Turistika na príjemných miestach, ktoré sa oplatí navštíviť vo voľnom čase

Turistika na Slovensku patrí medzi obľúbené voľnočasové aktivity. Počas nej môžeme spraviť veľa krásnych fotografií.

Turistika na príjemných miestach, ktoré sa oplatí navštíviť vo voľnom čase
Súľovské skaly (Zdroj: slovakia.travel)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Poďme sa teda pozrieť na tri miesta, ktoré sú vhodné nielen pre skúsených turistov, ale aj pre rodiny.

Súľovské skaly

Nachádzajúca sa na západnej časti Súľovských vrchov v relatívnej blízkosti okresného mesta Bytča, pričom najvyšší vrch tohto podcelku je Žibrid s nadmorskou výškou 867 metrov. V ich blízkosti môžeme nájsť Manínsku vrchovinu (na severe) a Podmanínsku pahorkatinu (na západe).

Medzi zaujímavosti môžeme zaradiť nielen to, že sú tvorené zlepencami (dostali názov súľovské zlepence), ale tiež tu nájdeme zrúcaniny hradov (Súľov, Lietava, Hričov).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Súľovské skaly
Súľovské skaly (zdroj: slovakia.travel)

Zároveň nesmieme vynechať filmovú a seriálovú produkciu, o ktorej píše portál aktuality.sk: „Krásy Súľovských skál neunikajú ani filmovým producentom. Objavili sa vo viacerých filmoch, rozprávkach a seriáloch, napríklad Pacho, hybský zbojník, Sokoliar Tomáš, Perinbaba a zahraničný seriál z produkcie Netflixu Marco Polo.“

Gotická brána ako súčasť tohto prírodného celku pripomína gotický portál jej jedinečným tvarom a výškou 13 metrov. Patrí k najfotografovanejším skalným bránam na Slovensku.

Zrúcaniny Súľovského hrad, ktoré patrí k najneprístupnejším na Slovensku sú zložené z horného a dolnému hradu prepojených tunelovou chodbou vytesanou v skale. Medzi hradmi je vzdialenosť 25 metrov.

SkryťVypnúť reklamu

Z histórie hradu vieme, že medzi horným a dolným hradom bol umiestnený padací mostík. V hornom hrade by sme kedysi našli 18 miestností s tým, že v celom hrade boli spolu s obytnými a reprezentačnými miestnosťami boli napríklad pracovňa, kuchyňa, pekáreň a pivničné priestory.

Pre fanúšikov turistiky spojenej so vzdelávaním sa tu vedie Náučný chodník Súľovské skaly. Stredne náročná trasa sčasti vedie po zelenej značke a sčasti po červenej. Najnovšia obnova bola uskutočnená v roku 2019. Súľovský hrad je súčasťou tohto chodníku.

Tomášovský výhľad

Nájdeme ho na južnom svahu Ludmanky s nadmorskou výškou 667 metrov s prístupom počas celého roku. Hoci je výška skalných stien 40 metrov, treba dbať na bezpečnosť - okraje nie sú zabezpečené zábradlím. Miesto je prístupné nielen pre horolezcov, ale tiež pre menej zdatných turistov.

SkryťVypnúť reklamu
Tomášovský výhľad
Tomášovský výhľad (zdroj: slovakia.travel)

Zároveň je často vyobrazovaný na známkach spolu s častou tvorbou fotografií vďaka nádherným výhľadom, z ktorých môžeme vidieť či už Vysoké Tatry, dolinu Bieleho potoka alebo Prielom Hornádu. Pod výhľad sa dostaneme buď autom, ktoré sa dá zaparkovať na parkoviskách v Ďurkovci a Čingove (platené parkovisko) alebo hromadnou dopravou.

Najjednoduchšia trasa je dlhá 1,5 km napojená na zelenú turistickú značku so začiatkom v Spišských Tomášovciach. Odtiaľ pre milovníkov cyklistiky vedie cyklotrasa (žltá značka) vhodná pre horské bicykle. Z Čingova sa na Tomášovský výhľad dostaneme po žltej značke.

Gaderská dolina

Ide o jednu z najdlhších (má 16 kilometrov) a najkrajších dolín nachádzajúcich sa vo Veľkej Fatre, ktorá zároveň slúži ako prístupová cesta na vrchy Ostrá, Tlstá, Krížnu a Ostredok. Nenáročná prechádzka začína v obci Blatnica pri drevenej bráne. Zároveň tu môžeme stretnúť rodiny s kočíkmi, cyklistov a korčuliarov a užiť si pohľad na Gaderský potok.

SkryťVypnúť reklamu

Na ceste so žltou značkou môžeme odbočiť po asi pätnástich minútach na zrúcaniny Blatnického hradu, ku ktorému sa dostaneme za približne ďalších 15 minút. Na ňom si môžeme užiť krásne výhľady.

Čertova brána v Gaderskej doline
Čertova brána v Gaderskej doline (zdroj: krasaslovenska.sk)

O prírodných krásach, ktoré si tu ako návštevníci môžeme užiť, píše portál turisticky.sk: „Môžeme tu obdivovať vzácne prírodné krásy, čisté horské potoky, rozkvitnuté zelené lúky, množstvo skalných útvarov, jaskyne a pribudli aj technické zaujímavosti.“

Vyššie si môžeme vybrať z dvoch častí doliny - Vlkanová (zarezaná do dolomitov a vápencov) a Dedošová. Konský dol slúžiaci ako prístup na Tlstú a Ostrú je prístupný z bočných dolín.

Zároveň tu nájdeme dve ďalšie zaujímavosti: Mlynčekovo a Čertova brána (jedno z najfotografovanejších miest v okolí). Mlynčekovo je nová atrakcia, ktorú nájdeme na polceste k Čertovej bráne - ide o oddychové miesto s pohľadom na vodné mlynčeky. Čertova brána sú skaly vzdialené od vstupnej brány cca 7,7 km, pod ktorými sa dá prejsť, hoci v najužšom mieste majú vzdialenosť medzi sebou jeden meter.

Zdroje: Wikipedia, ynta.sk, aktuality.sk, tikzilina.sk, naucnechodniky.eu, turisticky.sk, npsr.sk, planetslovakia.sk, topvylet.sk, kamnavylet.sk, sdetmi.com, travelking.sk, blatnica.sk, woodpark.sk

Daniel Bíro

Daniel Bíro

Bloger 
  • Počet článkov:  82
  •  | 
  • Páči sa:  297x

Som chalan, ktorého baví písanie článkov a poviedok. Príležitostne napíšem aj nejakú tú báseň. Vo voľnom čase sa venujem aj fotografovaniu. Počas päťročného štúdia na vysokej škole som sa venoval 4 roky písaniu a sčasti aj foteniu v časopise Atteliér, kde som sa venoval hlavne kultúre a histórii, sčasti napríklad aj psychológii a vyvracaniu konšpiračných teórií, hoaxov a dezinformácií. V rámci fotografie som rok navštevoval predmet Žurnalistická fotografia a tri roky som navštevoval Ateliér komunikácie v médiu fotografie. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáHistóriaFotografiaZaujímavostiRozhovoryTipy na výletMestské legendy

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu