Vodné mlyny na Západnom Slovensku, ktoré môžeme navštíviť vo voľnom čase a zároveň si užiť prírodu

Slovensko ponúka viacero technických pamiatok.

Vodné mlyny na Západnom Slovensku, ktoré môžeme navštíviť vo voľnom čase a zároveň si užiť prírodu
Vodný mlyn Dunajský Klátov (Zdroj: domalenka.sk)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Medzi nimi si môžeme vychutnať vodné mlyny Kolárovo, Jelka, Tomášikovo a Dunajský Klátov v spojení s krásnou prírodou.

Vodný mlyn Kolárovo

Posledný exemplár plávajúceho mlyna nájdeme na mŕtvom ramene Dunaja, v ktorom sídli Múzeum vodného mlynárstva. Postavený je na dvoch väčších rovnobežných člnoch s ukotvením na brehu. Z histórie sa môžeme dozvedieť, že pôvodne išlo o Radvaňský vodný mlyn, pôvodne postavený okolo roku 1920. Vo vlastníctve ho mal Szivanyó Béla.

Vodný mlyn Kolárovo
Vodný mlyn Kolárovo (zdroj: sdetmi.com)

Jeho záhadné vyhorenie je datované do roku 1945, vďaka čomu prestal existovať posledný vodný mlyn na celom Dunaji. Portál planetslovakia.sk k mlynu spomína: „Mlyn bol v 60.tych rokoch presunutý do Múzea slovenskej dediny v Martine, kde musel čakať 20 rokov, kým sa objavili nadšenci s iniciatívou túto pamiatku znovu sprístupniť verejnosti.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rekonštrukcia mlyna prebiehala na prelome 70.-tych a 80.-tych rokov 20. storočia. Vykonaná bola v Lodeniciach v Komárne s úspešným koncom v roku 1982.

V súčasnosti ide o verejnosti prístupnú Národnú kultúrnu pamiatku. V areáli nájdeme ako návštevníci skanzen ľudovej kultúry. Istou zaujímavosťou je 86 metrov dlhý drevený most vedúci k mlynu. Ten sa považuje za najdlhší v Európe s drevenou konštrukciou. Bližšie informácie o prístupe k mlynu a otváracích hodinách nájdeme na tomtotomto odkaze.

Vodný mlyn Jelka

Kolový mlyn v Jelke známy tiež ako Némethov mlyn v Jelke má prvú písomnú zmienku z roku 1894. Mlyn, ktorý bol pôvodne lodný, bol prestavaný v roku 1905 s tým, že stojí na 54 pilótoch z agátového dreva. Mlieť sa začalo v auguste 1906.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšia stavebná úprava sa uskutočnila (pravdepodobne) v roku 1916. Počas nej bola jednopodlažná budova vylepšená - pribudli ďalšie podlažia, pribudla valcová stolica (namiesto mlecích kameňov), výťahy a ďalšie novšie stroje. Prevažne sa tu mlela raž, ale napríklad aj krupica.

Vodný mlyn Jelka
Vodný mlyn Jelka (zdroj: turisticky.sk)

Medzi zaujímavosti patrí to, že pôvodný mlyn bol z dvoch lodí s mohutným mlynským kolesom uprostred. Mlyn ako taký prestal mlieť v roku 1954. Taktiež je zaradený v zozname nehnuteľných kultúrnych pamiatok Slovenska. Ďalšia rekonštrukcia budovy prístupnej pre verejnosť od roku 1993 bola v roku 1992.

V jeho blízkosti si môžeme ako návštevníci odpočinúť. Taktiež si môžeme v blízkom okolí užiť vodné športy. Bližšie informácie o otváracích hodinách a vstupnom nájdeme na tomtotomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu

Vodný mlyn Tomášikovo

Postavený bol 2 km od Tomášikova v roku 1893 mlynárom Jánosom Maticzom pri sútoku Malého Dunaja a Suchého potoku. Strecha budovy stojacej na pôvodných agátových koloch je so šindľami. Istou zaujímavosťou je koleso s veľkými lopatkami, priemerom 7 metrov a šírkou 2,5 metrov.

Z histórie vieme, že múku mlel 67 rokov 20 hodín denne. Vďaka dynamu pridanému v roku 1940 mlel na elektrický pohon až do roku 1960, vďaka čomu máme pôvodný vzhľad mlynu. Pre nás návštevníkov je sprístupnený od roku 1982. Je zaradený do expozícií Vlastivedného múzea v Galante.

Vodný mlyn Tomášikovo
Vodný mlyn Tomášikovo (zdroj: turisticky.sk)

Portál kamnavylet.sk spomína: „Objekt mlyna je dodnes funkčný a jeho interiér obsahuje pôvodné mlynárske zariadenie, ktoré spestrujú dobové fotografie. Nachádza sa tu tiež aj tradičná miestnosť pre mlynára a štrbinové okienko, ktorým mlynár pozoroval napríklad. chod náhonového kolesa.“

SkryťVypnúť reklamu

Pre nás ako verejnosť sú k dispozícii otváracie hodiny a cenník tutu. O ďalších rekonštrukciách máme informácie na tomto odkaze.

Vodný mlyn Dunajský Klátov

Ide o príklad spodkového mlynu s podobou, ktorú získal v roku 1920 vďaka prestavbe. Vďaka portálu dunajskyklatov.sk vieme, že: „Základom hnacej sústavy je veľké lopatkové vodné koleso na spodný náhon, ktoré je kombinovanej kovovo-drevenej konštrukcie. Voda k mlynskému kolesu je privedená pomocou mlynského náhonu so stavidlom.“ Koleso má 32 drevených lopatiek.

Vodný mlyn Dunajský Klátov
Vodný mlyn Dunajský Klátov (zdroj: domalenka.sk)

Postavili ho na Klátovskom ramene Malého Dunaja. Predpoklad vzniku pred prestavbou v roku 1920 je z konca 19. storočia. Z histórie ešte vieme, že posledný majiteľ bol Michal Cséfalvay s výrobou ukončenou v roku 1941.

V druhej polovici 80.-tych rokov získal mlyn štát. Ten ho vyhlásil za Národnú kultúrnu pamiatku. Od 21. augusta 1987 je prístupný pre verejnosť. Zároveň ide o muzeálny exponát. V roku 2016 sa uskutočnila rekonštrukcia strechy, exteriéru a interiéru. Bližšie informácie o vstupnom a otváracích hodinách nájdeme tutu.

Zdroje: slovakia.travel, nitra.eu, planetslovakia.sk, danubeislands.sk, kamnavylet.sk, jelka.sk, turisticky.sk, sdetmi.com, splavy.sk, megaubytovanie.sk, dunajskyklatov.sk, muzeum.sk

Daniel Bíro

Daniel Bíro

Bloger 
  • Počet článkov:  80
  •  | 
  • Páči sa:  293x

Som chalan, ktorého baví písanie článkov a poviedok. Príležitostne napíšem aj nejakú tú báseň. Vo voľnom čase sa venujem aj fotografovaniu. Počas päťročného štúdia na vysokej škole som sa venoval 4 roky písaniu a sčasti aj foteniu v časopise Atteliér, kde som sa venoval hlavne kultúre a histórii, sčasti napríklad aj psychológii a vyvracaniu konšpiračných teórií, hoaxov a dezinformácií. V rámci fotografie som rok navštevoval predmet Žurnalistická fotografia a tri roky som navštevoval Ateliér komunikácie v médiu fotografie. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáHistóriaFotografiaZaujímavostiRozhovoryTipy na výletMestské legendy

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,065 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu