F(aceboo)k you! 1.

Mark Zuckerberg (Zuck) založil Facebook aby spojil svet. Jeho idealizmus však nebol podporovaný realizmom, či empatiou. Zdá sa, že predpokladal, že každý bude vidieť a používať Facebook tak ako on.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ani si nepredstavoval,ako jednoducho môže byť ním vytvorená platforma zneužítá na to, aby škodila. Nikdy neveril na ochranu osobných údajov, svoju spoločnosť viedol tak, akoby sa každý problém dal vyriešiť lepším kódom, či jeho väčším množstvom. Aj napriek tomu, že bol často upozorňovaný na chyby v návrhu platformy a nutnosť ich zásadnej opravy. (Napríklad Roger McNamee, ktorý bol jedným z jeho prvých investorov a v začiatkoch aj jeho mentorom).

Jednou z vecí o ktoré sa okolo roku 2000 snažila firma Google bolo presvedčiť užívateľov, aby odhalili svoje chute a záujmy. Vo februári 2004, keď Zuck v internátnej izbe na Harvard University konštruoval svoju platformu, prišiel s originálnym prístupom. Namiesto prehrabávania sa v množstve klikov a snahy vydedukovať čo ľudí zaujíma, jeho plánom pri tvorbe Facebooku bolo priamo sa ich na to opýtať. Predpokladal, že ak nakŕmi počítač údajmi o osobných vzťahoch spolužiakov na univerzite, možno ako výsledok dostane súhrn ich záujmov a názorov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na rozdiel od vtedy existujúcich stránok s podobným zameraním, ako boli napríklad MySpace a Friendster, mal na mysli niečo iné. Nebola by to stránka so sprostredkovaním randenia, dôraz by nebol na grafickej podobe, ale na informáciách. Aj keď Facebook začal skromne iba na niekoľkých špičkových amerických univerzitách, požiadavky na pripojenie sa len tak hrnuli, takže v máji 2005 už fungoval na viac než osemsto univerzitách.

Vývoj News Feed v septembri nasledujúceho roka dostal Facebook už do vyššej ligy. Na Friendster, či MySpace, ak ste chceli vedieť, čo robia vaši priatelia, museli ste sa zalogovať na ich osobné stránky. Algoritmus News Feed vytiahol všetky údaje o priateľoch z masívnej databázy Facebooku a umiestnil ich ne jedno miesto, dopredu, hneď ako ste sa na Facebook prihlásili. Prakticky cez noc sa FB zmenil zo siete navzájom prepojených webových stránok na personalizované spravodajstvo, ktorého hlavnými postavami aj tvorcami boli vaši priatelia. Spočiatku ukazoval všetko, čo na stránke robia, no s obrovským nárastom postov prestal byť Feed zvládateľný. Riešením Facebooku bol EdgeRank, algoritmus ktorý riadi základnú stránku - Top News Feed. 

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2009 mal FB už 300 miliónov užívateľov a mesačne mu pribúdalo ďalších desať miliónov. Cieľom sa stalo využitie obrovskej masy informácií, ktoré dobrovoľne poskytli užívatelia a dostať platfromu do centra celého webu. Od apríla 2010 sa k užívateľom FB dostávali personalizované stránky najvýznamnejších denníkov USA. Personalizované na základe nimi poskytnutých údajov a na základe toho, čo čítali ich priatelia. Bolo to súčasťou veľkého projektu "Facebook Everywhere." Noviny ako napríklad Washington Post dovolili FB editovať ich najcennejšie online vlastníctvo - titulnú stránku. New York Times čoskoro nasledovali. FB umožnil stlačiť Like na akejkoľvek položke na webe. Počas prvých 24 hodín poskytovania tejto služby ho užívatelia stlačili viac než jednu miliardu krát. Všetky údaje smerovali späť na servery FB. 

SkryťVypnúť reklamu

Tu už začal FB nepríjemne zblízka konkurovať Google v súboji o doláre z trhu reklamy. Platilo pravidlo, že firma, ktorá má viac dát a dokáže ich lepšie využiť, tie doláre dostane. 

Tu prichádza na javisko stav "lock-in", alebo inak uzamknutie, či zablokovanie. 

Je to bod, či moment, keď je užívateľ do danej technológie zahrabaný do takej miery, že aj keby mu konkurencia ponúkla lepšie služby, nestálo by mu to za zmenu. Keby sme chceli prejsť od Facebooku do inej siete, museli by sme od úplného začiatku vytvoriť celý svoj profil, uploadovať tam všetky tie fotky a prácne tam dopísať mená všetkých priateľov. Ani náhodou! Sme tu pekne uzamknutí. Podobnú taktiku používa aj Google, ktorý spolu s FB súťaží v tom, kto dosiahne najväčší počet užívateľov v režime "lock-in". 

SkryťVypnúť reklamu

Jeho dynamiku popisuje Metcalfeov zákon, princíp, ktorý stanovil Bob Metcalfe, objaviteľ Eternetu, protokolu, ktorý navzájom spája počítače. Uvedený zákon hovorí, že užitočnosť siete sa zväčšuje zvýšenou mierou s pridaním každej novej osoby. Jeho tienistou stránkou je práve režim "lock-in". Facebook je užitočný hlavne preto, že je na ňom "každý". Čím viac sú užívatelia "uzamknutí", tým ľahšie je presvedčiť ich, aby sa prihlásili. Keď sme neustále pripojení, tieto firmy môžu ukladať sledovacie údaje o nás aj vtedy, keď nie sme na ich stránke. Umiestnením sledovacích "cookies" do nášho počítača nám, po zistení našich osobných informácií, tieto spoločnosti dokážu ponúknuť reklamy tretích strán. (https://antonkovalcik.blog.sme.sk/c/543873/kolaciky-na-nete.html).

-Boli ste úplne sprofilovaný a politicky zmanipulovaný.  -Zvláštne. Nevedel som, že som si zmenil status.
-Boli ste úplne sprofilovaný a politicky zmanipulovaný. -Zvláštne. Nevedel som, že som si zmenil status. 

Pokračovanie: https://antonkovalcik.blog.sme.sk/c/547427/facebook-you-2.html

Zdroje informácií: Roger McNamee - Zucked.

 Eli Pariser - Filter Bubble.

 https://www.youtube.com/watch?v=V4Hdn8cgtCU

 https://www.youtube.com/watch?v=n1OU03_5elA

Anton Kovalčík

Anton Kovalčík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  545
  •  | 
  • Páči sa:  2 655x

Vyštudovaný ekonóm. Som ryba, ktorá väčšinou pláva proti prúdu, aj keď niekedy narazí hlavou o kameň. Nemám rád nekritické prijímanie čohokoľvek, čo sa mi naservíruje. A som notorický optimista. Zoznam autorových rubrík:  Prežijeme?Web náš každodenný...Te Deum...Kde bolo tam bolelo...Infovojna.Wokenaci.Ekonómia (nielen) pre laikov.Heavy mentalČo na to profesor Higgins?Magistra vitae.SúkromnéNezaradenéVox popapuli.

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 14x
  • Prečítané: 671x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 109x
  • Prečítané: 2 244x
  • 3
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 6x
  • Prečítané: 345x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 17x
  • Prečítané: 972x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 193x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 105x
  • Prečítané: 2 075x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Danko zavetril príležitosť zaujať rušením transakčnej dane. Jeho návrh nie je bez šance
Taraba nevidí dôvod odškodňovať veľké farmy, Kaliňák spomínal referendum o výdavkoch na obranu
Trump už nahneval aj Američanov. V Spojených štátoch sa konala vlna protestov
Kto by sa mal báť o prácu? Povolania s rutinnými úlohami zasiahne umelá inteligencia najvýraznejšie
reklama
SkryťZatvoriť reklamu