Orwell o nacionalizme.

Slávny anglický autor románu 1984, či Zvieracej farmy, ktorý sa narodil v Indii v roku 1903 pod menom Eric Arthur Blair, bol aj známym novinárom či esejistom. V roku 1945 napísal esej Poznámky k nacionalizmu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Toto útle dielo je ďalším dôkazom nadčasovosti jeho tvorby. Zdá sa mi, že v posledných rokoch je stále aktuálnejšie a tým sa zvyšuje potreba zauvažovať nad jeho myšlienkami. 

Pri pojme nacionalizmus mal Orwell na mysli v prvom rade zvyk predpokladať, že ľudské bytosti je možné klasifikovať podobne ako rastliny, či živočíchy do rôznych tried, či kategórií, a že celé skupiny miliónov, či desiatok miliónov ľudí môžeme s istotou označiť ako "dobrí" alebo "zlí".

Následne, a o to dôležitejšie, tým myslel zvyk identifikovať samého seba s jednou zo skupín, či jedným z národov, postaviť ju nad dobro, či zlo a neuznávať žiadnu inú povinnosť okrem presadzovania jej záujmov. Za nacionalistické v širšom zmysle pokladal aj ideológie, napríklad fašizmus, komunizmus, bielu nadradenosť, radikálne náboženské prúdy a podobne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 

Nacionalizmus si pritom netreba mýliť s vlastenectvom, pod čím Orwell myslel oddanosť určitému miestu, či spôsobu života, ktorý jednotlivec považuje za najlepší na svete, ale nechce ho vynucovať u ostatných ľudí. Vlastenectvo je vo svojej podstate obranné, vojensky aj kultúrne. Nacionalizmus, na druhej strane, je neoddeliteľne spätý s túžbou po moci. Hlavným motívom každého nacionalistu je zaistiť viac moci a prestíže nie pre seba, ale pre národ, či skupinu, ktorej obetoval svoju individualitu.

Nacionalista myslí výlučne, alebo hlavne v pojmoch kompetitívnej prestíže, víťazstiev, porážok, triumfov, či ponížení. Dejiny aj súčasnosť vidí ako reťaz vzostupov a pádov veľkých mocností, pričom každá udalosť mu pripadá ako dôkaz toho, že tá jeho strana má navrch, zatiaľ čo akýkoľvek nenávidený rival je menejcenný, či menej úspešný. Nespája sa nevyhnutne so silnejšou stranou. Tým, že si vybral stranu, presvedčí sám seba, že práve ona je tou najsilnejšou a je schopný zotrvať v tomto presvedčení aj keď dôkazy poukazujú na presný opak.

SkryťVypnúť reklamu

Nacionalizmus je hlad po moci sýtený sebaklamom. Každý nacionalista je schopný aj tých najväčších klamstiev, ale pretože je presvedčený, že slúži vyššiemu dobru, je si neotrasiteľne istý svojou pravdou.

Niečím podobným sú postihnutí politickí činitelia, ktorí prežijú akýkoľvek svoj omyl vďaka tomu, že majú oddaných prívržencov, či umeleckí kritici, ktorých úsudok je pokrivený podobne ako ten politický. Vždy majú pokušenie tvrdiť, že každý článok, blog, kniha, či iné dielo, s ktorého myšlienkami nesúhlasia, musí byť zlé z literárneho, či umeleckého uhla pohľadu. Robia tak bez toho, aby si boli vedomí svojej neúprimnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Základnými charakteristikami nacionalistického myslenia podľa Orwella sú:

1. Posadnutosť. Pokým to je možné, nacionalista sotva niekedy píše, premýšľa, rozpráva o čomkoľvek inom okrem nadradenosti jeho mocenskej skupiny. Každá výčitka na adresu jeho skupiny, či chvála tej konkurenčnej, ho privádza do stavu nepohody, čo môže napraviť jedine ostro formulovanou odpoveďou.

2.Nestabilita. Akokoľvek intenzívna je jeho lojalita, nezabraňuje mu v jej transfere na inú skupinu. Často môžeme prísť k faktu, že veľkí vodcovia národov, či zakladatelia nacionalistických hnutí ani nepatria ku krajine, ktorú zvelebujú. Platí to napríklad aj o Stalinovi, Hitlerovi, Napoleonovi, Poincarém, či o iných. V minulosti do radov fašistických hnutí často vstupovali bývalí komunisti, po druhej svetovej vojne v opačnom poradí. Pre intelektuálov mala táto možnosť presunu lojality významnú funkciu. Umožňovala im byť viac nacionalistickými - viac hrubými, vulgárnymi, viac zlými, smiešnymi, neúprimnými, než by mohli byť vo svojej rodnej krajine, alebo v akejkoľvek inej skupine, o ktorej mali skutočné poznatky.

SkryťVypnúť reklamu

3. Nevšímavosť k realite. Všetci nacionalisti majú schopnosť nevidieť paralely medzi podobnými skupinami faktov. Skutky sa považujú za dobré alebo zlé nie podľa ich vlastnej podstaty, ale podľa toho, kto ich vykonal. Mučenie, únosy, nútené práce, masové deportácie, uväznenie bez súdu, atentáty, bombardovanie civilistov - nie sú morálne závadné, pokiaľ ich vykonala "naša" strana. Ako kedysi vraveli Američania na adresu afrických diktátorov, ktorí boli na ich strane, nech to boli akékoľvek beštie: "Je to síce zku..ysyn, ale je to náš zku..syn." Britskí politici obhajovali právo na sebaurčenie v rámci Európy, ale už nie to isté pre Indiu. Dnes je to podobne s nezávislosťou Škótska, či zjednotením Írska. Samozrejme pri tom nepociťujú žiadny rozpor t tvrdeniach.

V myslení nacionalistu sú myšlienky, ktoré sú súčasne pravdou, aj nepravdou, sú známe, aj neznáme. Princíp, tak presne stelesnený v pojme "double-talk" (dvojreč) v románe 1984. Známy fakt môže byť tak neznesiteľný, či ideologicky neprijateľný, že sa už zo zvyku presúva do ústrania a nevstupuje do logických procesov. Udalosti, u ktorých je pocit, či presvedčenie, že sa nemali stať, nie sú zmieňované a nakoniec sú popierané. Kto si pamätá seriál Chalupári a jeho úvodnú znelku, spomenie si na to, ako z nej po emigrácii Waldemara Matušku zmizol jeho hlas a ostala len hudobná stopa. Aj ako prestali "existovať" umelci, či športovci, ktorí za čias takzvaného reálneho socializmu emigrovali na západ. Dnes sa k tomu opäť vraciame akceptovaním pojmu "post-truth."

Tam, kde vstupujú strach, nenávisť, žiarlivosť a zvelebovanie moci, narušuje sa zmysel pre vnímanie skutočnosti, schopnosť odlišovať dobé od zlého. Neexistuje žiaden zločin, ktorý by nebolo možné ospravedlniť, ak ho vykonali "naši".

Možno teda tvrdiť, že neexistuje nezaujatý prístup ku skutočnosti, ktorá nás obklopuje, že všetko, v čo veríme, čo je účelom našich snáh zahŕňa tie isté klamstvá, hlúposti a barbarstvá; čo sa často prezentuje ako dôvod, prečo sa držať bokom od politiky. Nezaujímať sa o politiku aj napriek tomu, že politika sa zaujíma o nás a do značnej miery ovplyvňuje náš život súčasný, aj budúci. Orwell bol presvedčený, že v modernom svete nikto, kto sa dá opísať ako intelektuál sa nemôže držať mimo politiky v zmysle vôbec sa o ňu nezaujímať. Každý sa musí angažovať v politike - v širšom zmysle slova - a každý si musí stanoviť preferencie. Každý musí rozoznať, že niektoré idey, niektoré ciele sú objektívne lepšie, než iné, aj keď sa niekedy posúvajú vpred rovnako zlými spôsobmi.

Dodám len, že to neplatí len pre intelektuálov.

George Orwell: Notes on Nationalism.

p.s.: https://www.youtube.com/watch?v=lV4Ahu0zFzM

Anton Kovalčík

Anton Kovalčík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  545
  •  | 
  • Páči sa:  2 656x

Vyštudovaný ekonóm. Som ryba, ktorá väčšinou pláva proti prúdu, aj keď niekedy narazí hlavou o kameň. Nemám rád nekritické prijímanie čohokoľvek, čo sa mi naservíruje. A som notorický optimista. Zoznam autorových rubrík:  Prežijeme?Web náš každodenný...Te Deum...Kde bolo tam bolelo...Infovojna.Wokenaci.Ekonómia (nielen) pre laikov.Heavy mentalČo na to profesor Higgins?Magistra vitae.SúkromnéNezaradenéVox popapuli.

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

216 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 16x
  • Prečítané: 774x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 114x
  • Prečítané: 2 762x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 6x
  • Prečítané: 361x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 17x
  • Prečítané: 989x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 226x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 105x
  • Prečítané: 2 093x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Čierny pondelok? Vyparili sa rekordné bilióny dolárov, trhy padajú ako v časoch covidu
Za dve hodiny nie je človek čistý, reagujú experti na drogovú kauzu z UNB
Je dielom komunistického experimentu. Už aj Slováci zistia, čím BYD drví Teslu
Fullovu galériu vedie nominant SNS. Prvý raz ju videl v deň nástupu
reklama
SkryťZatvoriť reklamu