Máte radšej bežné školenie alebo webinár?

Písmo: A- | A+

Takmer v každej pracovnej oblasti je potrebné priebežné vzdelávanie. To v dnešnej dobe môžete absolvovať v školiacej miestnosti alebo doma, resp. vo vlastnej kancelárii. Aké sú výhody a nevýhody oboch možností? Ktoré z nich preferujete viac?

Ja ako lektor v IT realizujem obidve možnosti a tiež sa obidvoch zúčastňujem pri vlastnom vzdelávaní. Častejšie však využívam na vlastné vzdelávanie práve webináre. Z pohľadu lektora bežné školenie vyžaduje, aby som tam prišiel pred stanoveným začiatkom, skontroloval učebňu a počkal na účastníkov. Takže medzi tradičné nevýhody patrí cestovanie na miesto konania (pre lektora aj účastníkov). Ďalšia nevýhoda je v tom, že účastníci často prichádzajú postupne a niektorí aj po začiatku školenia. Vtedy musím znovu odpovedať na otázky ako sa prihlásiť do PC, čo práve robíme a čo sme už spravili, aby sa oneskorenci do toho dostali. Nemá význam ak by tam len sedeli a nevedeli sa zapojiť. To však zdržuje ostatných účastníkov.

Naopak výhoda bežného školenia je v tom, že účastníci si môžu svoje skúsenosti medzi sebou prediskutovať, pýtajú sa a zapájajú do školenia. Čiže je tam určitá forma interakcie a socializácie. Účastníci veľmi často potrebujú, aby bol lektor k dispozícii a vysvetlil im veci aj opakovane a často priamo pri ich PC. Tradičné školenie trvá väčšinou minimálne pol dňa (4 hodiny), lebo na menej by to bolo s cestovaním neefektívne.

Pri on-line školení (webinári) odpadá tradične označovaná nevýhoda – cestovanie na miesto konania. Šetria sa tak výdavky, vrátane nákladov na učebňu, ktorá nie je potrebná. Preto nemusím riešiť celú učebňu, ale len svoj PC, aby som mal všetko pripravené a funkčné. To samozrejme musím mať aj pri klasickom školení. Účastníci taktiež nemusia nikam cestovať a on-line školenie si pozrú z domu alebo kancelárie. A tu je aj hlavná nevýhoda. Ja ako lektor nevidím, čo účastníci robia a či vôbec školenie sledujú. Zo strany účastníkov sa vyžaduje silná motivácia, aby si celé online školenie pozreli a neriešili popri tom pracovné veci a telefonáty so zákazníkmi a kolegami. Trochu horšia je aj vzájomná interakcia medzi účastníkmi. Môžu si písať rýchle správy, ale hlasové hovory by pôsobili rušivo. Tie sa využívajú hlavne na otázky lektorovi.

Zásadná výhoda je záznam webinára, ku ktorému sa účastníci môžu vrátiť v archíve a pozrieť si ho znovu. Toto ale môže byť aj nevýhoda vzhľadom na nižšiu účasť v živom prenose. Účastníci si povedia, že webinár bude v archíve a pozrú si ho dodatočne neskôr. Tým však strácajú možnosť spýtať sa lektora na konkrétne veci k téme. Webinár je väčšinou formou prednášky s ukážkami postupov a trvá kratšie (1 – 1,5 hodiny). Je možné ho ale robiť častejšie. Praktické skúšanie postupov je už potom na samotných účastníkoch.

Nižšie je veľmi krátky zostrih webinára z minulého týždňa, aby čitatelia, ktorí sa webináru ešte nezúčastnili mali predstavu ako to vyzerá. :-)

Pre mňa je momentálne jedným z problémov určenie termínu online školenia. Pri klasickom školení sa dohodne termín kedy to väčšine účastníkov vyhovuje a školenie sa realizuje. Pri webinároch, ktoré aktuálne robím cez môj portál Tipy-triky minimálne 2x do mesiaca, vopred neviem koľko účastníkov sa prihlási. Nemám spravené prihlášky na termín webinára, len dám do kalendára termín s popisom webinára a nechám sa prekvapiť koľko účastníkov sa prihlási. Toto ale postupne upravím.

Zúčastňujete sa radšej klasického školenia v učebni alebo webinára? Ak by ste sa mali zúčastniť webinára, tak kedy by to bolo pre Vás najvhodnejšie – doobeda, poobede alebo večer? Potešia ma Vaše názory na klasické školenia aj na webináre. ;-)

Skryť Zatvoriť reklamu