Medzi ne patria Vlkolínec, Čičmany, Múzeum Slovenskej dediny v Martine a Múzeum Oravskej dediny.
Vlkolínec
Táto osada, ktorá je lokalitou svetového dedičstva UNESCO, sa nachádza v blízkosti medzi Ružomberkom a Banskou Bystricou. Vznik je datovaný medzi druhou polovicou 14. storočia a prvou polovicou 15. storočia. Pôvodne išlo o osadu drevorubačov a uhliarov. Prvú písomnú zmienku máme z roku 1461. Medzi vzácne objekty patria dvojpodlažná zrubová zvonica (rok 1770), zrubová studňa (rok 1860, hĺbka 13 metrov) a barokovo–klasicistický kamenný rímsko-katolícky kostol Navštívenia Panny Márie (rok 1875).
Zaujímavosťou je, že zrubové domčeky sú postavené klasickým liptovským štýlom (otesané kmene ihličnatých stromov na kamennej podmurovke) so šindľami na streche a tromi miestnosťami - vstupný pitvor (zároveň bol kuchyňa), komora na odkladanie jedla a náradia a obytný priestor.
O Vlkolínci spomína portál slovakia.travel: „Vlkolínec je typickým príkladom dvojradovej ulicovky s dlhými dvormi. Osada sa približne v strede rozdeľuje na dve ulice.“ Osadou tiež prechádza cyklotrasa. Vo viacerých dreveniciach je poskytované ubytovanie. Nachádza sa v nadmorskej výške 718 metrov.
Informácie o vstupnom nájdeme na tomto odkaze, zatiaľ čo ďalšie zaujímavosti sú k dispozícii tu a tu.
Čičmany
Prvá písomná zmienka o obci Čičmany nachádzajúcej sa v nadmorskej výške 655 metrov a vzdialenej cca 40 km od Žiliny pochádza z roku 1272. Vďaka tomu, že v obci sa nachádzajúci maľované zrubové drevenice, bola dolná časť v roku 1977 vyhlásená za pamiatkové rezerváciu ľudovej architektúry. Medzi zaujímavosti o obci si môžeme spomenúť miestne ľudové kroje a výšivky (majú geometrickú ornamentiku), národopisnú expozíciu, kaštieľ a kostol.
V dolnej časti obce sa nachádza 136 dreveníc. O stálych expozíciách spomína portál domalenka.sk: „V rámci obce sú dve stále expozície, ktoré spravuje Považské múzeum, Radenov dom, expozícia prezentuje všetky životné etapy, zvyky, pracovné činnosti, zamestnania, obživu, čičmiansku architektúru a rovnako odevy a textil, a Dom č. 42 (dom bol do 80. rokov ešte obývaný), expozícia zachytáva bývanie společníkov, ktoré bolo pre Čičmany typické do začiatku 20. storočia.“
Radenov dom (zachovaný poschodový dom) obsahuje ukážky všetkých životných etáp, zvykov, pracovných činností a zamestnania. Návštevníci si tiež môžu užiť tiež ďalšiu časť expozície zameranú na obživu, čičmanskú architektúru a odevy a textil.
O vstupných poplatkoch a otváracích hodinách nájdeme bližšie informácie tu a tu.
Múzeum slovenskej dediny v Martine
Toto múzeum má rozlohu 15,5 ha. Nachádza sa tam 150 objektov, z ktorých 24 je sprístupnených. Medzi lokality, ktoré si môžeme užiť v podobe budov, sú zastúpené Orava, Turiec, Liptov a Kysuce-Podjavorníky.
O časti budov v skanzene píše portál skanzenmartin.sk: „V centre areálu je situovaný turčiansky región, ktorého dominantu tvorí drevený rímskokatolícky kostol z Rudna z roku 1792. K unikátnym stavbám patrí aj filagória zo Slovenského Pravna s cennými doskovými maľbami z roku 1792 a rekonštruovaný objekt vozárne z Moškovca.“
Múzeum bolo celoročne sprístupnené 1.11.2004 (s výnimkou Pondelkov mimo sezónu). Prehliadku si je možné užiť dvoma spôsobmi. Buď individuálne alebo so sprievodcom trvaní približne 90 minút. Návštevníci si istú formu občerstvenia a jedla môžu vychutnať v objekt krčmy z Oravskej Polhory.
Bližšie informácie o histórii múzea si môžeme prečítať na tomto odkaze. Informácie o expozíciách a vstupnom sú k dispozícii tu a tu.
Múzeum oravskej dediny
V múzeu nachádzajúcom sa na poľane Brestová pri Zuberci (830 m n. m.) bol základný kameň položený 24.9.1967. Vo väčšine prípadov budov sú originály, ktoré boli odkúpené od majiteľov a prevezené do tejto lokality. Múzeum pre verejnosť otvorili v roku 1975. Pôvodne bolo vytipovaných 200 objektov. Z nich sa nakoniec vybralo 56 zameraných na rôzne časti Oravy.
Múzeum má delenie na 5 celkov: Dolnooravský rínok, Hornooravská ulica, Goralské lazy, Kostol s cintorínom a Mlynisko s vodnými technickými stavbami (mlyn a valcha).
Portál terchova.uteczmesta.eu spomína k múzeu: „Po okrajoch areálu sú umiestnené sezónne stavby. Cez múzeum preteká horský potok Studená, z ktorého je rekonštruovaný náhon na mlyn a valchu. Rekonštrukciu pôvodného prostredia umocňuje pestovanie tradičných plodín a chov domácich zvierat.“
Dominantou múzea sú neskorogotický drevený Kostol sv. Alžbety zo Zábreže s citorínom. Pôvod majú v 15. storočí. Umiestnené sú na vyvýšenom mieste.
Viac informácií o expozíciách nájdeme tu. Bližšie informácie o otváracích hodinách sú k dispozícii na tomto odkaze.
Zdroje: Wikipedia, turisticky.sk, vlkolinec.sk, slovakia.travel, visitliptov.sk, domalenka.sk, pmza.sk, skanzenmartin.sk, muzeum.sk, muzeum.zuberec.sk, slowensko.sk, terchova.uteczmesta.eu