Druhá pôsobí síce intelektuálne veselo, ale viacerí z odborných kruhov si myslia, že jej odbornosť neobstojí v náročnejšej intelektuálnej skúške, napriek tomu, že je profesorka. Keď to už tvrdí aj .týždeň, asi na tom niečo bude. Nuž, nie je profesor(ka) ako profesor(ka). Etalón intelektuálnej kvality na Slovensku neexistuje, profesorom sa môže stať aj človek bez väčších intelektuálnych schopností a výkonov. Svedčí o tom príklad Ivety Radičovej. V tomto mal J. Slota pravdu – aj predavačka sa môže stať (alebo aspoň tváriť) ako profesorka. Vlastne, týmto sa aspoň čiastočne naplnila vízia V. Lenina, ktorý mal predstavu, že v komunistickom štáte aj upratovačka bude schopná riadiť štát. Zatiaľ to máme tak, že aj žena na intelektuálnej a kultúrnej úrovni (vzdelanejšej a prirodzene inteligentnej) predavačky, ako inak úplne správne povedal náš nacionalistický superman, je nielen profesorkou, ale dokonca kandidátkou na hlavu štátu. Lenin sa iste široko usmieva vo svojom mauzóleu. Predsa sa niečo naplnilo z jeho vízie.
Kedže je známe, že ani kvázi intelektuáli sa tak či tak do politiky nehodia, veštím I. Radičovej skvelú politickú budúcnosť.
Ak sa vrátime k prezidentským kandidatúram, zostávajú nám ako alternatívy Fero Mikloško a Zuzana Martináková.
Fero Mikloško ako alternatíva pre kresťanov a antikomunistov (čo by malo byť vo väčšine prípadov jedna a tá istá skupina) a Zuzana Martináková pre liberálov a ateistov (čo je ďalšia viac-menej identická skupina).
Ukazuje sa však, že prívržencov štandardu je na Slovensku stále príliš málo. Čo stretávam katolíkov, akosi sa im Fero Mikloško nepozdáva. Jeho morálne a politické postoje ich nezaujímajú, jeho myšlienky neoslovujú. Je to čudné, ale kresťanský politik so zásadami nie je zaujímavý typ pre kresťanov.
Zuzana Martináková má tiež isté zásady, čo zdokumentovala odchodom z SDKÚ a kritikou M. Dzurindu, ale inak spravila chybu, lebo bola v posledných mesiacoch málo verejne politicky aktívna. Prezidentská kampaň sa nedá vyhrať za povolené dva týždne kampane.
V prípade kandidátky Dagmar Bollovej je typické pre jej prezidentské ambície, že svoju kampaň začala aj skončila v rodných Kopčanoch. Asi si pomýlila prezidentské voľby s voľbami starostky obce.
A pokiaľ ide o profesora Melníka – nuž, ťažko môže rozumný človek prijať podporu ĽS-HZDS po toľkých rokoch skúseností s touto partajou a jej vodcom. Profesora Melníka neospravedlňuje ani vyšší vek, ani dlhšie výskumné pobyty v zahraničí, ani politická neskúsenosť či nevzdelanosť v spoločenských vedách.
A ten posledný – pán, či skôr súdruh – Sidor, nuž, k tomu je zbytočné niečo dodávať. Nezaujal, ani už asi nezaujme.