Internetové diskusie

Internet vytvára prostredie pre neobmedzenú komunikáciu ľudí navzájom. Má svoje čaro v tom, že si človek môže vyskúšať vyjadrovať vlastný názor, myšlienky, pocity, prezentovať vedomosti, skúsenosti, životné výhry, prehry, spôsob vlastného žitia. A súčasne má takmer neobmedzenú možnosť reagovať na názory, myšlienky, pocity,...iných. Nemusí urobiť ani krok, môže aj nemusí odhaliť svoju identitu, jednoducho sa pripojí do virtuálnej siete a komunikuje.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (41)

Keď som vstúpila do tohto sveta aj ja, bolo pre mňa zaujímavé sledovať internetové diskusie. Je to ako v reálnych, naživo diskusiách,  ale predsa je to aj trochu inak. Anonymita dovoľuje viac sa otvoriť, dať  priechod potrebe byť s inými ľuďmi a komunikovať s nimi na vlastný spôsob. A tak v reakciách môžem pozorovať takmer všetky prejavy fungovania ľudí navzájom.

· Záujem o druhého, o jeho názory, postoje, životné príbehy bez snahy hodnotiť, posudzovať,...

· Empatiu, teda vžívanie sa do spôsobu myslenia a postojov, do psychického stavu druhého, do jeho emócií,...často vedie k príjemným zážitkom z okamihov virtuálneho stretnutia

· Snahu porozumieť jeden druhému bez konfrontácie, bez snahy presvedčiť druhého, bez snahy zmeniť myslenie, názor toho druhého.

· Konfrontáciu, provokovanie, vyvolanie konfliktu. Wikipédia tento jav, ktorý sa objavil pri jej tvorbe,  nazvala „trollovanie“ „Obvyklou formou trollingu je zasielanie príspevkov celkom nesúvisiacich s témou diskusie (off-topic), vulgarít, politických vyjadrení, argumentov s očividnou faktickou chybou a podobne.“ (citovala som) Autor sa pritom obvykle s názormi vo svojom príspevku vôbec neidentifikuje, jednoducho provokuje.

· Vyhlásenie svätej vojny s cieľom vyhrať za každú cenu. Podľa Wikipédie (citujem) „Flame war (slovensky tiež svätá vojna, príliš ohnivá diskusia a pod.) je označenie internetovej diskusie, ktorá prekročila hranicu pre účastníkov prínosnej výmeny názorov a stala sa hádkou,...ktoré môžu byť v podstate konštruktívne, ale vyhrotené do emotívnej podoby. Sprievodným znakom flame war je obvykle rádový nárast počtu príspevkov, čo zvlášť pri emailových konferenciách obvykle obťažuje účastníkov, ktorí sa hádky nezúčastňujú. Aj preto sú flame wars v internetových komunitách vnímané dosť negatívne. „Rýdzi“ flame war sa vyznačuje zvláštnym účelom zasielaných príspevkov - cieľom je protivníka nie presvedčiť, ale poraziť, prípadne nahnevať. Pravý „flame“ je úmyselne nepriateľský a urážlivý k oponentovi, a flame war rastie ďalšími reakciami, ktoré opäť majú podobu flamovania. Sprievodným rysom takejto flame war zvykne byť zhoršenie sociálnych vzťahov v komunite.“

Mám rada svet internetovej komunikácie, poznávam ju, učím sa v nej chodiť. Mám rada ak komunikácia smeruje k porozumeniu. Niekedy som smutná, keď čítam reakcie, ktorých cieľ je iba provokovať alebo viesť "verbálne vojny", ktoré nikam nevedú. Pravda je však aj taká, že "verbálne vojny" predsa len môžu viesť k odhaleniu rôznych uhlov pohľadu na vec. Aj ja čas od času provokujem s cieľom vzbudiť záujem iných o môj pohľad na vec. Alebo chcem upozorniť na veci, ktoré by som chcela aby sa zmenili, ale nie je v mojej moci ich zmeniť. Neprovokujem tam, kde nemám dôvod veci, názor iného zmeniť. Domnievam sa, že viem žiť s vedomím, že každý z nás má iné názory, skúsenosti, znalosti,...svoj vlastný postoj k životu a tak je to v poriadku.

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu