Nie všetky rady, spojené s užívaním počítača, beriem vážne. Antivírové programy som prestal používať po tom, ako po nainštalovaní antiviráku od McAffeeho začal počítač pracovať podstatne pomalšie. Bol to môj prvý vlastný – pentium stovka s 1,2 GB harddiskom! Čosi neuveriteľné. To bolo – no, ešte ani desať rokov neuplynulo odvtedy. Zaplatil som zaň vtedy viac, ako dnes za najnovšiu zostavu... Niet sa veľmi čomu čudovať – v rámci nedávneho hľadania nejakej nevyhnutnej veci sa mi dostal do ruky reklamný leták Canonu z roku 2000. Popri plejáde perfektných analógových foťákov je tam v ponuke jediný digitál – 3,3 megapixelový Power Shot S20 so „špičkovým zoomom“ :-) stál oficiálne 46 890,- Sk!...
Ale späť k mojej rade, ktorú sa chystám naliehavo vysloviť. Ako iné rady aj zaiste dobre mienená rada zálohovania dát sa u mňa minula účinkom. Roky som dáta ukladal na HD a upokojoval som sa, že sa nič nemôže stať. Radšej som sa v rámci možností správal opatrne. Kto už by mal chuť zálohovať, keď boli v posledných troch rokoch týždne, kedy mi pribudlo vďaka digitálom priemerne 1 – 1,5 GB fotiek v bohato rozvetvených adresároch? Nehovoriac o textových dokumentoch a grafike... Ani som sa nenazdal a zrazu mi bolo 110 GB na dvoch HD málo. No a keďže aj procesor už pokrivkával, povedal som si, že zainvestujem do rekonštrukcie počítača. I stalo sa – nová základná doska, procesor, pamäť. K tomu nový 200 GB HD.
A tak som nový HD pripojil miesto jednej z mechaník do starej zostavy, naformátoval ho v operačnom systéme a prekopíroval naň všetky dáta, ktoré som chcel uchovať. Po výmene komponentov som nainštaloval OS – presne ten istý, čo v starom počítači – a on ten nový HD – neprečítal! Ukazoval mi, že disk je vo formáte RAW a ak ho chcem otvoriť, musí ho sformátovať. Čo to znamená si každý asi ľahko domyslí.
Ostal som sedieť so studeným potom na čele. Sedem rokov práce. Všetky fotky, ktoré som za posledné tri roky nacvakal. Pomaly mi dochádzali všetky súvislosti. Rozrobené projekty, ktoré nemám z čoho dokončiť. Rozrobené seminárky do školy. Podklady pre pracovné materiály. Podklady pre semestrálnu prácu. Žiadne rodinné fotky z posledných troch rokov. Žiadne plánované prezentácie, lebo fotiek nieto...
Nie, nezbláznim sa z toho, ale nie je mi to jedno. Presvedčil som sa na vlastnej koži, že závislosť na čomkoľvek je nebezpečná. Nehrozí mi, že by som sa vrátil ku klávesnici písacieho stroja a aj analógové aparáty ležia nepohnuté v skrini. Za týždeň od havárie mi v počítači pomaly pribúdajú nové dáta, nové fotky, nové dokumenty. Ani tých starých sa len tak ľahko nevzdám. Tester ukázal, že HD je v poriadku, zrada bude niekde inde. PC Insector File Recovery po rýchlom sformátovaní a spustení disku ukázal, že dáta sú stále tam. Teraz už len obnoviť ich v pôvodnom adresárovom strome. Myslím, že to radšej ponechám odborníkom, poučil som sa už dosť. A vám všetkým, čo ste sa prehrýzli až sem, v dobrom radím – zálohujte!