Linderhof, znamená usadlosť pod lipou. Usadlosť má podobu zámočku, ktorý bol vybudovaný pod lipou, ktorá dnes už má viac ako 300 rokov.

Dominujúcim prvkom nádvoria je nádherná fontána, ktorá chrlí vodu do výšky až 22 metrov.

Zlaté súsošie fontány zobrazuje bohyňu Flóru.

Nad fontánou sú vybudované terasy v troch úrovniach, na ktoré vedú schody vyzdobené sochami, vázami, menšími fontánami. V strednej časti je busta francúzskej kráľovnej Márie Antoinette. A na vrchole je altánok so sochou Venuše.

Na každej úrovni sú farebné záhony kvetov usporiadaných do presných tvarov.

Zámocký park je súčasťou lesa horského masívu Ammergau. Architektom parku (z roku 1880) bol Carl von Effner, ktorý využil prirodzený horský terén na vytvorenie terasovitých záhrad a kaskád v talianskom renesančnom slohu.

Prudký svah na severnej strane rezidencia, bol vyžitý pre vytvorenie vodopádu. Vodá padá dolu po 30-tich schodoch. Po okrajoch je výzdoba z kamenných váz. Priľahlá pergola je obrastená konármi stromov lipy a na začiatku a konci každej z pergol sú umiestnené sochy symbolizujúce svetadiely.
Na vrchole kaskády je hudobný pavilón.
Na spodu je zberná nádrž s fontánou a so súsoším Neptúna.

Západnú časť tvorí záhrada s kamennými sochami štyroch ročných období a uprostred dominuje fontána pozlátenej sochy bohyni Slávy. Aj tu je priestor vyplnený záhonmi kvetov.

Zámok Linderhof prestaval do súčasnej podoby Ludvig II. Bavorský, vlastným menom Ludwig Friedrich Wilhem, v rokoch 1874-78. Politike sa venoval veľmi málo. Mal rád hudbu Richarda Wagnera, ktorá ho silne ovplyvnila aj pri budovaní tohto sídla. Samotné prostredie horského masívu je dramatické ako jeho hudba. A sochy mýtických hrdinov vyjadrujú zrejme jeho záujem o rozprávky a báje. Bol považovaný za duševne chorého s homosexuálnymi sklonmi. Tiež nie je jasná jeho smrť, vraj ukončil život samovraždou.
A predsa niečo po ňom zostalo, tri zámky. Zámok Neuschwanstein, Herrenchiemseea a Linderhof.

Zámok je miestom turistických zastávok. Turnikety okolo zámku naznačujú, že v sezóne tu treba stáť v radoch na vstup a prehliadku zámku.

Domáci obyvatelia vedia, že turistický ruch je pre nich dôležitý a preto sa o svoj zámok a rozsiahlý zámocky park starajú.

A starajú sa aj o turistov. Občerstvenie a upomienkové predmety v reštaurácii a obchodíkoch s typickou alpskou architektúrou. A pre mňa bolo milým spestrením aj to, že v bavorských odevoch nás obsluhovali českí a slovenskí čašnici, ktorí tu pracujú.
Podrobnejšie aj na stránke:
http://www.schlosslinderhof.de/englisch/palace/history.htm
z ktorej som stiahla i nasledujúcu mapu , kde sa zámok nachádza:
