reklama

Správa týždňa: Ako Kmotrík vytiahol z vodární 4,5 milióna eur

Problémy jedného oligarchu môžu byť požehnaním pre iného oligarchu. Ani by som sa nečudoval, ak ste kvôli Kočnerovi, Trnkovi a ich krstnému otcovi Haščákovi nevšimli výsledky kontroly v Bratislavskej vodárenskej spoločnosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Verejný podnik bol okradnutý o 4,5 milióna eur, ale zmena je na ceste. Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) je firma, ktorú vlastnia obce na juhozápade Slovenska na čele s Bratislavou. Pred niekoľkými rokmi došlo k jej tichej čiastočnej privatizácii v prospech oligarchu Ivana Kmotríka. Ovládol 49 percent jej dcérskej spoločnosti Infra Services. Tento týždeň boli zverejnené výsledky kontroly, ktoré ukazujú, ako z BVS vyťahuje obrovské sumy. 

Dvojnásobne predražené

Píše magistrát Bratislavy: „Počet áut v BVS vzrástol z 217 v roku 2015 na 242 vozidiel v roku 2018. Autá si Bratislavská vodárenská prenajímala od spoločnosti Infra Services, a. s. na základe uzatvorenej rámcovej zmluvy. Infra Services, a. s. dodávala autá pre BVS prostredníctvom subdodávateľov.” 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BVS vynaložila v rokoch 2015 až 2018 na nájom vozidiel 9,15 milióna eur bez DPH. Kontrolná skupina porovnala ceny nájmu vozidiel, ktoré pre BVS dodala Infra Services, s trhovou ponukou operatívneho leasingu iných dodávateľov. 

Výsledok? Ak “by BVS riadne obstarala motorové vozidlá napr. formou operatívneho leasingu cez verejnú súťaž, mohla ušetriť viac ako 50 percent nákladov. Čiže BVS takýmto prenajímaním si vozidiel prišla o viac ako 4,5 milióna eur,” dodáva bratislavský magistrát.

Áno, čítate správne. Cez firmu oligarchu Kmotríka je to dvojnásobne predražené. A všetci, čo platia BVS faktúry, sa na to skladajú. To je na infarkt.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Dá sa to riešiť

Existuje však svetlo na konci tunela. Potenciálne dobré správy sú dve:

1. Mesto Bratislava už vymenilo manažment BVS a nových našlo v otvorenom výberovom konaní podľa pravidiel, ktoré primátor Matúš Vallo nastavil v spolupráci so mnou a našou koalíciou PS/SPOLU. 

2. V programe Bod zlomu sme sa zaviazali tieto pravidlá uplatňovať celoštátne pri štátnych podnikoch. Pretože najúčinnejší spôsob, ako zasiahnuť proti oligarchom, je odrezať ich od peňazí a vplyvu na štát aj samosprávu.

Miroslav Beblavý

Miroslav Beblavý

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  102
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Od malička mám sen. Chcem, aby sa na Slovensku žilo tak dobre, ako vo vyspelej Európe.Preto som vstúpil do politiky a kandidujem aj v parlamentných voľbách 2020. Aby som ľuďom na Slovensku pomohol v oblastiach, ktorým najlepšie rozumiem - vzdelávanie, verejné financie, boj s korupciou.V roku 2017 sme založili SPOLU - občianska demokracia. S kolegami pracujeme na tom, aby sme našu krajinu očistili od Kočnerovej generácie politikov. Zmenu k lepšiemu môžu zaistiť len najlepšie pripravení. Prečítajte si ako vznikla strana SPOLU.Nestačí vymeniť figúrky. Nový štýl politiky pre mňa znamená hľadať riešenia, nie spory. S naším koaličným partnerom, Progresívnym Slovenskom, sme pripravili zlomový program pre zlomové voľby. Prečítajte si Bod zlomu. Zoznam autorových rubrík:  správa týždňaarchívTransparentnosťškolstvoNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

291 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu