Zmena poradia priezviska a mena

Možno ste už niekedy potrebovali v tabuľke zmeniť poradie priezviska a mena (alebo iných textových reťazcov) a riešenie Vám trvalo príliš dlho. Ukážem Vám jedno komplikované riešenie a jedno jednoduché. Bude na Vašom zvážení, ktoré je ktoré. Väčšinou používatelia potrebujú meniť poradie ak dostanú údaje na spracovanie ako výstup z nejakého informačného systému, alebo iného programu. Môj prípad bol stiahnutý telefónny zoznam z mobilu, ktorý som potreboval upraviť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Prvý spôsob je využitie textových funkcií programu Excel pomocou ktorých je takáto zmena možná. Predstavte si, že máte niekoľko stoviek riadkov s údajmi priezvisko a meno (napr. Mrkvička Janko) v jednej bunke a potrebujete to zmeniť na meno a priezvisko (Janko Mrkvička), znovu v jednej bunke – v tomto článku budeme predpokladať, že je to A1 a výsledok bude v pomocnej B1, ktorý potom môžete skopírovať ako hodnoty do pôvodnej bunky A1 (príp. do celého stĺpca).

Nie je možné to urobiť jednou textovou funkciou, ale tzv. vnorenými funkciami. Budeme potrebovať funkcie (pre Cz verziu) NAJÍT, ZLEVA, DÉLKA, ZPRAVA a CONCATENATE (pre Sk a En verziu: find, left, len, right, concatenate).

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Funkciou NAJÍT nájdeme pozíciu medzery v bunke. To urobíme vložením medzery do úvodzoviek ako argument funkcie. Výsledok funkcie je číslo.

Funkciou ZLEVA oddelíme priezvisko od mena, ale musíme použiť argument „pozícia medzery“ mínus jedna, aby sa oddelilo len priezvisko bez medzery.

Funkciou DÉLKA určíme celkovú dĺžku priezviska a mena vrátane medzery. Výsledkom je znovu číslo.

Funkciou ZPRAVA oddelíme meno od priezviska. Znovu musíme ako argument použiť vzorec „celková dĺžka mínus pozícia medzery“. Toto je treba kvôli rôznej dĺžke mena.

Poslednou funkciou CONCATENATE spojíme v požadovanom poradí oddelené priezvisko a meno s medzerou.

Skryť Vypnúť reklamu

Celková funkcia bude vyzerať takto:

=CONCATENATE(ZPRAVA(A1;DÉLKA(A1)-NAJÍT(" ";A1;1));" ";ZLEVA(A1;NAJÍT(" ";A1;1)-1))

Vyzerá to síce hrozivo, ale sú to len pospájané funkcie (argument jednej funkcie je ďalšia funkcia), ktoré môžu byť aj v samostatných bunkách, ktoré môžete skryť. Takže rovnaký výsledok by ste dosiahli aj samostatnými funkciami vpisovanými postupne vedľa seba do buniek.

Druhý spôsob je s použitím importu textu. Najprv označte celý stĺpec, kde je požadovaná hodnota. Vedľajší stĺpec si nechajte prázdny. V ponuke Data (Údaje) kliknite na „Text do stĺpcov“ a spustí sa sprievodca importom textu. V prvom kroku si vyberáte či chcete použiť oddeľovač alebo pevnú šírku. Treba vybrať oddeľovač, lebo priezviská nemajú rovnakú dĺžku ;-). Kliknutím na ďalší sa zobrazí okno s výberom oddeľovača. V tomto prípade treba zakliknúť medzeru, ale ak by ste mali iný, tak ho môžete vybrať. Hneď sa Vám zobrazí v ukážkovom okne zvislá oddeľujúca čiara. Tlačítko ďalší Vás presunie do posledného kroku, kde by ste mohli určiť dátový typ jednotlivých stĺpcov. V tomto prípade je to jedno, lebo máte len textové hodnoty, ale ak by ste oddeľovali číselné hodnoty môžete to použiť. Kliknutie na dokončiť oddelí priezvisko a meno do samostatných buniek, napr. do A1 a B1.

Skryť Vypnúť reklamu

Teraz už stačí iba znovu spojiť tieto dve bunky v požadovanom poradí funkciou CONCATENATE, alebo znakom &, ktorý spája textové reťazce. Výsledok by bol takýto: =B1&" "&A1. V úvodzovkách je medzera, ktorú potrebujete vložiť medzi meno a priezvisko. Posledný krok je skopírovanie a následné vloženie len hodnôt do pôvodného stĺpca.

Určite existujú aj iné možnosti riešenia, ale tieto sa mi zdali najjednoduchšie. Dúfam, že Vám tieto základné informácie o textových funkciách pomôžu aj pri riešení iných podobných problémov.

Peter Belko

Peter Belko

Bloger 
  • Počet článkov:  345
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Môžete ho stretnúť ako lektora na počítačových školeniach, pri IT konzultáciách vo firmách, na letných terasách a v kaviarňach ako pozoruje dianie okolo seba, ale aj na potulkách po gréckych ostrovoch, pretože počítače nie sú jediné čo ho zaujíma.Ostrovné správy popisuje na osobnej stránke www.dovolenkar.skAktívne prispieva na svoj portál Tipy a triky v MS Office.. Zoznam autorových rubrík:  Tipy a triky MS Office 2013/20Externé tipy a triky MS OfficeSharePoint, spolupráca,Office3Tipy a trikyNávodyStalo sa ...Office 2010/2013 BetaMicrosoft KB článkySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu