3 kaštiele na Slovensku, ktoré sa oplatí navštíviť a vidieť. Neminie nás charakteristická cesta časom

Na Slovensku máme množstvo pamiatok, medzi ktorými si Kaštieľ Chtelnica, Humenský Kaštieľ a Kaštieľ Jelenec.

3 kaštiele na Slovensku, ktoré sa oplatí navštíviť a vidieť. Neminie nás charakteristická cesta časom
Kaštieľ Humenné (Zdroj: slovakia.travel)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Medzi historické súvislosti patrí napríklad to, Kaštieľ Chtelnica navštevovala napríklad Mária Terézia.

Kaštieľ Chtelnica

Postaviť ho dal chorvátsky bán Krištof Ingnad v rokoch 1583 až 1584 na mieste staršieho kaštieľa s prestavbou v roku 1603 kvôli vyšším nárokom panstva. Koncom 16. storočia už patril šľachtickému Erdődyovcov, pričom sem ako do nového sídla bolo presunuté panstvo z hradu Dobrá voda.

Kaštieľ Chtelnica
Kaštieľ Chtelnica (zdroj: najzupa.sk)

Zmena v rámci výstavby prišla v roku 1769, kedy bol prestavaný z renesančnej do barokovej podoby spojenej s výstavbou 4 rokokových pavilónov v parku. Kaštieľ navštívila panovníčka Mária Terézia, ktorú privítal v roku 1775 zemepán Ján Erdődy. Tá patrila k pravidelným návtevníkom, ako aj prezident Jozef Tiso. Pálffyovci ho získali v polovici 19. storočia. Taktiež existuje povesť o Chtelnici, ktorú si môžete prečítať na tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V kaštieli, ktorý je od roku 2000 majetkom obce, si návštevníci môžu užiť a vychutnať Regionálne múzeum, Kaplnku (postavená v roku 1769  Ján Erdődym) a Malokarpatskú galériu. V galérii nájdu možnosti využitia sochári, maliari, rezbári a fotografi. Informácie o otváracích hodinách a vstupnom nájdeme na tomtotomto odkaze.

Humenský kaštieľ

Z histórie vieme, že prvá písomná zmienka pochádza z roku 1449 so zachyteným pobytom bratríckych vojsk. O viac vzdialenej minulosti spomína portál humenne.sk: „Je však pravdepodobné, že už na prelome 13. a 14. storočia stál na tomto mieste „hrad“ – sídlo mocných zemepánov – Drugethovcov, ktorí vlastnili Humenné a okolie i neďaleké hrady.“

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie výraznejšie zmeny nastávajú v období roku 1619. Humnné s okolím bolo dobyté Gabrielom Bethlenom. Vďaka tomu, že pôvodný hrad vyhorel, bol na jeho mieste postavený nový veľký reprezentačný kaštieľ so štvorcovým pôdorysom a ústredným dvorom. Taktiež pribudli štvorcové nárožné veže zaručujúce bezpečnosť. Majitelia sa tiež postupne menili. Grófka Terézia Keglevich zdedila kaštieľ po smrti manžela Žigumnda Drugetha (19. apríl 1684).

Kaštieľ Humenné
Kaštieľ Humenné (zdroj: slovakia.travel)

Od roku 1912 získali renesančno-barokový kaštieľ Andrássyovci, ktorí ho vlastnili do roku 1944. Vďaka tejto rodine kaštieľ získal podobu francúzskych barokových zámkov. Kaštieľ bol koncom druhej svetovej vojny poškodený. K tomuto stavu taktiež pomohol požiar v roku 1946 (zhorela šindľová strecha). Následná sedemročná rekonštrukcia začala v roku 1964. Existuje povesť o tajnej chodbe, ktorú si môžeme prečítať na tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi zaujímavosti v tomto kaštieli patria napríklad Zlatý salón, Orientálna (čínska) izba, izba Márie Terézie (osemuholníkový tvar, pätoro tajných dverí) a Prírodovedná expozícia. V kaštieli má sídlo Vihorlatské múzeum. Bližšie informácie o prehliadkach a otváracích hodinách nájdeme na tomtotomto odkaze. Vďaka tomu, že kaštieľ spĺňa parametre zámku, nastala zmena terminológie - Humenský kaštieľ bol premenovaný na Humenský zámok.

Kaštieľ Jelenec

Výstavba kaštieľa je datovaná do roku 1722, pričom je spájaná s Pavlom IV. Forgáčom s pôvodným umiestneným na východnom okraji vtedajšieho mesta. Vieme, že je v tejto podobe zachytený na rukopisnej mape 1. vojenského mapovania. To bolo v období rokov 1782 až 1784.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi súčasti kaštieľa spomína portál kostolianskychodnik.sk: „Anglický park okolo kaštieľa zaberal plochu 380 × 650 m. Súčasťou areálu bola aj záhrada a viaceré hospodárske stavby. Južné krídlo kaštieľa bolo asanované ešte pred prvou svetovou vojnou.“

Kaštieľ Jelenec
Kaštieľ Jelenec (zdroj: kostolianskychodnik.sk)

Súčasná podoba barokového kaštieľa vznikla vďaka viacerým prestavbám. O jeho pôvodnej podobe nám hovoria dobové plány vypracované v 18. storočí. Archívne materiály tiež spomínajú bohatú sochársku výzdobu.

K najstarším častiam tejto pamiatky vieme, že k nim patria severné a východné krídlo. Výskum v zachovaných častiach mala v roku 1982 na zodpovednosti prom. historička Soňa Zrubcová.

V zrekonštruovanej časti sa nachádza Múzeum rodu Forgách, v ktorom je napríklad v jednej z miestností národopisná expozícia. Bližšie informácie o Múzeu nájdeme na tomto odkaze.

Zdroje: hrady-zamky.sk, muzeum.sk, blog.relaxos.sk, kamnavylet.sk, najzupa.sk, humenne.sk, muzeumhumenne.sk, severovychod.sk, obecchlmec.sk, hornyzemplin.korzar.sme.sk, jelenec.sk, kostolianskychodnik.sk, pamiatkynaslovensku.sk, nitra.eu, slovago.sk

Daniel Bíro

Daniel Bíro

Bloger 
  • Počet článkov:  80
  •  | 
  • Páči sa:  293x

Som chalan, ktorého baví písanie článkov a poviedok. Príležitostne napíšem aj nejakú tú báseň. Vo voľnom čase sa venujem aj fotografovaniu. Počas päťročného štúdia na vysokej škole som sa venoval 4 roky písaniu a sčasti aj foteniu v časopise Atteliér, kde som sa venoval hlavne kultúre a histórii, sčasti napríklad aj psychológii a vyvracaniu konšpiračných teórií, hoaxov a dezinformácií. V rámci fotografie som rok navštevoval predmet Žurnalistická fotografia a tri roky som navštevoval Ateliér komunikácie v médiu fotografie. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáHistóriaFotografiaZaujímavostiRozhovoryTipy na výletMestské legendy

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu