Efektívnejšie využitie toho, čo máme v súčasnosti môže poskytnúť čas na vývoj a zavedenie do praxe nových technológií, ktoré nás, dúfajme, dostanú z kaše z dlhodobého hľadiska. Tie musia nastúpiť masovo niekedy okolo polovice storočia, ak sa má znížiť objem emisií o potrebných 70%. Zavedenie "zelenej" architektúry (https://www.nationalgeographic.com/environment/urban-expeditions/green-buildings/benefits-of-green-buildings-human-health-economics-environment/), energeticky efektívneho osvetlenia a spotrebičov, stavebných materiálov a podobne.
Ak sa bližšie pozrieme na to, z ktorých odvetví a v akom pomere pochádzajú emisie, dostaneme nasledujúcu štatistiku:
-25% výroba elektriny a tepla.
-24% pôdne a lesné hospodárstvo.
-21% priemysel.
-14% doprava.
-6,4% budovy.
-9,6% iná energetická spotreba.
Presun od používania fosílnych palív k alternatívnym zdrojom je základnou nevyhnutnosťou. Dnes ho posilňuje aj hnutie presviedčajúce individuálnych či skupinových investorov na de-investovanie priemyslu fosílnych palív (https://www.theguardian.com/commentisfree/2018/dec/16/divestment-fossil-fuel-industry-trillions-dollars-investments-carbon).
Aké sú alternatívy?
Veterná energia.
Nepotrebuje "palivo", lebo o to sa stará príroda. Dnes sú turbíny také efektívne, že jedna otáčka môže zásobiť energiou jeden priemerný dom na celý jeden deň. K dispozícii sú už aj batérie, kde sa prebytočná energia môže ukladať na použitie počas dní bez vetra. Vedúcou silou v tejto oblasti je Veľká Británia. Otrepaná námietka, že turbíny zabíjajú obrovské množstvá vtákov je podľa odborníkov nezmysel.


Slnečná energia.
Veľmocami v tejto oblasti sú Čína, India a Nemecko. Efektívnosť a cena solárnych panelov klesla natoľko, že v mnohých oblastiach sa slnečná elektrina cenovo vyrovnáva klasickej. Budujú sa vysokovýkonné solárne farmy, solárne veže, v ktorých sa elektrina vyrába pomocou množstva zrkadiel odrážajúcich slnečné svetlo na vežu, kde sa zohrieva voda a vzniknutá para poháňa generátory.



Jadrová energia.
Má veľa odporcov, ale aj zástancov. Problémy, či havárie jadrových elektrární strašia tak, ako strašia aj letecké nešťastia. Diskusia o tom, čo spôsobili zápory technológie a čo ľudská lajdáckosť asi bude pokračovať aj naďalej. Faktom je, že jadrová energia je čistá. Takmer. Problémom doteraz je uskladňovanie vyhoretého paliva, to by mohol vyriešiť ďalší typ jadrovej elektrárne s fúznym reaktorom, ktorá je zatiaľ pre nedoriešené technické záležitosti hudbou budúcnosti. Ale mohla by používať aj doteraz nepoužiteľné "vyhorené" palivo. Špecifiká v tejto oblasti prenechám odborníkom (https://nanias.blog.sme.sk/). Prikladám len pár obrázkov.


https://en.wikipedia.org/wiki/ITER
https://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_power_in_France
Existuje ešte niekoľko iných, zatiaľ pomerne exotických zdrojov, ku ktorým sa možno vrátim neskôr.


Pokiaľ ide o naše štvornohé tátoše, predáva sa veľké množstvo hybridov, či plug-in hybridov, asi každá automobilka už oznámila, že v najbližších rokoch uvedie na trh buď hybridný, alebo plne elektrický model. Pokiaľ ide o tie elektrické, tak zatiaľ najpredávanejším je Nissan Leaf.
Zatiaľ exotickým pohonom je auto s vodíkovým motorom, ktorého výfukovou splodinou je voda. Medzi viac predávané patria zatiaľ Hyundai Nexo a Toyota Mirai. Väčšiemu predaju zatiaľ bráni príliš vysoká cena a slabá sieť čerpacích staníc s vodíkom. Podľa odborníkov ale tvoria budúcnosť automobilovej dopravy.
Na rade sú čoskoro aj lietadlá. Prvé elektrické lietadlo preletelo cez La Manche, firma Airbus konštruuje dvadsaťtonový model. ... a palivo je tiež zadarmo. https://www.bing.com/videos/search?q=airbus+electric+plane&view=detail&mid=05D0D5713DAB69E3563805D0D5713DAB69E35638&FORM=VIRE
S prvým plne elektrickým lietadlom sa pridala aj NASA: https://www.msn.com/en-gb/news/techandscience/nasa-just-joined-the-electric-vehicle-revolution/ar-AAIm3QI?ocid=spartanntp
Pokračovanie https://antonkovalcik.blog.sme.sk/c/516865/klima-co-s-nou-alarmista-ci-salamista.html