Je zvláštne, že sa v dejinách ľudstva vytvorila a v rôznych podobách rozvinula tradícia pochovávať mŕtvych spôsobom, ktorý by vyjadroval trvalú úctu k nim. Kedysi pohrebiská, neskôr cintoríny boli miesta kde sa stretávali živí so svojimi spomienkami na zosnulých.
Dnes môžeme cintoríny vnímať i ako unikátne pamätné miesta, kde je zapísaná história. Pomníky, sochy, drobná architekta ale i vyryté umelecké písmo a slová na rozlúčku vyjadrujú tradíciu vzťahov živých k zosnulým. Staré cintoríny sa tak stali otvorenou galériou umenia.
Mám rada atmosféru cintorínov, ich ticho, aleje stromov, zákutia, lavičky,...Dá sa tam posedieť a porozmýšľať,…rada som sa tam prechádzala s kočíkom so spiacim dieťaťom a ešte predtým sme sa tam prechádzali ruka v ruke s niekym veľmi blízkym,...
Je prirodzené, že som si nenechala ujsť ani návštevu jedného zo slávnych cintorínov Paríža Cimetière du Monparnasse. Bol zriadený na návrh Napoleona Bonaparteho a od roku 1824 je miestom, kde boli pochovaní mnohí francúzski intelektuáli, umelci ale aj tí, čo ich podporovali. Ako napr. Jean-Paul Sartre, existencionalistický filozof a spisovateľ. Guy de Maupassant, spisovateľ. Simone de Beauvoir, filozofka. Samuel Beckett, básnik a spisovateľ. André Citroën, zakladateľ francúzskeho automobilového priemyslu. Alfred Dreyfus, známy svojou politickou aférou. Philippe Noiret, herec, a mnoho, mnoho ďalších.
Vybrala som pár fotografií z tohto cintorína ako spomienku na Paríž. Je jedným z príkladov tradície, ktorú si ľudia vytvorili aby vyjadrili úctu živých k tým, ktorí tu už nie sú.

Pohľad na Cimetière du Monparnasse a časť Paríža z výšky 209 metrov z veže Montparnasse

Jedna z mnohých hrobiek významných rodín

Socha muža, ktorý zaspal nad knihou

Náhrobný kameň slávneho jokeja, alebo útek zo záhrobia

Robert Thibier a jeho ruky týčiace sa k nebu

"Drahému priateľovi Jean - Jacquesovi od Niki", sú slová patriace k tomuto náhrobku

Krásny náhrobný kameň s Ježišom

Hrob básnika a speváka Serge Gainsbourga

Henri Laurens, sochár a jeho náhrobný kameň

Jeden z mnohých detailov hrobiek so železa a skla

Baltasar Lobo, španielsky umelec a sochár a jeho náhrobný kameň

Charles Baudelaire, francúzsky básnik, autor básnickej zbierky „Kvety zla“

A opäť pohľad z výšky 209 metrov na vežu pôvodne veterného mlyna, ktorý sa zachoval zo 17. storočia