Projekt Life – poučenie pre súčasnosť

V rámci projektu Life so zložitým názvom Ochrana diverzity biotopov v Národnom parku Slovenský raj realizovala Správa národného parku množstvo užitočných činností, z ktorých si môžu zobrať poučenie aj tí, ktorých sa týka jeden z najväčších ochranárskych problémov týchto dní - chemický postrek lykožrútom napadnutých porastov na území slovenských národných parkov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)

Projekt Life znamenal pre územie národného parku množstvo nových užitočných aktivít a partnerstiev. Prínosom bola nielen oprava a úprava chodníkov v roklinách, obnova jestvujúcich a vybudovanie nového náučného chodníka, vybudovanie nového informačného strediska, vydanie množstva odborných i populárno-náučných materiálov a máp či vypracovanie programu starostlivosti o národný park, ale najmä to, čo mal projekt priamo v názve - obnova a dlhodobé spravovanie hodnotných biotopov. Na túto časť projektu sa zamerala záverečná kontrola monitorovacieho tímu Európskej komisie, ktorá spolovice financovala celý projekt.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V oblasti nelesných biotopov sa Správa národného parku v rámci projektu zamerala na obnovu lúk v lokalitách Kopanec a Javorina, v nive Hnilca či na krasových planinách. Na ploche 140 ha realizovala revitalizáciu dlhodobo zanedbaných, zarastených lúk a vďaka partnerstvám zabezpečila ich perspektívu do budúcnosti.

Hodnotiaci tím na čele s Janom Slívom na kopaneckých lúkach.

Obrázok blogu

Kopanecké lúky dnes. Na začiatku projektu pred piatimi rokmi boli husto zarastené stromami.

Obrázok blogu

Kopanecké lúky, v pozadí sedlo Kopanec.

Obrázok blogu

Obnova týchto lúk nie je samoúčelná. Ide o spoločenstvá s mimoriadnou hodnotou. Na ploche metra štvorcového lúky bolo napočítaných 74 druhov rastlín a na celej monitorovacej ploche 5 x 5 metrov ich bolo 116. Je to bohatstvo, ktoré nemá v stredoeurópskych pomeroch obdobu.

SkryťVypnúť reklamu

Zlomok zo vzácností kopaneckých lúk, kvitnúcich v tomto čase. Vstavač vojenský.

Obrázok blogu

Fialka sudetská.

Obrázok blogu

Poniklec biely.

Obrázok blogu

Pohľady z hrebeňa Javoriny na obe strany sa za posledných 5 rokov výrazne zmenili, veľká časť pôvodných lúk sa opäť prinavrátila svojmu účelu. Ich udržiavanie pravidelným kosením je technicky a finančne mimoriadne náročné, no najmä v prostredí národného parku má mimoriadny význam.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Hodnotiaci tím a ďalší účastníci kontroly na vrchole Javoriny, v pozadí Kráľova hoľa.

Obrázok blogu

Pohľad z Javoriny na severnú časť národného parku.

Obrázok blogu


(zväčšiť)

Druhá časť hodnotenia sa týkala lesných biotopov, konkrétne časti zameranej na prevenciu a potláčanie podkôrneho hmyzu v porastoch so zastúpením smreka. Na rozdiel od našich lesníkov si Európska komisia nemyslí, že používanie chemických prostriedkov na území národného parku je tým najvhodnejším spôsobom, preto svojim vkladom podporila celkom iný prístup.

SkryťVypnúť reklamu

Pri ceste v lokalite Hans-Jakubová ukazoval Andrej Gubka členom komisie pod kôrou ležiaceho smreka spôsob, akým sa lykožrút rozmnožuje a poškodzuje a ničí smrek. A. Gubka je pracovníkom Národného lesníckeho centra, ktoré bolo partnerom projektu a v rámci neho našli lesníci s ochranármi spoločnú reč.

Obrázok blogu

V poraste nad cestou sme našli aj dôvod tejto spokojnosti.

Obrázok blogu

Lesníci v napadnutom poraste síce napadnuté stromy tradičným spôsobom označili a vyrúbali, ale neodviezli. Ležiace stromy priamo na mieste odkôrnili, čím znemožnili ďalší vývoj podkôrneho hmyzu. Bez nepriaznivého vplyvu na biotu, bez nutnosti vyrývať prístupové cesty, s ponechaním hmoty v poraste. Zvýšené náklady na takýto nadštandardný postup boli hradené z prostriedkov projektu Life.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

A. Gubka s Tomášom Dražilom, koordinátorom projektu za Správu Národného parku Slovenský raj.

Obrázok blogu

Aj laikovi je zrejmé, že takýto spôsob potláčania kalamitného výskytu obávaného hmyzu sa ťažko môže stať štandardom vo všetkých ohrozených lesoch Slovenska. Ide o mimoriadne náročný spôsob spracovania kalamity, ktorý sa na území Národného parku Slovenský raj používa len na území s tretím a štvrtým stupňom ochrany, teda nie v celom parku. Napriek tomu to nie je spôsob v slovenských lesoch neznámy. Minimálne na území spišskonovoveských mestských lesov sa nejaký čas používala na skladoch dreva. A ak zoberieme do úvahy tých sto miliónov, ktoré chce vláda naliať do slovenského lesníctva, je nepochopiteľné, že na zvýšené náklady prírode priaznivého spôsobu sanovania kalamity sa financie nenájdu. Keby sme od týchto zvýšených nákladov odpočítali náklady na chemické prostriedky, technické zariadenia, sprístupňovacie práce a zásahy, aj cena odkôrňovania by sa zreálnila.

Obrázok blogu

Zatiaľ ostáva používanie chemických prostriedkov v lesoch národných parkov slovenskou hanbou.

Foto M. Barlog

Milan Barlog

Milan Barlog

Bloger 
  • Počet článkov:  308
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Starnúci muž s očami dieťaťa a dušou pubertiaka, ekológ. Zoznam autorových rubrík:  Z prírodyZápisník strážcuKrajinaAlternatívyÚletySúkromnéČierna kronika

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu