Hrad Hričov nachádzajúci sa v Žilinskom regióne je v súčasnosti prístupná zrúcanina. Aké sú však historické súvislosti a fakty o tomto hrade?

Hrad, ktorý je v súčasnosti v podobe prístupných zrúcanín, vznikol v druhej polovici 13. storočia.

Hrad Hričov nachádzajúci sa v Žilinskom regióne je v súčasnosti prístupná zrúcanina. Aké sú však historické súvislosti a fakty o tomto hrade?
Hrad Hričov (Zdroj: zilinskyturistickykraj.sk)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Medzi majiteľmi boli napríklad magister Toluš, Matúš Čák Trečiansky a Blažej Podmanický. Počas výletu na hrad si môžeme užiť náučný chodník.

História

V súčasnosti zrúcaniny hradu sa nachádzajú v nadmorskej výške 507 metrov s najstaršou zmienkou pochádzajúcou z roku 1208 (prediálny majetok nitrianskeho biskupstva, vtedy ešte len zem Hričov).

Medzi ďalšími známymi majiteľmi bol magister Toluš (Bartolomej), ktorý ho dal postaviť v období rokov 1254 (kráľ Belo IV. potvrdil výmenu Hričova a Malého Mojša medzi Tolušom a Jánom (syn Namslava z Turca)) až 1258. Rok 1265 bol tiež významný. Hrad bol priamo písomne spomínaný.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Hrad Hričov
Hrad Hričov (zdroj: zilinskyturistickykraj.sk)

O zmenách majiteľov píše portál hradhricov.sk: „V roku 1278 Mikuláš predal svojich sluhov, slúžky, zbrane i potraviny na hrade Mikovi, synovi Detricha. Miko zastupoval svojho bratranca Bytera.“

Ďalšie udalosti a roky, ktoré mali vplyv na hrad, boli napríklad:

-        rok 1282 - hrad kúpil pred roku Balassa Byter,

-        koniec 13. storočia - v období výmeny hradu medzi Mikom a Byterom ho obsadil Matúš Čák Trenčiansky, ktorý ho vlastnil do smrti,

-        rok 1321 - hrad bol vrátený Byterovým potomkom vďaka kráľovi Karolovo Róbertovi,

-        rok 1392 - hrad mal ako záložný majetok Dezider z Kaply,

SkryťVypnúť reklamu

-        po smrti vojvodu Sandziwoja, ktorý hrad vlastnil nejakú dobu, ho získala Barbora od manžela - kráľa Žigmunda Luxemburského,

-        Barbora ho vlastnila do roku 1437 -> vtedy nastala zmena vlastníka na budúceho kráľa Albrechta, ktorý ho neprevzal - vďaka tomu bol obsadený Mikulášom Szajerským,

-        pred rokom 1468 - hrad prešiel do vlastníctva kráľa Mateja I., vďaka ktorému ho Blažej Podmanický získal ako odmenu,

-        rok 1527 - hrad dobyl cisársky generál Ján Katzianer, po čom nasledovala rekonštrukcia hradu,

-        rok 1552 - Trenčianska listina spomína ako kastelána hradu Bartolomeja Szunyogha, od ktorého ho získal Mikuláš Thurn (rok 1528).

SkryťVypnúť reklamu

Taktiež podľa portálu hradhricov.sk vieme: „Samotný Ferdinand I. 26. decembra 1549 všetko kráľovské právo na Hričov daroval Rafaelovi Podmanickému. Z týchto čias sa zachovala zaujímavá správa o podozrení, že na hrade pôsobila Rafaelova nelegálna mincovňa.“

Vo vlastníctve ho mal František Thurzo od Ferdinanda I. od 15. novembra 1563 spolu s kaštieľom v Bytči, ktorý využíval ako hlavnú rezidenciu s využitím hradu ako skladu a obydlia pre zamestnancov a správcov. Tým, že Esterházyovci, ktorí mali hrad od druhej polovice 17. storočia, neprejavovali o jeho údržbu záujem. Tým pádom sa o niečo rýchlejšie stával ruinou.

SkryťVypnúť reklamu

Existuje kresba zachytávajúca hrad z juhovýchodnej strany. Na nej môžeme vidieť 32 okien. Ako najstaršia časť hradu je horný palác, ktorý je zároveň najvyššie položený. Oproti tomu je najviac zachovaný zadný palác.

O povestiach a legendách si môžeme prečítať na tomtotomto odkaze.

Súčasnosť

Rok 2012 bol pre súčasnú verziu hradu dôležitý. Začali sa prvé archeologické a konzervačné práce. O rok neskôr vďaka podnetu obce a Združenia priateľov Hričovského hradu vybudovali náučný chodník s 20 tabuľami, po ktorom sa dá dostať na hrad spolu s červenou turistickou značkou s dĺžkou cca 1 km. Cesta sčasti vedie cez les. Taktiež sem vedie trasa zo Súľovských skál. Po ceste z hradu a odbočení doprava sa môžeme dostať k trom jaskyniam.

Autá sa dajú zaparkovať buď pri Jednote alebo miestnom pohostinstve. Zároveň môžeme z autobusu vystúpiť na zastávke Hričovské Podhradie, Čvapek.

V okolí hradu môžeme navštíviť Súľovské skaly, Rozhľadne: na Sveredníckom vrchu a Divinku, Hričovské rify a Hričovskú skalnú ihlu.

Zdroje: Wikipedia, hrady-zamky.sk, hradhricov.sk, sdetmi.com, zilinskyturistickykraj.sk, turisticky.sk

Daniel Bíro

Daniel Bíro

Bloger 
  • Počet článkov:  81
  •  | 
  • Páči sa:  295x

Som chalan, ktorého baví písanie článkov a poviedok. Príležitostne napíšem aj nejakú tú báseň. Vo voľnom čase sa venujem aj fotografovaniu. Počas päťročného štúdia na vysokej škole som sa venoval 4 roky písaniu a sčasti aj foteniu v časopise Atteliér, kde som sa venoval hlavne kultúre a histórii, sčasti napríklad aj psychológii a vyvracaniu konšpiračných teórií, hoaxov a dezinformácií. V rámci fotografie som rok navštevoval predmet Žurnalistická fotografia a tri roky som navštevoval Ateliér komunikácie v médiu fotografie. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáHistóriaFotografiaZaujímavostiRozhovoryTipy na výletMestské legendy

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu