Trenčiansky hrad bol niekoľko rokov sídlo Matúša Čáka Trenčianskeho. V súčasnosti je hrad prístupný pre verejnosť

Hrad týčiaci sa nad krajským mestom Trenčín vlastnil napríklad známy Matúš Čák Trenčiansky.

Trenčiansky hrad bol niekoľko rokov sídlo Matúša Čáka Trenčianskeho. V súčasnosti je hrad prístupný pre verejnosť
Trenčiansky hrad (Zdroj: trencinregion.sk)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Postupne ho vlastnili napríklad tiež kráľ Karol Róbert z Anjou a kráľovná Barbora Celjská. Hoci viackrát vyhorel, bol opravený. V súčasnosti je prístupný pre verejnosť. Aj tento hrad má svoje povesti a legendy.

História hradu

Miesto jeho vzniku je pravdepodobne na mieste hradiska. Hrad vznikal postupne. Preukázateľná bola veľkomoravská štvorapsidová rotunda pôvodne z 9. storočia s neskoršou kamennou obytnou vežou. Ide o ranostredoveký hrad zvaný Trusun slúžiaci na ochranu Uhorska a západného pohraničia. Zaujímavosťou v súvislosti s hradom je, že z roku 1067 existuje prvá písomná zmienka o Trenčíne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

11. storočie bolo dôležité pre vývoj hradu. Na jednej strane išlo o skôr spomínanú apsidu a kamennú obytnú vežu. Na strane druhej išlo o kráľovský hrad. Hrad sa v časti zdrojov konkrétnejšie spomína v 12. storočí. Po odolaní náporu Mongolov v roku 1241 a odchode Tatárov vymedzili štvorcový opevnený areál hradného jadra. Postavená bola obranno-obytná kamenná románska veža (neskôr známa ako Matúšova veža).

Trenčiansky hrad
Trenčiansky hrad (zdroj: trencinregion.sk)

V období rokov 1296 až 1321 hrad vlastnil známy Matúš Čák Trenčiansky prezývaný „Pán Váhu a Tatier“. Pri zmenách majiteľov spomína portál slovakia.travel: „So zmenami jeho majiteľov sa znásobovali obranné a obytné funkcie hradu. K základnej robustnej Matúšovej veži pribúdali ďalšie objekty - Mlynská a Jeremiášova veža, Ľudovítov, Barborin a Zápoľského palác.“

SkryťVypnúť reklamu

Hrad mal ďalšie dôležité míľniky a osobnosti:

-        rok 1111 - zakladacia listina zoborského opátstva spomína Trenčiansky hrad,

-        rok 1321 - hrad získal kráľ Karol Róbert z Anjou,

-        rok1373 - kráľovská porada mala úspešný výsledok - urovnanie sporov,

-        rok 1424 - hrad získala kráľovná Barbora Celjská ako veno; zároveň vybudovala kaplnku a nový palác,

-        v období rokov 1475 až 1527 na hrade vládol Štefan Zápoľský, ktorý sa postaral o rozsiahlu a významnú prestavbu - vznikol ďalší palác a výnimočný obranný komplex s vysunutou podkovovitou vežou s priekopou,

-        roky 1527 až 1528 - hrad bol obkľúčený a väčšina zničená delostreľbou a ohňom Ferdinandovými vojskami pod vedením cisárskeho generála Katzianera -> následne došlo k nevyhnutným úpravám bez zásahu do hlavnej štruktúry a obranného systému hradu,

SkryťVypnúť reklamu

-        roky 1535 až 1540 - hrad vlastnil Alexej Thurzo, ktorý sa postaral o vybudovanie delostreleckých pozícií a delových bášt a došlo k vyhĺbeniu „studne lásky“ hlbokej 80 metrov a vybudovania predbránia,

-        medzi rokmi 1663 až 1782  boli na hrade ako stáli obyvatelia cisárski vojaci, ktorá odolali v rokoch 1704 až 1708 povstaleckým vojakom Františka II. Rákociho,

-        v roku 1790 hrad vyhorel vďaka požiaru vzniknutom v Trenčíne,

-        rok 1835 - hrad získal viedenský bankár a barón Juraj Sinao od Štefana II. Ilešháziho,

-        rok 1905 - Trenčín získal hradný areál od Iphigénie d´Harcourt,

SkryťVypnúť reklamu

-        rok 1956 - začala rekonštrukcia hradu.

Zatiaľ čo bližšie informácie o Južnom opevnení hradu si môžeme prečítať na tomto odkaze, existuje viacero príbehov a povestí o hrade, ktoré si môžeme prečítať tutu.

Istou zaujímavosťou je, že kopanie studne trvalo v období rokov 1528 až 1580 - postarali sa o to posádka hradu s poddanými hradu. Tiež je známe, že z druhej polovice 17. storočia pochádza prvý záznam o upaľovaní čarodejníc, pričom v roku 1665 ich bolo niekoľko upálených.

Súčasnosť hradu

V súčasnosti ide o Národnú kultúrnu pamiatku vo vlastníctve a správe Trenčianskeho samosprávneho kraja. Expozície, ktoré sa dajú navštíviť, sú Kasáreň, Letná veža, Ľudovítov palác, Matúšova veža, Barborin palác, Zápoľského palác, Južné opevnenie, Studňa lásky, Delová bašta, Rotunda Hladomorňa.

Cenník vstupného je k dispozícii na tomto odkaze. Hrad sa nachádza v blízkosti železničnej stanice, takže sa dá naň dostať či už vlastným autom s parkovaním v meste alebo hromadnou dopravou.

Zdroje: Wikipedia, hrady-zamky.sk, trencianskyhrad.sk, blog.relaxos.sk, muzeum.sk

Daniel Bíro

Daniel Bíro

Bloger 
  • Počet článkov:  81
  •  | 
  • Páči sa:  293x

Som chalan, ktorého baví písanie článkov a poviedok. Príležitostne napíšem aj nejakú tú báseň. Vo voľnom čase sa venujem aj fotografovaniu. Počas päťročného štúdia na vysokej škole som sa venoval 4 roky písaniu a sčasti aj foteniu v časopise Atteliér, kde som sa venoval hlavne kultúre a histórii, sčasti napríklad aj psychológii a vyvracaniu konšpiračných teórií, hoaxov a dezinformácií. V rámci fotografie som rok navštevoval predmet Žurnalistická fotografia a tri roky som navštevoval Ateliér komunikácie v médiu fotografie. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáHistóriaFotografiaZaujímavostiRozhovoryTipy na výletMestské legendy

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

213 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu