Trnavské hradby - budú znovu pýchou strednej Európy?

V dávnej histórii vznikali opevnenia okolo hradov a zámkov aby chránili hradných pánov. Trnavské hradby majú výnimočné postavenie medzi opevneniami, pretože boli vystavané na ochranu celého mesta. Je len málo miest strednej Európy, ktoré si taký prepych ako Trnava mohli v tom čase dovoliť. Teraz hradné múry Trnavčanov už nemusia chrániť. Otázka znie, či si Trnavčania svoje opevnenie chcú ochrániť?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (62)

Keď v roku 1238 uhorský kráľ Bela IV udelil Trnave výsady slobodného kráľovského mesta, spustil tým aj rozvoj remesiel a obchodu. Trnavskí mešťania sa v druhej polovici 13. storočia rozhodli vystavať si opevnenie, ktoré by malo ochrániť ich, ich domy, ich práva. A mysleli to asi vážne, pretože obstavali plochu takmer 60 hektárov múrmi v dĺžke takmer 3 km, vysokými 9-10 metrov a hrubými 3 metre. Hradné múry sú postavené na kamenných základoch z tehál. Pôvodne ich spevňovalo 35 veží. Do mesta sa vstupovalo štyrmi bránami, cez most nad vodnou priekopou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napriek tomu, že opevnenie dobre slúžilo svojmu účelu, boli aj výnimky, kedy mesto neochránili. Napr. husitské vojsko pod vedením istého Blažeka (v roku 1432), mesto obsadilo malou ľsťou. V noci, po bujarom Trnavskom jarmoku, mešťania unavení vínnym mokom, tvrdo spali. Vtedy Blažek so svojou vojenskou skupinou si mesto podmanil. V roku 1506, to bola cisárska armáda Maximiliána I.. Tá si jednoducho vtrhla do ulíc Trnavy, rozbila hradby, poničila ulice, spálila domy. A tak mešťania znovu hradby dali opraviť. A pretože sa v tom čase na územie začali dobíjať i Turci, zvýšili i počet ozbrojenej stráže na hradných vežiach a pri hradných bránach. Hradby po týchto útokoch bolo treba pravidelne opravovať. Tiež sa stavali nové domy pre mešťanov. A tak v 16. storočí pribudla do mesta i nová tehelňa. A to bolo správne rozhodnutie, pretože hradby boli poškodené i v druhej polovici 17, storočia, kedy v Trnave vypukol veľký požiar. Stalo sa to tak, že hradná stráž chcela veľkolepo privítať nového pána Imricha Thökölyho, vodcu protihabsburského povstania. Z hradnej veže vypálili takú salvu z dela, že sa veža takmer rozsypala a tehly padli aj na koňa pána urodzeného Thökölyho. A ten sa nahneval a mesto podpálil. Nebola to veru sranda. V meste zahynulo cez 4000 ľudí. Zhoreli tiež domy, len pár sa ich zachovalo. Oheň zasiahol i opevnenie. Ale mesto sa znovu postavilo na nohy. Postavili nové domy, opravili a zmodernizovali hradby. A tak sa to deje až dodnes s väčšími, či menšími prestávkami.

SkryťVypnúť reklamu

Posledné roky vzrastá záujem o obnovu historických pamiatok aj na Slovensku. V Trnave sa naplánovalo preinvestovať na rekonštrukciu hradieb v niekoľkých etapách cca 20 miliónov korún a možno postupne i viac. Prečo? Nuž odpoveď je jasná. Trnavské hradby sú unikátnym historickým dielom. Lemujú historické jadro Trnavy. Ich sprístupnením vznikne priestor, kde sa spojí prítomnosť s duchom miest dávnych čias a to nielen pre Trnavčanov. Možno raz sa stane lákadlom i pre zahraničných turistov. Plánuje sa dobudovanie hradných bášt a ich využitie na prezentáciu historických exponátov. Či sa tak stane a či si to Trnavčania budú vážiť, či túto šancu využijú, uvidíme. Na nasledujúcich snímkach ponúkam atmosféru okolo hradných múrov z posledných dní.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Hradby tvoria hranicu medzi starým a "novým". Oddeľujú panelové sídliska a rušné križovatky plné áut modernej doby od ticha historického jadra mesta.

Obrázok blogu

Michalská ulička minulých čias v novom rúchu

Obrázok blogu

Horné bašty, ulička domov starého mesta postavených na južnej časti múrov opevnenia, čaká na rekonštrukciu

Obrázok blogu

Horné bašty, ulička už nečaká, rekonštrukcia domov prebieha

Obrázok blogu

Horné bašty, ulička je už rekonštruovaná a plní funkciu obchodnej zóny mesta

Obrázok blogu

A ulička s pomaľovaných garáži prilepených na múry opevnenia nie je už vôbec romantická. Všimne si to niekto alebo to tak má byť? 

Obrázok blogu

Vstupná brána do východnej časti starého mesta je opravená, ale ruky vandalov ju už modernizovali svojimi maľbami. Prečo???? 

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Arkády východnej časti hradieb s novými lavičkami, iba nedávno ukončené, sú tiež poznačené rukami vandalov. Prečo?????

Obrázok blogu

Táto časť východného opevnenia bola nie dávno obývaná. Môžeme vidieť ešte maľovku nad dverami, okno, dokonca elektroinštaláciu. Tiež čaká na rekonštrukciu. Viem si predstaviť na tomto mieste dobudovanie bašty s historickou expozíciou. Snáď to Trnavčania dokončia.

Obrázok blogu

Časť hradného múru tvorí zátišie zrekonštuovaného hotelu so záhradnou reštauráciou. A má to svoje čaro i v tejto podobe.

Obrázok blogu

Zrekonštruovaná južná časť opevnenia, Dolné bašty, tvorí múr medzi starým mestom a štadiónom Spartaka.

Obrázok blogu

Dolné bašty, tu stála jedna zo štyroch hlavných brán, tzv. Lovčická. Po zrekonštruovaní ostal sympatický prechod pre chodcov a v jej stenách ......

Obrázok blogu

.... je zabudovaná tehla so znakom Trnavy. Čo znamenajú písmena "K W" na druhej tehličke, sú mi zatiaľ záhadou. 

Obrázok blogu

Západná časť hradných múrov je najlepšie zachovalou časťou v dĺžke cca 800 metrov. 

Obrázok blogu

 

Je na nej vidieť detaily okná pôvodnej bašty a priezory (strieľne) v hornej časti, ktoré sú pozdĺž celého múru. Určite slúžili na pozorovanie, prípadne na strelný útok na nepriateľa.

Obrázok blogu

Na horný hradbový chodníček (ochoz) sa vystupovalo schodmi. V pláne rekonštrukcie opevnenia je, že ochozy budú dostupné verejnosti. Takže sa máme na čo tešiť.

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Zrekonštruované časti (pohľad z vonkajšej a vnútornej strany), ktorá spájala múry opevnenia. Pravdepodobne pôvodne tu stála uzatvorená bašta

Obrázok blogu

Jedna zo zachovalých bášt opevnenia so strechou, postupne by mohla byť otvorená pre verejnosť alebo slúžiť ako miesto pre historickú expozíciu. Alebo nie?

Obrázok blogu

Vstupom do starého mesta západnej časti opevnenia je Bernolákova brána. Má zachovalú, plne funkčnú baštu. Jej priestory sú využívané pre súkromné účely.

Obrázok blogu

 

Nad bránou v strede môžeme rozlíšiť znak mesta

Obrázok blogu

 

Vľavo sa dozvieme, že Trnava bola kráľovským mestom

Obrázok blogu

A vpravo sa dozvieme, že Trnava bola mestom remeselníkov

Obrázok blogu

A kdesi naboku stručná tabuľa o tomto historickom skvoste Trnavy. Podrobnejšiu informáciu som nikde na múroch alebo v ich blízkosti nenašla.

Obrázok blogu

Aj túto časť zrekonštruovaných múrov zasiahol škodca. A pokiaľ sa nenájde správca, ktorý bude tieto múry pravidelne ošetrovať, tak sa dá očakávať, že sa znovu rozpadnú pod útokom koreňov rastlín.

Obrázok blogu

Pod múrmi opevnenia mesta vznikla oddychová zóna, ktorá poskytuje napríklad i možnosť hrať divadlo pod gaštanmi alebo len tak si posedieť.

Obrázok blogu

Pre rodičov s malými deťmi je tu ideálne, bohato vybavené detské ihrisko

Obrázok blogu

Bernolákov park je pripravený na prechádzky, na bicyklovanie, na posedenie na lavičkách pod gaštanmi. Z jednej strany múry opevnenia, z druhej strany riečka Trnávka.

Mám rada Trnavu, prežila som v nej viac ako dvadsať rokov. A múry opevnenia som objavila až teraz. Poznávam ich, pretože dostávajú novú tvár. Nie som historik a možno moje opisy nie sú celkom presné. Moje videnie je však pravdivé v tom, že čiesi ruky múry ošetrujú ako drahokam a čiesi ruky to chcú vrátiť späť. Späť kedy pohľad na rozpadajúce sa mestské múry nebol lákavý. Položila som si otázku budú Trnavské hradby znovu pýchou strednej Európy? A moja odpoveď znie. Sú na dobrej ceste, že sa tak raz znovu stane.

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu