Zaujali ma slová pána poslanca Madeja, že „je tu obrovské množstvo štátnych zamestnancov, ktorí vedia pracovať s počítačom a bolo by to len vyhadzovanie peňazí“. Toto tvrdenie je dosť neprofesionálne pretože nevieme aký je to počet pracovníkov ak hovoríme „o obrovskom množstve“ a tiež nevieme čo znamená, že „vedia pracovať s PC“. Pre niekoho to môže byť zapnutie a vypnutie počítača, pre iného to môže byť programovanie.
Pôvodne bola stanovená povinnosť pre štátnych zamestnancov urobiť minimálne štyri skúšky zo siedmych, aby sa základné znalosti pracovníkov v používaní PC dostali na určitú "štartovaciu pozíciu". Týmto krokom by sa dosiahla ako-tak merateľná úroveň zručností pri práci s PC, pretože skúšky sú praktické a treba urobiť zadané úlohy SAMOSTATNE priamo na PC.
Je škoda, že sa táto povinnosť zrušila, pretože viem z vlastnej skúsenosti lektora rôznych IT kurzov pre klientov z komerčnej aj nekomerčnej oblasti, že nie všetci vedia EFEKTÍVNE využívať základné programové vybavenie na prácu v kancelárii (v štátnom aj súkromnom sektore!!).
Napr. na otázku či potrebujú tlačiť obálky a formulárové listy som dostal kladnú odpoveď. Na ďalšiu otázku ako to doteraz robia som dostal veľmi zaujímavú informáciu: „obálky píšeme ručne, adresy kopírujeme do listov, keď nemáme čas urobí to brigádnik alebo asistentka“. Takže z tohto vyplýva, že „vyhadzovanie peňazí“ aj tak existuje, lebo urobiť dvesto obálok a formulárových listov ručne vyžaduje určitý čas. Ak by pracovníci poznali hromadnú korešpondenciu tak namiesto dvoch–troch hodín to mohli mať za 15 minút. Tu sa otvára priestor na ušetrenie finančných prostriedkov vynaložením menšieho úsilia pracovníka na rovnaký výsledok práce.
Nebudem sa vyjadrovať k tomu, že existujú aj ľudia, ktorí svoje dokumenty ukladajú do jedného súboru vždy na novú stranu a potom ich to stojí veľa času, kým si dokument upravia ak sa im poposúvajú strany, alebo ak majú niekomu odoslať e-mailom jeden dokument, musia ho z toho niekoľko stranového kopírovať do nového súboru, čo už mali urobiť priamo pri jeho vytváraní. O súčtoch spočítaných na kalkulačke a vpísaných do tabuľky ani nehovorím. Úprimne povedané, takého pracovníka by som prepustil ak by sa jeho zručnosti v priebehu pár dní nezlepšili :-)
Bol som svedkom v jednej súkromnej firme, kde si pracovníčka aj po školení robila veci starým spôsobom a majiteľ firmy jej povedal, že na druhý deň nemusí ani chodiť ak nezačne pracovať EFEKTÍVNE. Keď nechcela prísť o miesto, tak musela začať na sebe pracovať :-)
Ďalšie slová pána poslanca ma zarazili, lebo som nadobudol dojem, že v tejto oblasti si nezistil všetky relevantné informácie. Povedal, že „zákonná povinnosť viedla k vytvoreniu trhu pre určitú skupinu firiem“. Možnosť získať akreditáciu je otvorená pre všetkých záujemcov, nie len pre určitú skupinu firiem. Navyše neviem či môžeme medzi „vyvolené“ firmy rátať aj vysoké a stredné školy (Stredná priemyselná škola elektrotechnická, UPJŠ v Košiciach Prírodovedecká fakulta, Slovenská technická univerzita – Fakulta elektrotechniky a informatiky), ale aj "štátne podniky" (IVES organizácia pre informatiku verejnej správy, Železnice Slovenskej republiky, Ústredný inštitút vzdelávania a psychológie Bratislava, IVES organizácia pre informatiku verejnej správy – Detašované školiace pracovisko v Banskej Bystrici, Lesy Slovenskej republiky, š.p., OIT pracovisko Žilina), ktoré akreditáciu získali a môžu vykonávať certifikáciu.
Osobne som urobil všetkých 7 skúšok (a stal som sa aj skúšobným komisárom ECDL) a myslím si, že by mohli byť ešte o niečo prísnejšie, aby sa dali otestovať hlbšie vedomosti. Treba si uvedomiť, že väčšinou sa človek na skúšku pripravuje (na nepovinnom kurze alebo samoštúdiom) a tým sa samozrejme aj naučí najdôležitejšie zručnosti. Inak v príspevku STV bola nepresnosť v tom, že sa hovorilo o ECDL kurzoch, ale prípravné kurzy nie sú povinné a klient môže ísť priamo na skúšku aj bez prípravy ak si na to trúfa (tak som to urobil aj ja).
V konečnom dôsledku je pravda, že by to celé stálo veľa peňazí, ale nebolo by to menej ako sa momentálne „vyhadzuje“ a „bude vyhadzovať“ na NEEFEKTÍVNEJ PRÁCI v kanceláriách?