Slovenský orloj v Starej Bystrici je prvý na Slovensku. Vycestujme za ním a užime si pútavé fakty o tejto stavbe

Slovenský orloj v Starej Bystrici má svoje prvenstvo na Slovensku.

Slovenský orloj v Starej Bystrici je prvý na Slovensku. Vycestujme za ním a užime si pútavé fakty o tejto stavbe
Slovenský orloj v Starej Bystrici (Zdroj: slovenskycestovatel.sk)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Medzi pútavé fakty a zaujímavosti patrí napríklad to, že ide o najväčšiu drevenú sochu na Slovensku postavenú v roku 2009. Jej autorom je akademický sochár Loviška. Taktiež znázorňuje sediacu Madonu.

Pútavé fakty o Slovenskom orloji

Najväčšia drevená socha na Slovensku pochádza od akademického sochára Lovišku znázorňujúc sediacu Madonu (Sedembolestná Panna Mária, patrónka Slovenska). Návrh vznikol v dvoch podobách - najprv v podobe hlinenej sochy. Na základe neho bola vypracovaná projektová dokumentácia architektom Ivanom Jarinom. Postavili ho v roku 2009 s umiestnením na bočnej stene kultúrneho domu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Slovenský orloj v Starej Bystrici
Slovenský orloj v Starej Bystrici (zdroj: slovenskycestovatel.sk)

Vo výklenkoch je umiestnených šesť bronzových plastík: knieža Pribina a kráľ Svätopluk (najstaršie obdobie), Anton Bernolák a Ľudovít Štúr (kodifikátori slovenského jazyka, 19. storočie), Milan Rastislav Štefánik a Andrej Hlinka (20. storočie). K plastikám portál orloj.sk spomína: „Pozoruhodnosťou je taktiež vyobrazenie Pribinu s mečom v ruke a kráľa Svätopluka s kráľovskou korunou, ako kráľa starých Slovákov. Všetkých šesť plastík bolo odliatych z bronzu v ateliéri Tri kamene v Stupave.“

Orloj má svoju dominantu v podobe modro-červeno-čierny astrolábu. Ide o ciferník s astronomickými údajmi, vďaka čomu je toto dielo jediný orloj na Slovensku. Farby na orloji znamenajú rôzne časti dňa: čierna - astronomická noc, červená - úsvit, súmrak a modrá - obzor. Patrí medzi najpresnejšie na svete vďaka riadeniu počítačom. Pohyb ručičky súvisí s reálnou polohou Slnka.

SkryťVypnúť reklamu
Astroláb orloju
Astroláb orloju (zdroj: planetslovakia.sk)

Pri odbíjaní celej hodiny si návštevníci môžu všimnúť pohyb figúrok svätcov súvisiacich so Slovenskom: sv. Gorazd, Bystrík, Vojtech, Benedikt, Svorad a sv. Cyril (Konštantín) a Metod. Pri odbíjaní prvý z dvoch zvonov odbíja celú hodinu a pol hodinu. Druhý slúži ako podmaz pri promenáde svätých. Ako návštevníci si môžeme užiť odbíjanie každú celú hodinu od 8:00 do 22:00.

Na astrolábe si môžeme všimnúť ďalšie dôležité detaily: Mesiac - jeho poloha na oblohe a fáza, Slnko - poloha v zverokruhu a Vonkajší okraj - kalendárna doska s 366 dielmi otáčajúca sa každý deň o jeden diel. Portál slovakia.travel spomína: „Významné slovenské sviatky a pamätné dni sú na kalendárnej doske označené červenou hviezdičkou.“ Astroláb bol zostrojený na objednávku v Prahe.

SkryťVypnúť reklamu

Taktiež si môžeme užiť galériu s vystavenými dielami od amatérskych a profesionálnych umelcov. Vstup sa nachádza pod orlojom. Galéria vznikla v priestoroch Umeleckého informačného centra. Výtvarný návrh mal na zodpovednosti ateliér Byzant.

K orloju sa vieme jednoducho dostať, keďže sa nachádza v centre Starej Bystrice. Zároveň sem vedie cyklotrasa Bystrická Magistrála. Cyklotrasa začína v Krásne nad Kysucou s cieľom v Novej Bystrici. V rámci autobusovej dopravy môžeme vystúpiť na zastávke Stará Bystrica, Námestie. S autom môžeme zaparkovať na Hlavnom námestí.

V okolí môžeme navštíviť napríklad Rozhľadňu na Bobovci, Rozhľadňu na Hladkom vrchu a Múzeum kysuckej dediny (Vychylkovka).

SkryťVypnúť reklamu

Zdroje: starabystrica.sk, orloj.sk, planetslovakia.sk, domalenka.sk, slovakia.travel, kamnavylet.sk, slowensko.sk, turisticky.sk

Daniel Bíro

Daniel Bíro

Bloger 
  • Počet článkov:  81
  •  | 
  • Páči sa:  295x

Som chalan, ktorého baví písanie článkov a poviedok. Príležitostne napíšem aj nejakú tú báseň. Vo voľnom čase sa venujem aj fotografovaniu. Počas päťročného štúdia na vysokej škole som sa venoval 4 roky písaniu a sčasti aj foteniu v časopise Atteliér, kde som sa venoval hlavne kultúre a histórii, sčasti napríklad aj psychológii a vyvracaniu konšpiračných teórií, hoaxov a dezinformácií. V rámci fotografie som rok navštevoval predmet Žurnalistická fotografia a tri roky som navštevoval Ateliér komunikácie v médiu fotografie. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáHistóriaFotografiaZaujímavostiRozhovoryTipy na výletMestské legendy

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu