Nezastupiteľné mokrade

Ťažko nájdeme na Slovensku organizáciu, ktorá by pre zachovanie a obnovu mokradí urobila viac, než Inštitút aplikovanej ekológie Daphne. Za zdanlivo komplikovaným názvom sa skrýva mimovládna organizácia, ktorá v sebe skĺbila to najlepšie z profesionálnej vedeckej práce a občianskeho nadšenia. Záber záujmov organizácie je rozsiahly a jej činnosť dávno prerástla hranice Slovenska. Od svojho vzniku sa okrem aktívnej environmentálnej výchovy, publikačnej činnosti či zisťovania stavu prírodných hodnôt Slovenska zamerala aj špeciálne na mapovanie, hodnotenie a záchranu našich najcitlivejších a najohrozenejších biotopov, ktorých význam nevie spoločnosť stále doceniť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Výsledky časti svojej práce prezentovala organizácia Daphne na seminári o menežovaní mokradí, ktorý sa konal v zariadení Sanatórium v Tatranskej Kotline. Seminár priniesol množstvo podnetov pre obhospodarovanie ohrozených a zaznávaných trvalo zamokrených prírodných plôch. Určený bol najmä pracovníkom štátnej ochrany prírody, v ktorých pracovnej náplni je práve ochrana a zachovanie týchto ostrovov biodiverzity v našej krajine.

Už len výber prezentovaných informácií by spôsobil na malej ploche tohto článku problémy. Základnou osnovou seminára bolo predstavenie histórie a súčasného stavu v troch vybraných mokradiach Slovenska, ktoré boli vybrané ako modelové územia pre overovanie metód zisťovania hydrologických parametrov či reakcie fytocenóz na rôzne druhy revitalizačných zásahov a spôsobov obhospodarovania - Národné prírodné rezervácie Abrod na Záhorí, Kláštorské lúky v Turci a Belianske lúky na Spiši pod Tatrami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mokrade sú totiž veľmi citlivé ekosystémy, reagujúce často nezvratnými zmenami na mnohé zo zásahov, ktoré v nich naša spoločnosť za posledné polstoročie vykonala - pokiaľ ich cieľom nebolo až úmyselné zničenie, zánik mokrade. Že to bola a je pomerne bežná prax svedčí aj fakt, že do dnešných dní sa zachoval len zlomok bohatstva tohto fantastického sveta z povojnového obdobia.

Dnes je, paradoxne, najväčším nepriateľom mokradí ich ochrana konzervatívnym spôsobom. Vyhlásiť mokraď za chránené územie a zakázať do nej prístup ľuďom je kontraproduktívne. Väčšina vzácnych mokraďných spoločenstiev totiž vznikla vďaka intervencii človeka. Obhospodarovanie vlhkých a zamokrených lúk totiž odoberá z plochy biomasu a zabraňuje jej zarastaniu sukcesným spoločenstvom, ktorým je v našich podmienkach zväčša les. Najcennejšie, najvzácnejšie druhy našich mokradí sú totiž veľmi citlivé na konkurenciu.

SkryťVypnúť reklamu

No a tu je najväčší súčasný problém. V minulosti boli ľudia odkázaní aj na obhospodarovanie vlhkých plôch. Táto potreba však vznikom veľkoplošného strojového obhospodarovania pôdy zanikla. Dnes už je ručné kosenie pre techniku neprístupných močarín najčastejšie prácou len pre fanatikov, ktorí vidia vo svete mokradí viac než priamy profit.

Našťastie, a to bolo jedným z prínosov seminára, aj dnes existujú spôsoby a technické možnosti na obhospodarovanie mokradí. Vznikli firmy a zastúpenia, ponúkajúce ľahkú techniku na hospodárenie v mäkkých mokrých pôdach, vďaka nášmu členstvu v Európskej únii existuje finančná podpora poľnohospodárov, ktorí na takýchto pôdach hospodária a v neposlednom rade vznikli aj nové spôsoby využitia biomasy z rašelinísk, slatinísk a ďalších podmáčaných spoločenstiev.

SkryťVypnúť reklamu

Toto všetko bolo predmetom exkurzie, konanej v druhý deň seminára do územia Národnej prírodnej rezervácie Belianske lúky. Vyše 90-hektárový komplex unikátnych lúk sa síce za socializmu v poslednej chvíli podarilo zachrániť pred ťažbou rašeliny, ale odvtedy lúky zarastali a ich cennosť upadala. Vďaka Daphne sa v spolupráci so štátnou ochranou prírody podarilo nájsť súkromného hospodára, ochotného investovať čas, sily a prostriedky do obnovy a udržiavania lúk. Dnes je takáto činnosť bez finančnej podpory nemysliteľná, no v prvom rade treba na ňu hľadieť ako na mimoriadne záslužný počin, ktorý navrátil Belianske lúky medzi klenoty slovenskej prírody.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto lúky boli ešte pred dvoma rokmi zarastené džungľou vysokého tŕstia, bylín, krovín a stromov.

Obrázok blogu

(zväčšiť)

Obrázok blogu

Teraz ich botanici z celého Slovenska obdivujú. Účastníci exkurzie nešetrili superlatívmi a mnohí neváhali skloniť hlavu či celé telo pred majestátom vzácnych klenotov flóry Slovenska v unikátnych spoločenstvách.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

K žiadúcemu zamokreniu prispieva aj donedávna unikátny bobor, ktorý po prechodnom vyhynutí začína osídľovať viaceré regióny Slovenska.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Hlavnú zásluhu na obnove niekdajších lúk však má moderná technika. Ľahké traktory so špeciálnymi balónovými pneumatikami s kosačkou alebo mulčovačom zaťažujú pôdu na jednotku plochy menej ako hociktorý účastník exkurzie.

Obrázok blogu

Symbolický obraz - práve vďaka traktoru v pozadí môžu ďalej rásť vzácne rastliny v popredí.

Obrázok blogu

Malá ľahká technika vytvorí malé ľahké balíky pokosenej trávy, ktoré sa ľahšie dajú vyniesť zo zamokrených plôch.

Obrázok blogu

Takto sa dá zabaliť do špeciálnej fólie, v ktorej dokáže zakonzervovaná vydržať viac než pol roka.

Obrázok blogu

No a napokon niečo pre potešenie oka - výber toho najvzácnejšieho a najkrajšieho, čo vedia v tejto dobe Belianske lúky ponúknuť.

Vstavačovec májový.

Obrázok blogu

Prvosienka pomúčená.

Obrázok blogu

Žltohlav najvyšší.

Obrázok blogu

Hviezda močiarov - vachta trojlistá.

Obrázok blogu

Foto M. Barlog

Milan Barlog

Milan Barlog

Bloger 
  • Počet článkov:  308
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Starnúci muž s očami dieťaťa a dušou pubertiaka, ekológ. Zoznam autorových rubrík:  Z prírodyZápisník strážcuKrajinaAlternatívyÚletySúkromnéČierna kronika

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu