Vychádzam z predpokladu, že v roku 2009 bude euro okolo 33,50 Sk. Takže napríklad 12 000 príjem sa zmení na necelých 360 euro. Ďalej predpokladám, že nárast cien v dôsledku zvýšených nákladov veľkopodnikateľov, drobných podnikateľov i bánk bude okolo 0,5 %. Nárast cien v obchodoch v dôsledku zaokrúhľovania bude o 0,5 %. Teda k súčasným nákladom musím pripočítať zvýšenie minimálne o 1 %. Takže suma sa mi už pri prvom odhade zmení na 356,4 euro. Ak odpočítam nutné náklady na nájomné ostane mi asi 290 euro na stravu a iné pôžitky. Ak si chcem čosi ušetriť na väčšie nákupy (oblečenie, benzín/doprava a pod.) Tak mi ostane okolo 200 euro na stravu na mesiac, 50 euro na týždeň, a niečo cez 7 euro na deň. Ktovie, čo si za to v skutočnosti kúpim. Priznám sa vôbec neviem odhadnúť ako ťažké budú tašky, ktoré budem niesť z obchodu.
Cestujúc krajinami Európskej únie som za sedem euro, kúpila veľmi málo a to som vyberala tie najlacnejšie tovary na stravu. Len málo výrobkov sa v týchto krajinách pohybuje pod 1 euro. Za 0,5 - 1,5 eura sa dá kúpiť lacný pol kilogramový chlebík, litrík lacného mliečka, štvrtinka lacného masla, kúsok lacného syra. Ovocie, zelenina, sa predávajú za viac ako 2-4 euráčiky za kg. Mäsko nejde pod 3-4 euráčiky za kilogram. Oblečenie som nevidela lacnejšie ako 10 euro a to iba u trhovníkov alebo vo výpredaji. Svetríky, košele, topánky majú cenu v desiatkach a často cez 100 euro. Knižky ani nehovorím. Detský tovar ???....nuž pre vnúčatá toho veľa nikdy nenakúpim, tak je drahý.
Viem, že nemá zmysel porovnávať. Veď prechod na euro zvládli Slovinci, zvládli to aj iné krajiny, ktoré boli ekonomicky na tom slabšie. Dokonca aj ľudia tam prežili. A verím, že prežijeme aj my. Takže pripravujem sa na nákupy v centíkoch, v euráčikoch, za ktoré síce veľa toho nenakúpim ale ani veľa neminiem. V Rakúsku sa vraj dá prežiť jednému človeku v malej garsónke za 400 euro. V Nemecku na to potrebuje okolo 1000 euro. Slovák prežije i s 356,4 euráčikmi, no nie ? Niet sa čoho báť, čaká nás jedna veľká výhoda, väčšina z nás už nebude musieť rátať do 12 000 – 20 000 ale už iba do 300 - 500.
Som večný optimista a preto verím, že moje deti a väčšina mladých ľudí sa predsa len časom naučia znovu rátať v tisíckach euráčikoch. A ja? Pritiahnem opasok, trochu schudnem a prestanem cestovať. Za dva roky si na túto predstavu iste zvyknem.

Foto: Veronika Bahnová