
Ako prvé zbadáme braláHumenca, známej prírodnej rezervácie so vzácnou teplomilnou kvetenou.

Trocha vyššie sa medziVeľkou a Malou Lodinou rozprestiera ďalšia rezervácia – rozsiahla krasovádolina pod vrchom Bokšov, ktorého bralá sú skryté v tmavých tieňochjesenného slnka.


Za Malou Lodinou sa môžetevybrať do krásnych dolín Veľký a Malý Ružínok, ale rovnako môžetepokračovať popri rieke.

Návštevníka vítajú bieleskaly Holice.

Vápence podmienili vzhľadtohto kraja. Biele bralá lemujú rieku na mnohých miestach.


Starí vodáci spomínajú tentoúsek rieky ako Malý prielom Hornádu. Krásu kaňona zakryli vody Ružínskejpriehrady a dnes si už môžeme len predstavovať, ako sa v týchtomiestach hadila železnica a ako na divokom Západe pískal vlak s dymiacoulokomotívou. Elektrifikovaná železnica sa skryla do Bujanovského tunelaa pokojné vody priehrady evokujú skôr romantiku ako divokosťa neskrotnosť niekdajšej rieky.

Sivec, známa dominantakraja, sa v poludňajšom protislnku javí len ako ostrá silueta.

Stačí ho však obísťa pozrieť naň zboku, aby odhalil krásu svojich strmých stien.

Sivec je aj ďalšou známourezerváciou. V súvislosti so vstupom Slovenska do Európskej únie bolorozsiahle územie, spájajúce všetky tu spomínané dominanty a doliny,vyhlásené za územie európskeho významu pod názvom Pokryvy podľa najvyššiehovrchu oblasti. Jeho výška nedosahuje ani 900 metrov nad moroma všetky ostatné kopce dosahujú výšku od 640 do 810 m n. m. Nie je to žiadnemohutné horstvo. Je to subtílne krasové územie, ktoré najlepšie dokazujeplatnosť úslovia o tom, že nikto nie je doma prorokom. Európa oceňuje jehokrásu a hodnoty viac, ako my tu doma.

V jeseni stíchne ruchletnej rekreácie, na Ružín sa spustí nostalgia. Vychutnajme si ju, kým vyjdemena frekventovanú cestu medzi Košickou Belou a Veľkým Folkmarom.


Z nej sa môžeme ešteraz obzrieť za panorámou kraja v údolí Hornádu, kým sa jej obrazdefinitívne uzavrie.

Foto M. Barlog