Slovensko v Európe - Vodné mlyny Oblazy

Vodné mlyny boli súčasťou života ľudí na území Slovenska. Využívali energiu tečúcej vody na mletie múky, na pílenie a spracovanie dreva, podobne ako v mnohých iných krajinách Európy. Napr. veterné mlyny sú vnímané ako významný symbol histórie Holandska. Ale je rozdiel v prístupe k mlynom na Slovensku a v Holandsku. Veterné mlyny sa udržujú vďaka štátnym dotáciám, sponzorským darom a následne i turizmu. Naše mlyny sú odkázané predovšetkým na dobrú vôľu a nadšenie dobrovoľníkov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)
Lokalita Mlyny Oblazy
Lokalita Mlyny Oblazy (zdroj: mapa : http://liptov.sk/oblazy/)

Príkladom úsilia dobrovoľníkov sú aj mlyny ležiace v kotline Oblazy. Oblazy sa nacházajú v malebnej Kvačianskej doline pri sútoku troch potokov Borovianky, Ráztočianky a Hutianky. Tu vzniká rieka Kvačianka, ktorá má dostatočný prietok vody na roztočenie kolies mlynov. Práve preto na tomto, i keď odľahlom mieste, boli postupne vybudované tri mlyny.  

Horný "gejdošovský" mlyn bol postavený v prvej polovici 19. storočia, obcou Sviňarky a postupne sa na ňom vystriedali rôzni užívatelia a majitelia. Najdlhšie tu bývali manželia Gejdošovci. Mleli múku z ovsa a jačmeňa. Muž popri tom vyrábal drevené šindle na strechy, žena šila šaty. V tomto čarokrásnom, ale pravdepodobne aj drsnom prostredí, vychovali 5 detí. Pani Gejdošová tu žila až do roku 1977 sama. Starala sa o mlyn, hospodárstvo ďaleko od civilizácie a politiky.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dolný "brunčiakovský" mlyn bol postavený tiež v prvej polovici 19. storočia, obcou Veľké Borové a neskôr ho predala Františkovi Brunčiakovi z Kvačian. Ten rozšíril pôvodný účel mlynu o ďalšiu funkciu. A tak okrem múky sa využíval ako gáter na pílenie dreva.

Tzv. “tretí mlyn” slúžil ako furmanská krčma, ktorá bola v roku 1944 ustupujúci fašistickými vojskami podpálená a odvtedy už nik o ňu neprejavil záujem.

Keď mlyny opustili ich majitelia, tak začali chradnúť. Profesionálni pamiatkari sa o ne nestarali, preto nastúpili dobrovoľníci zo Slovenského zväzu ochrancov prírody a pamiatok aby ich zachránili, teda horný "gejdošovský" i dolný "brunčiakovský" mlyn.

Skryť Vypnúť reklamu

V súčasnosti sú oba mlyny funkčné.  Horný mlyn je majetkom Slovenskej agentúry životného prostredia. Dolný mlyn je majetkom Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny. Mlyny boli vyhlásené za kultúrne technické pamiatky a sú zapísané v štátnom zozname nehnuteľných kultúrnych pamiatok.

Mlyny sú voľne prístupné. Dolný mlyn je funkčný a v čase našej návštevy sme si ho mohli prezrieť. Horný mlyn bol zatvorený a nefunkčný. Podľa Martina Petráša, ktorý nás po dolnom mlyne sprevádzal, je dôležité aby sa mlyn stále točil, pretože voda ho konzervuje a predlžuje jeho životnosť.  Na dolnom mlyne sa preto striedajú strážne služby z radov dobrovoľných ochranárov, aj kvôli stráženiu objektov a usmerňovaniu turistov, ktorých je na mlyne stále viac. Dolný mlyn je obývaný aj cez zimu ale stále je dopyt po dobrovoľníkoch, ktorí by objekt strážili a sprevádzali turistov. V čase našej návštevy sme videli ako na mlyne dobrovoľníci žijú a pracujú.

Skryť Vypnúť reklamu

Už teraz, podľa mňa, sú mlyny európskou raritou:

1. Svojou históriou vzniku a reálneho života ľudí

2. Spôsobom rekonštrukcie a oživenia funkcie mlynov

3. Umiestnením v krásnom prostredí Kvačianskej doliny a jej prepojenia na turistické trasy do Prosieckej doliny


Na rozdiel od Holandska však chýba profesionálny prístup k ich využitiu nielen ako turistickej príťažlivého miesta ale i miesta, ktoré sa uživí ekonomickým prínosom z turizmu.

Idea do budúcnosti existuje. Podľa  Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny," Oba mlyny by mali slúžiť ako prírodné múzeum, teda živé, obývané, ale neuzatvorené pred turistami, a to pod patronátom profesionálnych ochranárov z Liptovského Mikuláša a dobrovoľných z Bratislavy." Aby boli profesionálnymi, na to treba peniaze a tie sa zatiaľ, resp. ešte stále sa nenašli.

Skryť Vypnúť reklamu

Pár dokumentárnych fotografii:

Obrázok blogu

Kvačianska dolina medzi Chočskými vrchmi

Obrázok blogu

Mlyny Oblazy a rieka Kvačianka

Obrázok blogu

Horný "gejdošovský" mlyn

Obrázok blogu

Dolný "brunčiakovský" mlyn

Obrázok blogu

Práca dobrovoľníkov pri dolnom mlyne

Obrázok blogu

Okenice horného mlyna

Obrázok blogu

Koleso horného mlyna, keďže nie je v prevádzke, drevo už začína hniť

Obrázok blogu

Koleso dolného mlyna odoláva poškodeniu, pretože je neustále v prevádzke vďaka dobrovoľníkom

Obrázok blogu

Prevody kolies mlyna

Obrázok blogu

Plne funkčný gáter

Obrázok blogu

Píla je v prevádzke, spracováva drevo pre potreby ďalšej rekonštrukcie

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu