Slovenský orloj v Starej Bystrici je prvý na Slovensku. Vycestujme za ním a užime si pútavé fakty o tejto stavbe

Slovenský orloj v Starej Bystrici má svoje prvenstvo na Slovensku.

Slovenský orloj v Starej Bystrici je prvý na Slovensku. Vycestujme za ním a užime si pútavé fakty o tejto stavbe
Slovenský orloj v Starej Bystrici (Zdroj: slovenskycestovatel.sk)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Medzi pútavé fakty a zaujímavosti patrí napríklad to, že ide o najväčšiu drevenú sochu na Slovensku postavenú v roku 2009. Jej autorom je akademický sochár Loviška. Taktiež znázorňuje sediacu Madonu.

Pútavé fakty o Slovenskom orloji

Najväčšia drevená socha na Slovensku pochádza od akademického sochára Lovišku znázorňujúc sediacu Madonu (Sedembolestná Panna Mária, patrónka Slovenska). Návrh vznikol v dvoch podobách - najprv v podobe hlinenej sochy. Na základe neho bola vypracovaná projektová dokumentácia architektom Ivanom Jarinom. Postavili ho v roku 2009 s umiestnením na bočnej stene kultúrneho domu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Slovenský orloj v Starej Bystrici
Slovenský orloj v Starej Bystrici (zdroj: slovenskycestovatel.sk)

Vo výklenkoch je umiestnených šesť bronzových plastík: knieža Pribina a kráľ Svätopluk (najstaršie obdobie), Anton Bernolák a Ľudovít Štúr (kodifikátori slovenského jazyka, 19. storočie), Milan Rastislav Štefánik a Andrej Hlinka (20. storočie). K plastikám portál orloj.sk spomína: „Pozoruhodnosťou je taktiež vyobrazenie Pribinu s mečom v ruke a kráľa Svätopluka s kráľovskou korunou, ako kráľa starých Slovákov. Všetkých šesť plastík bolo odliatych z bronzu v ateliéri Tri kamene v Stupave.“

Orloj má svoju dominantu v podobe modro-červeno-čierny astrolábu. Ide o ciferník s astronomickými údajmi, vďaka čomu je toto dielo jediný orloj na Slovensku. Farby na orloji znamenajú rôzne časti dňa: čierna - astronomická noc, červená - úsvit, súmrak a modrá - obzor. Patrí medzi najpresnejšie na svete vďaka riadeniu počítačom. Pohyb ručičky súvisí s reálnou polohou Slnka.

SkryťVypnúť reklamu
Astroláb orloju
Astroláb orloju (zdroj: planetslovakia.sk)

Pri odbíjaní celej hodiny si návštevníci môžu všimnúť pohyb figúrok svätcov súvisiacich so Slovenskom: sv. Gorazd, Bystrík, Vojtech, Benedikt, Svorad a sv. Cyril (Konštantín) a Metod. Pri odbíjaní prvý z dvoch zvonov odbíja celú hodinu a pol hodinu. Druhý slúži ako podmaz pri promenáde svätých. Ako návštevníci si môžeme užiť odbíjanie každú celú hodinu od 8:00 do 22:00.

Na astrolábe si môžeme všimnúť ďalšie dôležité detaily: Mesiac - jeho poloha na oblohe a fáza, Slnko - poloha v zverokruhu a Vonkajší okraj - kalendárna doska s 366 dielmi otáčajúca sa každý deň o jeden diel. Portál slovakia.travel spomína: „Významné slovenské sviatky a pamätné dni sú na kalendárnej doske označené červenou hviezdičkou.“ Astroláb bol zostrojený na objednávku v Prahe.

SkryťVypnúť reklamu

Taktiež si môžeme užiť galériu s vystavenými dielami od amatérskych a profesionálnych umelcov. Vstup sa nachádza pod orlojom. Galéria vznikla v priestoroch Umeleckého informačného centra. Výtvarný návrh mal na zodpovednosti ateliér Byzant.

K orloju sa vieme jednoducho dostať, keďže sa nachádza v centre Starej Bystrice. Zároveň sem vedie cyklotrasa Bystrická Magistrála. Cyklotrasa začína v Krásne nad Kysucou s cieľom v Novej Bystrici. V rámci autobusovej dopravy môžeme vystúpiť na zastávke Stará Bystrica, Námestie. S autom môžeme zaparkovať na Hlavnom námestí.

V okolí môžeme navštíviť napríklad Rozhľadňu na Bobovci, Rozhľadňu na Hladkom vrchu a Múzeum kysuckej dediny (Vychylkovka).

SkryťVypnúť reklamu

Zdroje: starabystrica.sk, orloj.sk, planetslovakia.sk, domalenka.sk, slovakia.travel, kamnavylet.sk, slowensko.sk, turisticky.sk

Daniel Bíro

Daniel Bíro

Bloger 
  • Počet článkov:  81
  •  | 
  • Páči sa:  295x

Som chalan, ktorého baví písanie článkov a poviedok. Príležitostne napíšem aj nejakú tú báseň. Vo voľnom čase sa venujem aj fotografovaniu. Počas päťročného štúdia na vysokej škole som sa venoval 4 roky písaniu a sčasti aj foteniu v časopise Atteliér, kde som sa venoval hlavne kultúre a histórii, sčasti napríklad aj psychológii a vyvracaniu konšpiračných teórií, hoaxov a dezinformácií. V rámci fotografie som rok navštevoval predmet Žurnalistická fotografia a tri roky som navštevoval Ateliér komunikácie v médiu fotografie. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáHistóriaFotografiaZaujímavostiRozhovoryTipy na výletMestské legendy

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu