Prišiel mi nový album od skupiny ABBA.

Správne by som mal napísať, že mi bol doručený, pretože som si ho objednal v predpredaji už začiatkom septembra.

Prišiel mi nový album od skupiny ABBA.
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Oplatilo sa počkať.

Pravdupovediac v časoch mojej puberty som nebol extra veľkým fanúšikom švédskej štvorice. Vtedy boli mojimi idolmi Smokie, Slade, Sweet, Suzie Quatro, neskôr som zabŕdol do menej komerčnej sféry, menej glam, menej tvrdej. ABBA tam vždy trochu bola, nikdy nie v centre. V zrelom veku som prešiel na Queen, Pink Floyd a všetky možné žánre blues. ABBA tam vždy bola, niekde na okraji. Čím viac som ich počúval, tým viac ich hudba vystihovala moje nálady. Vždy bola zmesou romantiky, krásnych textov, ale aj melódií, pri ktorých som si mohol hmkať alebo podupovať nohou do rytmu. Napríklad tu:

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A okrem toho tam boli dve krásne baby... A pripomínali mi mladé časy. Nostalgia je väčšinou super vec. Väčšinou si spomínate na tie krásne veci, na hnus zabudnete. Aj pri ich hudbe.

Teraz šokovali celý svet oznámením, že po štyridsiatich rokoch vydávajú novú hudbu. No neobjednajte si to v predpredaji!

Včera mi to bolo doručené v hrubej obálke od Amazonu.

Súčasťou albumu je brožúrka s textami všetkých desiatich piesní a malý plagát, na ktorom sú zábery zatmenia Slnka podobne ako je to na obale.

Úvodnou skladbou je balada "I Still Have Faith in You", ktorú zverejnili ako prvú na YouTube a ktorá rozplakala množstvo fanúšikov v zrelom veku. Je to asi najosobnejšia skladba albumu. Je o nich. Príjemná tancovačka je na druhom mieste albumu pod názvom "When You Danced With Me." Ďalšou je "Little Things" asi ich prvá vianočná, akoby ju pri stromčeku hrala hracia skrinka a na stolíku bol pohár horúcehu punču. Druhou predčasne zverejnenou a ďalšou na albume je "Don´t Shut me Down" Vyložene na tancovanie na diskotéke alebo na silvestrovskom večierku.

Skryť Vypnúť reklamu

Veselý popevok vhodný na menšie vybláznenie sa pre životom ošľahaných labužníkov je "Just the Notion:"

Šiestou v poradí je zamilovaná pieseň "I Can be That Woman" v ktorej sa určite mnohí uvidia. Je o frustrácii a kríze vo vzťahu medzi mužom a ženou. V texte sú aj slová "Nie si ten muž, ktorým si mal byť.... nie som tá žena akou som mohla byť..."

"Keep an Eye on Dan" je pomerne smutná skladba o rozvedených rodičoch a ich dieťati. Smutná textom, no pomerne rytmická so zmenami tempa.

"Bumblebee" veľmi príjemná balada o čmeliakovi, letnom ráne na záhrade a o úžase z meniaceho sa sveta. "No Doubt About it" pripomína staré dobré abbovské časy, ich hudbu z doby najväčšej slávy. Môžete pri nej tancovať, kývať hlavou do rytmu a nebrať pri tom ohľad na začudované pohľady vašich detí.

Skryť Vypnúť reklamu

Záverečná skladba "Ode To Freedom" spočiatku pripomína atmosféru na koncerte vážnej hudby. Je to krásna baladická óda na radosť, na nádej na lepší svet. Je to niečo, na čo celý svet čaká. Hádam sa dočká tak, ako sa dočkali milovníci dobrej pop music a hlavne tejto švédskej štvorice. Zanechávajú nám krásny a hodnotný odkaz.

Na koniec, je to ABBA taká, akú si pamätáme. Krásne melódie, lyrické texty, žiadne hrubosti či vulgarita, žiadna agresivita v hudbe či v texte. Teda je tam to, čo dnešnej populárnej hudbe chýba. Krásne dvoj- a viac-hlasy, aranžmány sú takmer ako za starých čias, zmenil sa len sound, ktorý je taký nejaký... iný, súčasnejší, ale tak po starom. A dve mladé krásne baby sú teraz dve zrelé dámy po sedemdesiatke. Ale komu by to vadilo? Veď ani my už nemáme dvadsať.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako napísal nejaký fanúšik v diskusii pod jedným z prvých videí z nového albumu: "ABBA poslala spevákov a tvorcov súčasnej pop- (porn-) music späť do hudobnej školy."

Frida, Agnetha, Benny, Bjorn - "Thank You For The Music."

A ešte niečo. Ak sa podarí, tak si na budúci rok užijem ich raritný holografický koncert v extra na to postavenej hale v Londýne. Či už niekto má ich hudbu rád alebo nie, bude to životný zážitok, súčasť hudobnej histórie, ktorá sa dostane do učebníc.

Anton Kovalčík

Anton Kovalčík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  396
  •  | 
  • Páči sa:  244x

Vyštudovaný ekonóm. Som ryba, ktorá väčšinou pláva proti prúdu, aj keď niekedy narazí hlavou o kameň. Nemám rád nekritické prijímanie čohokoľvek, čo sa mi naservíruje. A som notorický optimista. Zoznam autorových rubrík:  Prežijeme?Web náš každodenný...Te Deum...Kde bolo tam bolelo...Infovojna.Wokenaci.Ekonómia (nielen) pre laikov.Heavy mentalČo na to profesor Higgins?Magistra vitae.SúkromnéNezaradenéVox popapuli.

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu