Nepamätám,kedy som bol na Silvestra na Knole prvý krát, ale odkedy som bol prvý krát s deťmi,chodievame pravidelne. Z detí sú dnes dospelí študenti a silvestrovskúKnolu považujeme za rodinný rituál na konci roka.

Dosedla Grajnár (1 023,2 m n. m.) k ruine chaty Javor nás vyviezolautobus, odtiaľ po modrej značke na Knolskú poľanu pod Malou Knolou (1 162,5m n. m.) a ďalej po žltej na Veľkú Knolu (1 255,9 m n. m.), z nejpo žltej do sedla Pod Muráňom a po modrej cez Kráľov prameň do NovoveskejHuty, v ktorej boli do Spišskej Novej Vsi na výber linkové spoje a mestskáhromadná doprava. Tento jednoduchý opis však zahŕňa neopísateľnú krásu zimnejprírody v tejto časti ochranného pásma Národného parku Slovenský raj,ktoré už onedlho vďaka nebývalej akčnosti slovenskej ochrany prírody nebudeochranným pásmom.

„Vďaka“nezadržateľnému víťaznému postupu lykožrúta v nepôvodných smrekovýchporastoch na úpätí rozľahlého masívu sa otvorili doteraz nevídané pohľady.Hornádska kotlina v hmle, okolo štafáž Levočských vrchov, Braniska,Volovských vrchov.




Synstoicky skonštatoval, že v posledných rokoch poznáme skutočnú zimu lenvďaka výstupu na Knolu.




Na VeľkejKnole.

Kráľovahoľa bola v dnešnom nádhernom počasí na dosah ruky...

...Tatryvšak z roka na rok stále viac zakrýva odrastajúca výsadba smreka nabývalých holiach.

Čaroprameňa pri ceste.

A napokonďalší z pohľadov cez pribúdajúce holiny. Sivá hmla nie je inverzná, je tozávoj obyčajného smogu... Tam sme sa vracali z čistého vzduchu, lesnýchvôní a čistej snežnej periny.

Pre mňa už Silvester skončil. Bláznivýzvyšok dňa pretrpím spolu s našim psom.
PF 2009
Foto M.Barlog