Post Covid Príhodka #25 - rekonštrukcia kúpeľne

Som fascinovaný, ako sa dá dopracovať od počítačového modelu k takmer totožnej realite.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Už počas môjho pobytu v nemocnici sa doma rozhodovali, či neprerobia kúpeľňu. Trochu som o tom písal aj v článku o hygiene. V tom čase vôbec nebolo jasné, ako budem zvládať hygienu, či budem vôbec schopný chodiť a sám sa obslúžiť. Základným cieľom bolo zrušiť vaňu a nahradiť ju sprchovacím kútom. Chlapci s Vierkou spolu už počas mojej hospitalizácie navštívili kúpeľňové štúdio vo firme Mirad. Postupne vytvorili počítačový model pôdorysu našej kúpeľne a navrhli sprchovací kút s odtokových žľabom, taktiež navrhli priečku a poličky. Ten návrh sa ešte niekoľko krát menil, kým sa dostal do finálneho stavu. Vybrali materiál na dlažbu a obklady, vybrali batérie a skrinky. Mali sme aj kontakt na majstra, no nakoniec sa neodvážili do toho pustiť z jednoduchého dôvodu. Nebolo jasné, za koľko času by sa to podarilo zrealizovať a mohol som sa aj vrátiť domov pred dokončením a doma by bolo stavenisko. Tak to teda odložili.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď som prišiel domov, postupne som začal rehabilitovať a chodiť a nejak sme zvládli aj vaňu. No po niekoľkých mesiacoch sme sa znova vrátili k pôvodnému plánu. Museli sme jemne zmeniť farbu dlažby a vybrať inú skrinku, ostatné bolo dostupné. Len na sklo a radiátor sa dlho čakalo, asi 5 týždňov od objednávky. Ostatné veci boli dostupné v kratšom čase a postupne sme dohodli rozvoz a materiál sme skladali v garáži. Ja som bol schopný akurát tak odomknúť dvere, vodič to z dodávky vyložil priamo do garáže. Dohodli sme sa s majstrom, zladili sme termíny. Mne hrozil aj nástup na kúpeľnú liečbu, no v tom čase mi doporučili nenastúpiť. Tak konečne prišiel deň D, keď majster mohol začať a všetok podstatný materiál a vybavenie boli nachystané v garáži. Využil som posledný večer a ešte som si užil horúci kúpeľ vo vani.

Skryť Vypnúť reklamu

Popri tom ma napadá jeden vtip o rusnackom robotníkovi, ktorého sa pýtali, či vie murovať, a on na to: “murovaty poslabši, ale buraty perfektne”.

Náš majster teda prišiel jeden októbrový štvrtok a začal búrať. Ja som v ten deň odniesol auto do servisu na montáž ťažného zariadenia a potom som si doma cez obed pospal. Ani zbíjačka ma nezobudila. Keď som sa neskôr zobudil, v našej kúpeľni už nebolo takmer nič. Majster mal pomocníka a všetok stavebný odpad odniesli v čiernych vreciach dole. Išiel som s ním do Technických služieb to vyviezť, bolo toho 520 kg. K tomu stará vaňa, radiátor, skrinky a batérie. Táto časť prác bola najviac prašná, no na moje prekvapenie naše preventívne opatrenia fungovali skvele. Použili sme igelitové a mikroténové fólie z Hornbachu. Na dvere sme dali fólie so zipsami, všetko prilepené maliarskou páskou.

Skryť Vypnúť reklamu

Voda a kúrenie sa vypli len na chvíľu. Vo WC máme malé umývadlo, takže zbytok bytu bol celkom dobre obývateľný aj počas ďalších dní. Na víkendy sme sa snažili presunúť na chalupu do Ondavky. Keďže som neodišiel na kúpeľnú liečbu, využil som inú ponuku na pobyt na tatranskom vzduchu a strávil som niekoľko dní na Štrbskom Plese. Tým sme vyriešili sprchovanie a doma postupne práce pokračovali. Majster prispôsobil pripojenie kúrenia na nový radiátor. Vyriešil elektriku, pridal vypínač a zásuvku. Riešil odpad, teda pripojenie odtokového žľabu na kanál. Tu padlo rozhodnutie, že tam bude malý schodík do sprchy. Taktiež upravil rozvod vody do správnej výšky pre sprchovaciu batériu. Tak začal vytvárať priečku zo sádrokartónu, popri tom opravil aj sádrokartón na strope. Na obité steny natiahol sieťku a novú stierku. Postupne začal obkladať steny a neskôr aj podlahu a celé to dostávalo želaný vzhľad. Ešte špárovanie a maľovanie stropu, neskôr montáž skriniek a batérií. V úplnom závere akurát dorazilo aj sklo do sprchovacieho kúta. Celé to trvalo zhruba tri týždne. Ostávalo len dokončiť radiátor, ktorému sa v systéme medzitým objavil termín dodania na 5.11. Kúpeľňu sme už mohli používať. Zároveň sme ešte kúpili aj novú batériu do záchodu a roletu na novovytvorené poličky. Na dotiahnutie posledných vecí stačilo už len niekoľko hodín. Majster teda všetko dokončil a naša kúpeľňa bola definitívne hotová 9. novembra. Týmto mu veľmi pekne ďakujem, odviedol skvelú prácu. V následujúci deň som mal nástupný termín na liečenie. Tak som si novú kúpeľňu ešte veľa neužil, ale som rád, že sa to takto podarilo a zapadlo. Na záver pridávam pár fotiek, ako sa vyvíjal návrh a ako sa ho podarilo zrealizovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Igor Bilák

Igor Bilák

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  113x

Som fanúšik nových technológií a Applu. Maratónsky bežec, ktorý aj rád bicykluje, lyžuje. Venujem sa geocachingu. No to je minulosť, lebo mi ťažký Covid reštartoval život. Učím sa chodiť a verím, že sa vrátim do pôvodného stavu. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu