Vykašľal sa na nás Boh v dobe Koronavírusu?

Takmer nikdy doteraz sme neboli svedkami kompletného uzavretia miest, dokonca aj krajín, uzavretia hraníc, zákazu cestovania, obmedzenia základných služieb, masového rušenia koncertov, či športových podujatí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Tempo. akým sa šíri pandémia spôsobená vírusom COVID-19 enormne zaťažuje národné zdravotné systémy, devastuje hospodársky život krajín ako žiadna iná kríza predtým.

Jedným z najviac rozšírených dôsledkov sa stal pocit narastajúcej zraniteľnosti. Väčšinou sme si zvykli na relatívne stabilný život, určitú mieru pohodlia, kde bolo takmer všetko predvídateľné. Teraz nikto nevie, čo príde o týždeň, či dva, veci sa menia závratným tempom, viac-menej neočakávaným spôsobom. Ľudia sa obávajú o svoje zdravie, fyzické aj psychické, o rodiny, priateľov, hlavne o chorých a o starších, boja sa o svoje spoločenské prostredie, prácu, ekonomickú bezpečnosť- množstvo súvisiacich vecí. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 

Ako by sme na to všetko mali reagovať? Je vôbec možné dostať sa do znesiteľného rámca? Ako sa môžeme vyhnúť hystérii a panike? Pretože,... najhoršie možno ešte nie je za nami. Problémom nie je ani tak, čo nás čaká, ale to, že nevieme, čo to je.

V minulosti ľudstvo zažilo mnoho pandémií, aj oveľa horších. Zažilo a prežilo.

Keď v minulosti došlo k nejakej katastrofe, ľudia sa nahrnuli do kostolov a vodcovia národov vyzvali k modlitbám. Dnes však stále menej ľudí má vo svojom živote priestor pre Boha. Psychológovia by možno vedeli povedať, prečo sa k Bohu obraciame väčšinou len vtedy, keď sme v problémoch, no keď si užívame pohodu, pokoj, komfort, akoby sme nejak zabudli. Pýtame sa: "Prečo, Bože, prečo, prečo práve ja a teraz?" keď sa nám, podľa nás, deje niečo zlé, no keď zažívame úspech a dobro, berieme to ako samozrejmosť a už sa to nepýtame. 

SkryťVypnúť reklamu

10. marca 2020 New York Times uverejnili článok talianskeho novinára Mattiu Ferraresiho:

"Svätená voda nie je dezinfekčný prostriedok a modlitba nie je vakcína... No pre veriacich je náboženstvo základným zdrojom duševného uzdravovania a nádeje. Je to liek proti zúfalstvu, poskytujúci psychologickú a citovú podporu, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou zdravého života.

Na hlbšej úrovni je náboženstvo pre veriacich absolútnym zdrojom zmyslu života. Najpodstatnejším cieľom každého náboženstva je dať zmysel samotnej existencii človeka, vrátane utrpenia a ťažkostí. Keď to zoberieme vážne, tak aj fyzické zdravie, ak je zbavené vyššieho zmyslu, nemá žiadnu cenu." 

SkryťVypnúť reklamu

My všetci, veriaci v Boha, či nie, potrebujeme nájsť zmysel v existencii koronavírusu v troch rôznych smeroch: intelektuálne, emocionálne a duchovne. Všetky tri spolu predstavujú značnú výzvu pre každého z nás. 

Skúsenosti aj medicína nás učia, že bolesť hrá v našom živote dôležitú úlohu. Varuje nás pred nebezpečenstvom, je sprievodným znakom nášho fyzického vývoja a môže prispievať k budovaniu charakteru. 

Podľa Biblie nie je pravda, že ak niekto trpí vážnou nemocou, či sa mu stala vážne nehoda, mali by sme automaticky predpokladať, že je vinný mnohými hriechmi a Boh ho takto trestá. Žijeme vo svete, kde sa takéto veci jednoducho stávajú, no nie vždy sú priamo spôsobené Bohom, aj keď je suverénnym vládcom nad všetkým stvorenstvom. Niektoré však sú. Nie sme oprávnení, ani schopní rozhodnúť o tom, kto a prečo je takto trestaný. Nikto nemôže tvrdiť, že Boh v tom má prsty, alebo, že mu nič nie je do toho, ako ľudstvo žije, myslí a koná.

SkryťVypnúť reklamu

Veda nám ukazuje, že väčšina z obrovského množstva vírusov, ktoré na Zemi existujú, je nielenže neškodná, ale dôležitá pre život. Prečo potom máme patogény, ktoré nám spôsobujú nepredstaviteľné problémy? Ak Boh stvoril svet, nemohol ho stvoriť bez tých hnusných, život ohrozujúcich škodcov?

Jasne, že mohol. Mohol stvoriť veci a bytosti, ktoré nikdy nekonajú morálne zlo. Svet osídlený robotmi, ktorí automaticky vykonávajú to, čo im prikazuje vbudovaný program. Takýto svet by ale nezahŕňal ľudské bytosti. Dôvodom je to, že jedným z najväčších darov, ktoré nám Boh dal, je dar slobodnej vôle. Na všetko môžeme odpovedať áno, alebo nie. Otvára nám to prístup k úžasným veciam: láske, dôvere, k vzťahu s Bohom a k sebe navzájom. Zároveň nás to ale uschopňuje konať zlé, strašné skutky, aj keď nám k tomu nedáva povolenie. 

My sami sme zodpovední za našu vlastnú odpoveď na krízy v našom živote, či v životoch iných a za to, ako reagujeme na interakcie s ostatnými ľuďmi.

Zlo, aj dobro je v každom z nás. Sami sme súčasťou problému, aj súčasťou jeho riešenia. 

Ako by sme mali reagovať na dnešnú situáciu?

1. Správať sa podľa toho, čo nám radia lekári na základe najnovších poznatkov. Tie sa môžu meniť. Lekári, myslím tým expertov, nie "expertov" z internetu.

2. Uvedomiť si, že podobné udalosti tu už boli. Treba sa pozviechať a konať zmysluplné veci. Čokoľvek to pre nás momentálne je. 

3. Hľadajme spôsoby, ako sa navzájom milovať a pomáhať si. 

4. Pamätajme na večnosť. 

5. Nepoddávajme sa ťažkostiam. 

Obrázok blogu

Zdroj informácií: prof. John C. Lennox - Where is God in a Coronavirus World?

 voľne prístupné zdroje na internete

p.s.: existencia, či neexistencia koronavírusu, či akejkoľvek inej pliagy nemá nič spoločné s množstvom, či intenzitou modlitieb alebo viery. Boh nie je predajný automat, kam vhodíme modlitbu a vypadne nám želaný produkt.

- Myslím, že tu potrebujeme niečo o kňazoch, ktorí ignorujú pandémiu a riskujú ľudské životy. - Nie, nikto nie je taký blbý.
- Myslím, že tu potrebujeme niečo o kňazoch, ktorí ignorujú pandémiu a riskujú ľudské životy. - Nie, nikto nie je taký blbý. 

.

Anton Kovalčík

Anton Kovalčík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  545
  •  | 
  • Páči sa:  2 658x

Vyštudovaný ekonóm. Som ryba, ktorá väčšinou pláva proti prúdu, aj keď niekedy narazí hlavou o kameň. Nemám rád nekritické prijímanie čohokoľvek, čo sa mi naservíruje. A som notorický optimista. Zoznam autorových rubrík:  Prežijeme?Web náš každodenný...Te Deum...Kde bolo tam bolelo...Infovojna.Wokenaci.Ekonómia (nielen) pre laikov.Heavy mentalČo na to profesor Higgins?Magistra vitae.SúkromnéNezaradenéVox popapuli.

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 21x
  • Prečítané: 1 208x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 132x
  • Prečítané: 3 794x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 7x
  • Prečítané: 429x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 19x
  • Prečítané: 1 071x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 44x
  • Prečítané: 2 334x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 107x
  • Prečítané: 2 197x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

O zubné benefity požiadali už tisíce ľudí. Ako budú vyzerať, povedala už aj Union
Bombic pokračuje v nenávistných príspevkoch. Vyšetrovateľ nevie, čo s ním
Prieskum Focusu: Matovičovo hnutie predbehlo SaS, KDH preskočilo Republiku

TASR a 1 ďalší

Prieskum Focusu: Matovičovo hnutie predbehlo SaS, KDH preskočilo Republiku

Prvá trojica strán v apríli stratila.

  • 36m
V takejto situácii sme nikdy neboli. Čaká nás najťažšie obdobie, tvrdí Kmotrík
reklama
SkryťZatvoriť reklamu