Tour Eiffel je jedným z najkontroverznejších symbolov Paríža. Je historickým skvostom techniky a súčasne ohyzdnou kovovou konštrukciou týčiacou sa nad mestom.

Bola postavená v roku 1889, pri príležitosti výročia Veľkej francúzskej revolúcie, Gustavom Eiffelom.

V tom roku sa konala Svetová výstava a svojou výškou (319m), technickým riešením ale aj návštevnosťou bola unikátnym architektonickým prvkom Paríža a Európy.

Každoročne si pozrie Paríž z v výšky Eiffelovej veže takmer 6 000 000 návštevníkov. A tí istí návštevníci strávia pod jej konštrukciou čas čakaním na lavičkách v tieni stromov

alebo na horúcom slnku len tak v tráve polihávajúc a hladiac do jej výšok

alebo priviazaní na lankách k dedovej ruke aby sa nestratili v dave návštevníkov

alebo skákajúco, kým mama vybaví zopár telefonátov

alebo naháňajúc sa za holubmi

alebo dohováraním si prvého rande, kým nik nepozerá

alebo strážiac bezpečnosť turistov

alebo generačnými rozhovormi

alebo vybavovaním si starých účtov

alebo relaxom s cigárkom

alebo fotením budúcich pokolení

alebo poučovaním

alebo jednoznačným smerovaním i hľadaním smeru

alebo odolávaním

alebo únavou

alebo nerešpektovaním autority

Ale keď príde čas, všetci sa zoradia pri lanovke a rovnako ako milióny ľudí pred nimi sa vyvezú hore aby videli Paríž ako na dlani

Pohľad na štvrť Invalides, ktorej dominuje monumentálnu stavbu Hôtel des Invalides. Bola postavená Ludvíkom XIV. pre chorých, chudobných, vojenských veteránov v roku 1676. Zlatá kopula sa týči nad Napoleonovou hrobkou od roku 1706.

Pohľad na Parc du Champs de Mars a Vojenskú školu. V pozadí je štvrť Montparnasse, kde v tridsiatich rokoch minulého storočia bol rušný život umelcov, maliarov, básnikov, spisovateľov. Nad štvrťou sa týči Tour Montparnasse, druhá najvyššia veža v Európe.

Paríž a jeho rieka Seina je neodmysliteľné spojenie. Rieka rozdeľuje mesto na časť východnú, ktorá má vzťah k dávnej histórii a západnú časť mesta, ktorého rozvoj sa vzťahuje k 19. a 20. storočiu. S rozvojom oboch častí mesta sa vytvoril aj systém mostov. Vidíme pohľad na Pont de Bir-Hakeim, Pont de Grenulle so sochou Slobody a ďalších novších mostov.

Štvrť Chaillot, ktorej dominuje námestie Trocadéro s nádhernými fontánami, múzeami, kaviarničkami. V diaľke za lesíkom de Boulogne sa týčia budovy obrovského administratívneho centra Paríža La Dèfense.

Montmartre bývalá ale súčasná štvrť umelcov, hlavne maliarov ale i kabaretov ale i „ľahkého“ života. Na kopci sa vyníma monumentálna bazilika Sacré-Couer.

Víťazný oblúk je 50 metrov vysoká dominanta Paríža postavená na počesť víťazstva Napoleona v bitke u Slavkova. V súčasnosti je to miesto vojenských prehliadok a hlavne východiskom na prechádzku po Champs-Elyssées.

Eiffelova veža je súčasťou Paríža a pohľad na ňu je typický aj z netypických uhlov pohľadu

i za hmly

i večer, keď je osvetlená a bliká ako Vianočný stromček.
