Veterné mlyny – romantické Holandsko II. časť.

Veterné mlyny sú súčasťou romantického Holandska. Vietor od Severného mora sa preháňa krajinou bez zábran a roztáča ramená mlynov. Práve mlyny ukazujú na bystrého ducha, odvahu, trpezlivosť a precíznosť Holanďanov. Dokázali využiť silu vetra aby pracoval v ich prospech. Klasické a zachované veterné mlyny možno vidieť aj v provincii Zuid Holland. Pozývam vás na foto - prechádzku s malým komentárom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (45)

Predstavte si, že žijete v 11 storočí. Bez internetu, bez súčasného inžinierskeho vzdelania, bez vymoženosti techniky,...bez okamžite dostupných informácií o novinkách v svete vedy a techniky z televízie, z rádia, z novín,... K dispozícii máte len svoj „sedliacky“ rozum, pozorovací talent, šikovné ruky a chuť nájsť spôsob, ako si uľahčiť vlastnú prácu.

Obrázok blogu

A vymyslíte mlyn, ktorý bude mlieť obilie, kukuricu, píliť drevo, drviť kamene,...To sa stalo Holanďanom,... a na svet prišli prvé veterné mlyny. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

 

Jeden z najstarších typov je stĺpový mlyn.  Má vysoký drevený domček a ramená veternej ružice siahajú takmer k zemi. Keď sa vietor zaprel, točil sa aj domček. Určite sa obyvatelia mlynu cítili ako na kolotoči.

Obrázok blogu

 

Stojí akoby na stračej nôžke a celý sa otáča aby zachytil silu vetra v optimálnom smere.

Obrázok blogu

A možno sa im zatočila občas hlava, alebo kukurica bola už domletá, preto zatiahli koleso a zakotvili silnými reťazami, aby ho zastavili. 

Obrázok blogu

 

Wipmolen sú odvodené od stĺpových mlynov ale slúžia na prečerpávanie vody. Majú menšie telo a točia sa okolo pevnej ihlanovitej základne.

Obrázok blogu

 

Aby sa lopatky dobre točili, je na nich rozvinutá plachta, do ktorej sa vietor zapre.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Lopatky sa zastavia, keď sa plachta stiahne a vietor prefukuje len cez konštrukciu.

Obrázok blogu

Prvé informácie o mlynoch na prečerpávanie vody sa datujú k prelomu 14. a 15. storočia. Mnohé územia Holandska boli/sú pod úrovňou hladiny mora a tak sa stávalo pravidlom, že tieto oblasti boli zaplavované. A možno pud sebazáchovy prinútil Holanďanov pohnúť rozumom. Výsledkom bolo budovanie systémov na prečerpávanie vody, vysušovanie pôdy, vznik nových poľnohospodárskych plôch a regulovanie záplav.

Obrázok blogu

Vynálezca Jan Adriaancz v 16.storočí vymyslel Leegbwater systém, ktorý využíva okružný kanál (na obrázku vľavo: RIVER) okolo vodnej plochy (jazera) a veterné mlyny ako prečerpávacie stanice. Využil silu vetra aby roztáčal veterné mlyny a poháňal mechanizmus turbíny. Mlyny čerpali vodu z jazera do okružných kanálov a tak postupne menili jazero na úrodnú poľnohospodársku pôdu (POLDER na obrázku vpravo).

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Kinderdijkská sústava 19 mlynov (v Zuid Holland neďaleko Dordrechtu) je právom zapísaná do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Obrázok blogu

Samozrejme, že mlyny ľuďom slúžili a aj slúžia (dnes už výnimočne) ako miesto na bývanie.

Obrázok blogu

 

Okolo sú malé políčka, ovocné stromy,...

Obrázok blogu

 

Kvetinové záhradky ženy pestujú na "hausboodoch".

Obrázok blogu

A muži kosia, umývajú okná,... :-).

Obrázok blogu

 

Tradičné dreváky stroja pred dverami.

Obrázok blogu

Prijímame pozvanie a vchádzame dnu chodbou s odkladacími poličkami.

Obrázok blogu

Kuchyňa, jedáleň, obývačka je tesná...

Obrázok blogu

...ale je s kompletným zariadením.

Obrázok blogu

Malá čitárňa, kreslá, knihovníčka a okno na pozorovanie krajiny z výšky veterného mlyna.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

„Útulne“ postele pre deti i dospelých...

Obrázok blogu

Spať sa chodilo s uspávankou točiacich sa hriadeľov a prevodových kolies, ktoré nôtili pieseň o skrotení vetra a vody.  

Obrázok blogu

 

V súčasnosti pokračuje naďalej systém vysušovania pôdy, na ktorej vznikajú nové mestá. Dokonca nové letisko chce byť budované na ostrove v mori, ktorý vznikne vysušením. Ale to je už o inej technológii vysušovania...

Obrázok blogu

Veterné mlyny mali okrem mletia, vysušovania ešte jednu dôležitú úlohu. Plnili funkciu orientačných bodov. Prechádzajúc Holandskom, krajinou bez kopcov sme sa s nimi stretávali častokrát. Na orientáciu nám však slúžil navigačný systém GPS. A mlyny ? Tie nás presunuli do zlatého obdobia v národnej histórii Holandska.

Foto: Veronika Bahnová, Ján Bahna

Schéma: Propagačný materiál Kinderdijku

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu