
Lipa rastie pred kostolom pod Smolenickým zámkom. Tento neskororenesančný kostol zo začiatku 17. storočia, je cenený aj vďaka uchovaným renesančným sakrálnym pamiatkam.

Erby Erdödyovcov a Pálffyovcov tvoria súčasť výzdoby bočného vchodu. Oba rody mali svoje zastúpenie pri výstavbe a obnove Smolenického zámku. Pravdepodobne boli i mecenášmi výstavby kostola. Podľa nápisu, kostolík bol vysvätený v roku 1644. Pri tejto príležitosti bola vysadená i lipa, ktorá rastie už 363 rokov.

Lipa pri kostole v Smoleniciach
je evidovaná ako chránený strom v Katalógu chránených stromov
Slovenský názov: lipa malolistá
Vedecký názov : Tilia cordata Mill.
Obvod kmeňa : 653 cm
Výška stromu [m]: 23
Priemer koruny [m]: 21
Vek stromu [rok]: 300
Evidenčné č. štátneho zoznamu: S 465
Právny predpis: VZV KÚ v Trnave, č. 2/000, 02. 03. 2000
Dôvod ochrany: Vzhľadom na svoj vek, ekologickú, krajinotvornú a estetickú funkciu je mimoriadne významný strom v okrese Trnava.
Význam ochrany: kultúrny, ekologický a krajinársky
Postupne k Lipe pri kostole v Smoleniciach pribudli ďalšie stromy a vyzerajú iba o čosi mladšie. A tak malý lipový háj šíri omamnú vôňu vždy v tomto čase okolo kostola.



Lipa pri kostole v Smoleniciach starne a k veku pribúdajú zdravotné problémy. Kmeň stromu praská a vznikajú v ňom dutiny, ktoré treba chrániť pred vodou a mrazom. Ochranári vybudovali nad dutinami malé striešky aby kmeň stromu spevnili a aby vydržal čo najdlhšie.

Lipa malolistá (Tilia cordata) je opadavý strom, vysoký 20-40 m. Má statnú košatú korunu.

Kmeň má hladkú borku, ktorá neskôr v starobe puká a praská, korunu tvoria husté vetvy.

Listy sú okrúhle, dlhé a široké do 7,5 cm, pri báze srdcovité, zúžené do hrotu, zúbkaté, na hornej strane lesklé, zelené, na spodnej strane matné.

Kvety majú priemer 2 cm, sú svetložlté, voňavé, v súkvetiach až do desať.

Plod je okrúhly, drevnatý, sivozelený, s priemerom asi 6 mm.

Využíva sa vo farmácii, včelárstve, rezbárstve.
Lipa malolistá má liečivé účinky. Zbiera sa kvet na začiatku kvitnutia. Používa sa hlavne ako lipový čaj. Podporuje srdcovú činnosť, pomáha pri chorobách z prechladnutia, pri zápaloch dýchacích ciest a horúčke.
Lipový kvet navštevujú včely, lákané jeho vôňou. Lipový med je jeden z najlepších a najvoňavejších.
Lipové drevo je biele, mäkké s charakteristickou vôňou, je využívané v rezbárstve.
Má svoj pôvod v Európe a Západnej Ázii. Rastie v listnatých svetlých lesoch, hájoch, od nížin až do hôr takmer v celej Európe. Už od pradávna je vysádzaná pri ľudských sídlach ako strom, rodový, pamätný, ako súčasť alejí. Vyniká i ako solitérny strom.