


Systém umelých kanálov je výsledkom urbanistického riešenia problémov vysokej imigrácie do Amsterdamu v 17.stor. Začali sa budovať polkruhovité kanály (grachty) okolo centra. Hrádze z vykopanej zeminy slúžili ako podklad pre výstavbu domov. Plán bol zameraný na rozšírenie územia mesta a samozrejme vytvorenie obchodných trás spojených s morom.
Kanály sú v súčasnosti využívané pre zásobovanie obchodov. Turisti môžu z lodí obdivovať typickú architektúru a atmosféru života v okolí. Kanály sú obsypané i hausbodmi, ktoré slúžia na bývanie alebo sa prenajímajú ako botely.



Pre Amsterdam, rovnako ako pre celé Holandsko sú typické bicykle. Keďže je to najobľúbenejší dopravný prostriedok, má svoje miesto v systéme dopravy. Je to špecifické dopravné značenie, bohatý systém cyklotrás vzájomne prepojených, miesta na parkovanie a na požičiavanie verejných bicyklov. Na jednom mieste sa požičia, na inom vráti. Všetko je automatizované a postavené na skutočnosti, že bicykle sa nekradnú ale používajú.
Autá v centre Amsterdamu v sobotu jazdiť takmer nevidno. Poplatky za parkovné sú drahé a jazdiť systémom slepých uličiek je takmer nemožné, zvlášť pre cudzinca.




Holandské syry a tulipány nemôžu chýbať ani v hlavnom meste. Je treba sa pri nich zastaviť. Pri obchode so syrmi je vždy veľa ľudí, pretože koštovka je súčasťou predaja a málokto si to nechá ujsť.


Večerné hodiny v Amsterdame sú pochabé a pre návštevníka inšpirujúce. Pre mňa boli aj tak trochu o strachu, keďže som blúdila sobotnými ulicami Amsterdamu sama.
