Nie sú ale snehové vločky ako snehové vločky. V posledných rokoch sa toto slovné spojenie používa aj na označenie, väčšinou hanlivé, osôb, ktoré majú neprimerane silný pocit vlastnej výnimočnosti, ničím nepodložený pocit, že si zaslúžia niečo výnimočné, alebo sú príliš emocionálne, ľahko sa urážajú a nie sú schopné vysporiadať sa s opačnými názormi. Používa sa aj v označení generácie mladých ľudí, ktorí prichádzajú do veku dospelosti v posledných rokoch. ako generácia snehových vločiek.
Rozšírilo sa to hlavne po roku 2015 a po známej konfrontácii medzi študentmi Yaleovej Univerzity a jedným z dekanov ohľadne halloweenskych kostýmov. https://www.youtube.com/watch?v=kMc8pczn-hs Nepotrebuje žiadny komentár.
Existujú názory, že je to zapríčinené už výchovou v rodinách, kde rodičia vychovávajú deti akoby v bavlnke, alebo bubline, ktorá má zabrániť, aby sa deti dostali do styku s nepríjemnosťami života mimo bubliny, lebo život je niekedy, dosť často, nefér. Takéto metódy vedú k tomu, že sú vychovávané deti, ktoré nie sú odolné ani voči tým najmenším kopancom, ktoré skôr, či neskôr od života určite dostanú. V konečnom dôsledku to vedie k nárastu problémov so zdravím v mentálnej oblasti, ktorého sme svedkami v poslednom období. https://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/features/teenage-mental-health-crisis-rates-of-depression-have-soared-in-the-past-25-years-a6894676.html http://www.thakur.cz/upload/sborniky/2007/SOUBORY/ICT/ICT11Velcicky.pdf
V podstate miesto bojovníkov, ľudí, ktorí sa dokážu popasovať so životom, vychovávame plačkov a mentálne dengľavé indivíduá. Svoju úlohu tu zaiste zohráva aj uzavretosť, prílišné sedenie pred počítačmi, či pc hrami, namiesto hier vonku s ostatnými, neschopnosť vyjadrovať sa a komunikovať inak ako v podobe sms skratiek.
Snehová vločka je často frekventovaná ako nadávka aj v politike. Častujú ňou ľavičiari pravičiarov, ale aj naopak.
Dostávame sa do štádia, že vďaka snehovým vločkám v kombinácii s politickou korektnosťou nemôžeme tučnému človeku povedať, že je tučný, musíme si pekelne rozmyslieť či a ako budeme niekoho kritizovať, či vyčítať chyby. Je problém povedať niekomu v práci, že je lenivý, pretože sa môže na nás sťažovať, respektíve nás aj označiť za rasistov, či xenofóbov, preto mnoho ľudí radšej čuší. Dáš pokoj, máš pokoj.
Zahadzujeme do odpadkového koša slobodu prejavu.
Ak si ju chceme zachovať, musíme rátať s tým, že niekedy aj niekoho urazíme, chtiac alebo nechtiac. Nemôžeme sa báť povedať čo si myslíme, či používať humor, alebo prirovnania, ktoré by teoreticky, za určitých okolností mohli niekoho uraziť. (Vo Veľkej Británii je príkladom časť 5 Zákona o verejnom poriadku - http://www.legislation.gov.uk/ukpga/1986/64 ).
V dejinách ľudstva, či živočíšstva prežili nie tí najväčší, nie tí najsvalnatejší, ale tí najodolnejší. Ráta sa do toho aj odolnosť psychická, schopnosť prijať opačný názor či oponovať mu, schopnosť neurážať sa, ak nás nemá každý rád... (o to sa snažia len veľmi naivní ľudia, alebo blázni), schopnosť pozviechať sa po každom kopanci, či po papuli, ktoré od života dostaneme.
Stojí za to si k tejto problematike pozrieť celé, veľmi trefné, vystúpenie Rowana Atkinsona https://www.youtube.com/watch?v=h3UeUnRxE0E .
p.s.: Rozumnosť krotí v človekovi jeho hnev a je mu na česť, že sa vie povzniesť nad previnením. Prísl.19.11.
https://en.wikipedia.org/wiki/Snowflake_(slang)
https://www.theguardian.com/science/2016/nov/28/snowflake-insult-disdain-young-people