Medzi majiteľov tiež patrili majster Vesezos a kráľovná Mária. Tiež išlo okolo povstanie Imricha Tökölyho. Poďme sa pozrieť na ďalšie historické zaujímavosti o tomto hrade.
Z histórie hradu
Hrad nachádzajúci sa v nadmorskej výške 314 metrov pochádza zo 14. storočia, kedy prvá písomná zmienka je z roku 1331. Vo vlastníctve ho mal kráľovský miestodržiteľ - bán Ján. Ako vicekastelán bol komes Michal. Tento záznam spomína hrad ako existujúci hrad Reuisce. Hoci ide o prvú dôveryhodnú zmienku, už predtým bol spomínaný v písomných zmienkach z roku 1228 (územie sa dostalo do rúk župana Leustacha - ten ho získal so súhlasom kráľa Ondreja II.). Tiež existuje nesprávne datovanie hradu vo viacerých zdrojoch na rok 1265.
Medzi ďalšie dôležité roky a udalosti patria:
- rok 1352 - hrad s majetkami od kráľa získal majster Vesezos za odmenu sťatia kráľovho nepriateľa,
- rok 1388 - hrad vlastnila kráľovná Mária - tá ho darovala spolu so Žarnovicou magistrovi Frankovi,
- rok 1391 - od kráľa Žigmunda Luxemburského ho získal Ladislav Sárói (zo Šároviec) -> Ladislav bol predok rodiny Levickovcov,
- rok 1414 - Sáróiho syn dal hrad do zálohy Petrovi Csehovi, ktorý ho vlastnil od roku 1427 do roku 1442, v ktorom ho získala rodina Országhovcov z Gúty (Kolárovo),
- 40. roky 15. storočia - hrad bol na niekoľko rokov obsadený posádkou Jána Jiskru z Brandýsa,
- rok 1479 - stoličnobelehradský prepošt a kráľovský pokladník Urban z Veľkej Lúče (dnes Lúč na Ostrove) získal hrad a panstvo ako zálohu za 5 000 zlatých od Mateja Korvína.
Portál hradreviste.sk spomína ku zmenám majiteľov a dôležitým udalostiam: „Hrad Revište na začiatku 16. storočia spolu s hradmi Šášov a (Slovenská) Ľupča predstavoval majetkovú doménu šľachticov z Veľkej Lúče. Aby zabránili vzájomným rozporom v roku 1500 prikročili k podeleniu všetkých svojich hradných panstiev, čo v konečnom dôsledku viedlo k začatiu používania dvoch rodových priezvisk.“
Jedna zo stavebných úprav bola počas 2. tretiny 16. storočia. Prebiehala ranorenesančná prestavba, počas ktorej pribudla priechodná delová bašta. Tá bola postavená pred vstupom do hradného jadra.
Počas 17. storočia v roku 1647 bol hrad svedkom tureckého útoku, počas ktorého boli dobyté Žarnovica a Nová Baňa. Poškodenia hradu nie sú presne známe kvôli nedostatku zdrojov. Istý zásah dostal počas roku 1674 počas vpádu tököliovských povstalcov.
Počas tohto storočia taktiež pribudli hradby druhého predhradia. Vďaka nim bolo vymedzené druhé nádvorie. Taktiež na severnej veži pribudlo štvrté poschodie spolu so zaklenutím trochu nižších poschodí.
Dôležitejšie z posledných udalostí do začiatku 20. storočia boli:
- rok 1662 - získal hlavný komorno-grófsky úrad v Banskej Štiavnici,
- povstanie Imricha Tökölyho - počas neho sídlili na hrade (zle platení) nemeckí žoldnieri v cisárskych službách, ktorí ho nechali v roku 1677 Tökölyho vojakom - tí ho však vyplienili a vypálili,
- hrad slúžil do roku 1792 pre úradníkov banskej komory ako ubytovňa, kedy vyhorel po zásahu bleskom a začal chátrať.
Legendu alebo príbeh o hrade si môžete prečítať na tomto odkaze.
Súčasnosť hradu
V súčasnosti ide o zrúcaninu gotického hradu, ktorej sa od roku 2011 venuje Združenie za záchranu hradu Revište. Zrúcaninu bolo nutné stabilizovať. Taktiež sa začalo s revitalizáciou areálu. Ako spomína portál slovakiana.sk: „Činnosť združenia pozostáva z realizácie odborných konzervačných, archeologických a publikačných činností orientovaných na propagáciu hradu, jeho histórie i organizovania kultúrnych podujatí v areáli hradu.“
Na hrad sa dá dostať po žltej značke a po náučnom chodníku „Majitelia hradu Revište“ začínajúcom na parkovisku. To sa nachádza priamo pod hradom. Na náučnom chodníku sa nachádza 8 zastávok s informačnými tabuľami. Hrad je voľne prístupný. Pod hradom návštevníci nájdu rybník. Taktiež sa v blízkosti hradu nachádza Zveropark.
Zdroje: hradreviste.sk, hrady-zamky.sk, slovakiana.sk, naucnechodniky.sk, kamnavylety.sk, muzeum.sk, hrady.sk, holidayinfo.sk