Tribeč - pohorie na Slovensku, v ktorom údajne miznú ľudia. Čo sa však môžeme dozvedieť bližšie o tejto lokalite?

Pohorie Tribeč sa nachádza na Západnom Slovensku s najvyšším vrchom Veľký Tribeč. Aké hrady sa tam nachádzajú?

Tribeč - pohorie na Slovensku, v ktorom údajne miznú ľudia. Čo sa však môžeme dozvedieť bližšie o tejto lokalite?
(Zdroj: slovander.sk)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Táto lokalita je tiež známa z knihy Jozefa Kariku Trhlina.

Pohorie

Pohorie Tribeč sa nachádza na Západnom Slovensku v okresoch Nitra, Zlaté Moravce, Topoľčany a Partizánske. Je známe, že na východnej strane má nadväznosť na Pohronský Inovec a Vtáčnik. Oproti tomu má klesanie na severnej strane. To je namierené smerom k Hornonitrianskej kotline. Jeho najvyšší vrch je Veľký Tribeč s nadmorskou výškou 829,6 metrov. Na jeho severovýchode sa nachádza vrch Malý Tribeč s nadmorskou výškou 769 m.

Zaujímavosťou je, že má tvar trojuholníka s dĺžkou 50 km a šírkou maximálne 18 km. Vklinený je do Podunajskej pahorkatiny. V rámci samostatných podcelkov ide o Zohor, Jelenec (+Kostolianska kotlina), Veľký Tribeč (+Vysoký Tribeč, Zlatnianske predhorie, Hornonitrianske predhorie) a Rázdiel (+Skýcovská vrchovina, Kolačnianska vrchovina, Veľkopoľská vrchovina).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
(zdroj: ekokrajina.com)

Dôležité je spomenúť, že v tomto pohovorí sa nachádzajú jaskyne, prepadliská a pukliny, ktoré sa začali skúmať po druhej svetovej vojne. Mapovanie nie je doteraz dokončené. Z histórie vieme a je dokázané, že Tribeč bol osídlený od 2. storočia pred Kristom husto a nepretržite.

Ako spomína portál turistikapatamat.sk: „Hradiská boli neraz od seba vzdialené len 2 – 3 kilometre. Nemecké osídlenie v severovýchodnej časti Tribeča bolo veľmi husté. Veľa z nich sa okolo roku 1939 považovala viac za Slovákov ako za Nemcov.“

V rámci zaradenia sa Tribeč radí medzi tzv. kryštalické pohoria, ktorého jadro je tvorené hlavne hlbinnými magmatickými a premenenými horninami. Obal obsahuje usadené horniny - vápenec a pieskovec.

SkryťVypnúť reklamu

Ani v tomto pohorí nesmú chýbať turistika a pamiatky. Medzi turistiku môžeme zaradiť napríklad Zobor, Pyramídu, Žibricu, Vrchhoru Michalov vrch, Zubria obora, Člnok a Osečný vrch (Osečná). Tiež sú tu známe pamiatky - Čierny hrad, Hrad Gýmeš a Hrad Hrušov. Medzi výhľady, ktoré si turisti môžu plne vychutnať a užiť, si môžeme tiež spomenúť Kozlicu, Hrdovickú a Krásno. Existujú viacero príbehov z turistiky v tomto známom pohorí. Jeden z nich si môžete prečítať na tomto odkaze.

Obrázok blogu
(zdroj: slovander.sk)

(Údajné) zmiznutia

Existuje niekoľko zmiznutí z minulosti. Medzi nimi je zmiznutie 47-ročného horára Štefana Samšala z roku 1929. Pred zmiznutím išiel na obhliadku lesa. Ďalší, kto zmizol, bola 18-ročná Mária Šlajserová v roku 1930 cestou k príbuzným. Ďalší prípad, ktorý je tiež z tridsiatych rokov, je zmiznutie robotníka Andreja Murgaša.

SkryťVypnúť reklamu

Tiež je známy prípad zmiznutia Waltera Fischera, ktorý išiel na prechádzku na Čierny hrad. Nájdený však bol o tri a pol mesiaca neskôr v zlom stave (bezvedomie, popáleniny). Iný prípad pochádza z roku 1966, keď v tomto pohorí zmizli manžela Belanovičovci z Bratislavy. Počas pátrania po nich neboli nájdení v blízkosti auta. Samotár Antonín Topil zmizol v tomto pohorí v roku 1980.

Zmiznutia majú spoločného menovateľa. Je ním Čech Viktor Lošťák. Na internete bol známy pod pseudonymom Howadoor. Je známe, že informácie v jeho materiáloch sú ťažko overiteľné.

Literárne a filmové spracovanie

Na povestné a údajné zmiznutia v pohorí Tribeč reflektuje kniha Trhlina od autora Jozefa Kariku s rovnomenným filmom z roku 2019. Jednou z postáv je nezamestnaný absolvent Igor. Podarí sa mu nájsť záznamy výpovedí Waltera Fischera. Postupne prejde s troma ďalšími ľuďmi toto známe pohorie.

SkryťVypnúť reklamu

Autor popisuje celý príbeh veľmi pútavo a zaujímavo. Tak, že čitateľa vtiahne do deja a celého príbehu. Samotné nahrávanie filmu prebiehalo v prostredí knižnej predlohy. Spolu s autenticitou prostredia sa tvorcovia spolu s režisérom Petrom Bebjakom snažili držať knižnej predlohy. Ako však dopadol samotný príbeh? To už si môžeme ako čitatelia a diváci užiť v knižnej a filmovej verzii.

Zdroje: Wikipedia, turistikapatamat.sk, obeczlatno.eu, hiking.dennikn.sk, batovany.sk, magazin.pluska.sk, slovander.sk, union.sk, martinus.sk, csfd.sk, refresher.cz, kultura.sme.sk

Daniel Bíro

Daniel Bíro

Bloger 
  • Počet článkov:  81
  •  | 
  • Páči sa:  295x

Som chalan, ktorého baví písanie článkov a poviedok. Príležitostne napíšem aj nejakú tú báseň. Vo voľnom čase sa venujem aj fotografovaniu. Počas päťročného štúdia na vysokej škole som sa venoval 4 roky písaniu a sčasti aj foteniu v časopise Atteliér, kde som sa venoval hlavne kultúre a histórii, sčasti napríklad aj psychológii a vyvracaniu konšpiračných teórií, hoaxov a dezinformácií. V rámci fotografie som rok navštevoval predmet Žurnalistická fotografia a tri roky som navštevoval Ateliér komunikácie v médiu fotografie. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáHistóriaFotografiaZaujímavostiRozhovoryTipy na výletMestské legendy

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu