Mňa zaujala hlavne atmosféra, Génius loci (duch tohto miesta). Je mimoriadne fotogenické prírodnou scenériou, architektúrou, kompozíciou a zvláštnou farebnosťou pieskovcových skál. Žltá farba púšte, odtiene skál od rúžovej, oranžovej, hnedej s prímesami modrej, tyrkysovej. Farby sa menia v závislosti od dopadajúceho svetla. Najkrajšie farby sú hneď zrána a popoludní. Nie nadarmo sa Petre hovorí tiež Nabatejské "mesto farby červených ruží".

K bráne, takmer kilometrovej skalnej rokliny Al Sik, je možné prejsť pešo, na koňoch, na konských povozoch. Beduínov, ktorí tieto služby poskytujú, som si predstavovala ako mužov pokojných a rozvážnych. Ale keď som ich videla na koňoch a povozoch prevážajúcich turistov, prešla mi chuť na toto dobrodružstvo. Nespútane sa rútili dolu po kamenistej ceste a ja som bola rada, že som zvolila pokojný, peší transport s možnosťou kedykoľvek sa zastaviť a fotografovať.

Obelisková hrobka, prvá zo skalných budov

Bloky duchov, ktorí vraj žijú v ich útrobách

Tiesňava Al Sik, je úzka, zvažujúca sa cesta medzi vysokými skalami vedúca k mestu. Je viac ako kilometer dlhá a úzka. Iba v najširšom úseku asi 5 metrov široká. Mala som zvláštne pocity kráčajúc po dlažbe kladenej rukami pôvodných Nabatejcov. V skalách, ktoré ma obklopovali sa objavili vysekané výklenky, schody ku vchodom skalných domov. Pozdĺž celého úseku boli z oboch strán vysekané kanály, privádzajúce dažďovú vodu do mesta. Čas od času sa objavili zberné nádrže v skalách, v ktorých sa voda zadržovala. Práve vďaka dômyselnému vodnému systému zadržovania a rozvodu vody pozdĺž múrov skál mesta, bolo schopných 20-30 tisíc Nabatejcov tu prežiť a uživiť sa. Systém rozvodu vody slúžil i na zavlažovanie "poľnohospodárskej" pôdy.
Vstupné nádvorie pred AL Sikom

Zákutia Al Siku





Zberné nádrže v skalách

Rozvod vody vysekaný do skál

Snáď najfotografovanejšou budovou skalného mesta je Pokladnica, Al-Chazneh, vytesaná do skaly s vnútornými priestormi na obrady. Nabatejci pri výstavbe chrámov a hrobiek čerpali z antiky a architektúry iných kultúr upravenú pre vlastné potreby.

Cesta od pokladne vedie k divadlu, opäť vysekaného do horského úbočia, určeného až pre 7000 tisíc sediacich divákov.

Úchvatne pôsobí panoráma Kráľovských hrobiek. Palácová hrobka je najväčšia.


Korintská hrobka

Hodvábna hrobka dostala názov podľa farebných pásov, ktoré sa vlnia na je stenách

Práve tu sa objavuje nezvyčajná farebnosť skál


Väzová hrobka je najpôsobivejšia

Z hrobiek je výhľad na údolie, v ktorom sú roztrúsené ďalšie fragmenty pôvodného mesta .


Nabatejský národ budoval svoje mesto s plnou vážnosťou. Vedeli, že výborná poloha spojí cesty medzi svetom Arabským a Ázie. Stalo sa z neho kráľovské mesto a významné obchodné centrum. Určite netušili, že o pár storočí neskôr sa Petra stane i významným turistickým centrom. A možno ľudia, ktorých som stretla sú potomkovia tohto národa.



