Počiatky vedy o klíme.

Zem sa kúpe v záplave slnečného svetla. Je to obrovská záplava fotónov - v priemere 342 joulov na štvorcový meter. 4 184 joulov (jedna kalória) ohreje kilogram vody o jeden stupeň Celzia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Keby celá táto energia ostala v atmosfére Zeme, jej teplota by v priebehu jedného dňa vzrástla o desať stupňov. Našťastie, väčšina z nej sa odrazí späť do vesmíru. Ako veľa, to záleží od odrážavosti zemského povrchu (albedo) a od chemického zloženia atmosféry. Odrážavosť zase závisí od rozlohy a belosti ľadovcov, hlavne okolo pólov.

Albedo -  ľad a voda.
Albedo - ľad a voda. 

Zemská atmosféra je ako deka, ktorou sa na noc prikrývame. Tak ako od zloženia deky závisí, koľko tepla vyvinutého našim telom, sa pod ňou udrží, tak od zloženia atmosféry záleží, koľko tepla prijatého od Slnka sa pod ňou uchová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

 V roku 1896 švédsky vedec Svante Arrhenius matematicky odôvodnil, že ľudská aktivita môže pridaním kysličníka uhličitého (CO2) do atmosféry podstatne ohriať Zem. Toto tvrdenie bolo vedľajším výsledkom výskumu, ktorý mal potvrdiť, že CO2 bol hlavnou príčinou ľadových dôb. Neskôr výpočty potvrdil Thomas Chamberlin. Definitívne to bolo v praxi potvrdené v roku 1987 na základe výsledkov vŕtania do ľadu na arktickej výskumnej stanici Vostok. Arrhenius v roku 1903 dostal Nobelovu cenu za chémiu.

Počas Druhej svetovej vojny s masívnym zdokonalením techník na meranie vĺn rôznej dĺžky došlo k prehodnoteniu starých meraní.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1955 Gilbert Plass ( https://en.wikipedia.org/wiki/Gilbert_Plass ) na základe vlastných kalkulácií prišiel k záveru, že pridaním väčšieho množstva CO2 do atmosféry sa zachytí viac infračerveného žiarenia, čo povedie k ohriatiu planéty. Ďalšie výskumy ukázali, že priemerný život molekuly C02 v atmosfére, predtým, než sa rozpustí v mori, je desať rokov. Roger Revelle, riaditeľ Scrippsovho Inštitútu Oceánografie v Kalifornii dokázal, že chemické zloženie oceánov je také komplexné, že vráti viac CO2, než pohltí. Dnes sa usudzuje, že oceány pohltia okolo jednej štvrtiny ľuďmi vyprodukovaného CO2.

SkryťVypnúť reklamu
Charles David Keeling v roku 2001.
Charles David Keeling v roku 2001. 

Charles Keeling, ktorého najal Revelle, v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch použil najmodernejšiu dostupnú techniku na meranie atmosférického CO2 v Antarktíde a na Mauna Loa na Havajských ostrovoch, ďaleko od akýchkoľvek vplyvov civilizácie. Výsledkom boli Keelingove krivky, ktoré nemilosrdne rok čo rok stúpali už od prvého merania v roku 1958. Stali sa jednou z hlavných ikon globálneho otepľovania. Pre ich interpretáciu je dobré poznať takzvaný uhlíkový cyklus, čiže pohyb uhlíka medzi atmosférou, biosférou, pôdou a oceánmi. 

Keelingova krivka z Mauna Loa.  (ppm= počet častíc CO2 na milión častíc vzduchu)
Keelingova krivka z Mauna Loa. (ppm= počet častíc CO2 na milión častíc vzduchu) 

Atmosféra dnes obsahuje okolo 750 Gigaton uhlíka vo forme CO2, Rastliny okolo 560 Gigaton, primárne v dreve stromov, oceán 38.000 Gigaton. Rastliny prijímajú CO2 v procese fotosyntézy, ale spolu s pôdou rýchlo vracajú podobné množstvo späť do atmosféry. CO2 sa rozpúšťa v oceánoch v chladnejších oblastiach, ale podobné množstvo sa uvoľňuje späť inde. Tieto príjmy a výdaje sa v priebehu roka takmer vyrovnávajú. Malé narušenia nerovnováhy (ľadová doba, výkyvy v obežnej dráhe Zeme okolo Slnka a podobne), môžu klímu viac, či menej ovplyvňovať. Ľudia narúšajú tento prirodzený cyklus dvomi hlavnými spôsobmi: spaľovaním fosílnych palív a odlesňovaním.

SkryťVypnúť reklamu
​  Uhlíkový cyklus. (pg=petagram=1GT=1 Gigatona=1 miliarda ton)(modré údaje= zásoba, červené= toky)  ​
​ Uhlíkový cyklus. (pg=petagram=1GT=1 Gigatona=1 miliarda ton)(modré údaje= zásoba, červené= toky) ​ 

Pokračovanie: https://antonkovalcik.blog.sme.sk/c/515062/moze-za-to-priroda-ci-ludia.html

Použité informácie: James Hansen - Storms of my Grandchildren

 Mark Maslin - Climate Change. A Very Short Introduction

 Kim. S. Robinson - Forty Signs of Rain.

Anton Kovalčík

Anton Kovalčík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  545
  •  | 
  • Páči sa:  2 652x

Vyštudovaný ekonóm. Som ryba, ktorá väčšinou pláva proti prúdu, aj keď niekedy narazí hlavou o kameň. Nemám rád nekritické prijímanie čohokoľvek, čo sa mi naservíruje. A som notorický optimista. Zoznam autorových rubrík:  Prežijeme?Web náš každodenný...Te Deum...Kde bolo tam bolelo...Infovojna.Wokenaci.Ekonómia (nielen) pre laikov.Heavy mentalČo na to profesor Higgins?Magistra vitae.SúkromnéNezaradenéVox popapuli.

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu