Ruky – nielen fotografie

Sledovali ste niekedy ruky svojej mamy ?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (81)
Obrázok blogu

 

Prišla som pozrieť mamu. Sedela pri stolíku, ruky mala položené na Svätom písme.

Obrázok blogu

 

Keď dokončila svoju rannú modlitbu, zavrela knihu. Ešte chvíľu sedela v tichu a v pokoji.  

Obrázok blogu

 

Potom vstala a priniesla chlieb. Spolu sme sa naraňajkovali.  Prečítané slová doznievali i v našom rozhovore ... 

Obrázok blogu

Pomaly sme prešli na iné témy, ktoré mamu v posledné dni oslovili. Pozorovala som jej ruky, ktoré gestikulovali a pomáhali jej vyjadriť emócie, ktoré slová sprevádzali. 

Obrázok blogu

 

Počúvala som ale moja myseľ sa presunula o pár desiatok rokov späť. Do spomienok, keď tie isté ruky vytvorili náruč a kolísali uplakané dieťa. Ruky, ktoré aj mňa kŕmili, obliekali, uspávali. Ruky, ktoré aj mňa sprevádzali na prvých prechádzkach. Ruky, ktoré aj mne ukazovali ako, čo urobiť. Ruky, ktoré boli od rána do večera v pohybe aby náš domov mal všetko, čo sme potrebovali.  

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A keď všetko bolo tak ako má byť, mama si sadla na gauč, zobrala ihlice, košík s vlnou a jej ruky sa opäť dali do pohybu aby čosi štrikovali. Tie chvíle som mala najradšej, mama sa stíšila a pokojne rozprávala príbehy o tom ako to bolo, keď.... Príbehy veselé, pri ktorých sme sa všetci smiali. Príbehy smutné, pri ktorých sa nejedna slza skotúľala. Jej príbehy boli zo života, z jej života, tak ako ho prežila a ako ho ona videla. A tak jej pohľad na život prechádzal i na mňa. Videla som dlho svet jej očami až prišiel čas pozrieť sa naň i tými svojimi.

Obrázok blogu

   

Pohyb rúk ma vracia späť do prítomnosti. Počúvam slová, jej pohľad na svet, na život. Pozorujem  ruky, ktoré  sú stále v pohybe, potom sa upokoja a mama stíchne. 

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

 

Sú to ruky plné vrások. Vystupujú na nich prácou a časom opotrebované žily. Majú sedemdesiat deväť rokov. Ruky mamy, ktoré ostanú natrvalo spojené s mojim životom.       

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu