálny archív informácií o jeho teplote a zložení. Skamenené koraly môžu poskytnúť údaje, ktoré siahajú až niekoľko tisíc rokov do minulosti.

Získavanie vzoriek koralov vŕtaním na dne mora.
Získavanie vzoriek koralov vŕtaním na dne mora. 
Prierez jadrom koralu.
Prierez jadrom koralu. 

3. Najviac informácií o stave a zložení ovzdušia v minulosti možno získať vŕtaním ľadovcov do veľkej hĺbky. V ľade sú bublinky vzduchu z obdobia, keď sa vytvoril, ktoré poskytujú všetko potrebné pre analýzu. Vŕtanie na ruskej Východo-antarktickej stanici Vostok sa v roku 1985 dostalo do hĺbky vyše dvoch kilometrov a získalo vzorky ľadu, ktorý bol 160.000 rokov starý. V roku 1998 sa dostali až na podkladový ľad v hĺbke 3.623 metrov.

SkryťVypnúť reklamu
Ľadové jadro z hĺbky ľadovca.
Ľadové jadro z hĺbky ľadovca. 
Údaje o posledných 800 tisíc rokoch získané vŕtaním ľadu.
Údaje o posledných 800 tisíc rokoch získané vŕtaním ľadu. 

4. Hlavné smery vetrov v zemskej atmosfére roznášajú vlhkosť, rozhodujú koľko z nej ktorá časť Zeme dostane. Menia svoj smer, aj rýchlosť, môžu naznačovať náhle zmeny podnebia. V minulosti to, podľa všetkého, viedlo k zániku civilizácií Akkadu, Mayov, či Vikingov v Grónsku. Vedecký tím Univerzity v Maine, USA preto vŕtal ľad na jednom z hlavných smerov prúdenia vetrov vysoko v Andách. Vzorky, ktoré boli až niekoľko tisíc rokov staré, im umožnili stanoviť množstvo vápnika, sodíka, draslíka, či síry v ovzduší v minulosti.

Hlavné smery prúdenia vzduchu v atmosfére Zeme.
Hlavné smery prúdenia vzduchu v atmosfére Zeme. 

5. Na niekoľkých miestach sa geologickou činnosťou v moriach vytvorili hlboké studne, nazývané Modré diery (orig. Blue holes). V priebehu vekov sa v nich nazbierali usadeniny, vytvárali vrstvy ktoré sa vŕtajú podobne ako ľadovce, či koraly. Poskytujú údaje siahajúce stovky, či tisícky rokov dozadu o teplote oceánov, o výskyte a sile hurikánov a podobne.

SkryťVypnúť reklamu
Veľká modrá diera pri Belize.
Veľká modrá diera pri Belize. 

6. CIA pod vedením Roberta Gatesa počas prezidentovania Busha staršieho schválila plán MEDEA, ktorý environmentálnym vedcom umožňoval získať kontrolovaný prístup k prísne tajným informáciám relevantným pre životné prostredie, ktoré boli zozbierané pomocou špionážnych satelitov a iných techník používaných tajnými službami, aby lepšie pochopili klimatickú krízu. Vedcom to napríklad umožnilo prvýkrát zmerať ľadovú pokrývku okolo Severného pólu. Keď vedci študujúci veľryby, získali prístup k tajným sústavám mikrofónov na dne Atlantiku (pôvodne boli určené na sledovanie sovietskych ponoriek), za jeden deň získali viac údajov, než koľko bolo obsiahnutých v celej dovtedy publikovanej literatúre. https://www.theatlantic.com/politics/archive/2015/05/cia-shuts-down-climate-research-program/452502/

SkryťVypnúť reklamu

Pokračovanie: https://antonkovalcik.blog.sme.sk/c/514389/pociatky-vedy-o-klime.html

Použité info: Mann-Kump: Dire predictions.

 Al Gore: Our choice.

 M.Maslin: Climate Change. A very short introduction.

 Mann: The Hockey Stick and the Climate Wars.

 J. Hansen: Storms of my Grandchildren.

 https://www.imdb.com/title/tt2963070/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1 

Anton Kovalčík

Anton Kovalčík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  545
  •  | 
  • Páči sa:  2 653x

Vyštudovaný ekonóm. Som ryba, ktorá väčšinou pláva proti prúdu, aj keď niekedy narazí hlavou o kameň. Nemám rád nekritické prijímanie čohokoľvek, čo sa mi naservíruje. A som notorický optimista. Zoznam autorových rubrík:  Prežijeme?Web náš každodenný...Te Deum...Kde bolo tam bolelo...Infovojna.Wokenaci.Ekonómia (nielen) pre laikov.Heavy mentalČo na to profesor Higgins?Magistra vitae.SúkromnéNezaradenéVox popapuli.

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu