Na rôzne zaujímavosti sa pozrime s Jakubom Abrahámom, koučom spoločenskej etikety, pánskej módy a kráľovským komentátorom.
Plesy a plesová sezóna sú pomerne populárne obdobie medzi ľuďmi. Medzi známe patria napríklad „Plesy v opere“. Aké sú ich charakteristické znaky?
Ples v opere už niekoľký rok u nás žiaľ nemáme, ale myslím, že ho dôstojne nahradil Prešporský bál v Redute, ktorý ponúka rovnakú úroveň. To znamená dresscode v štýle Black tie, prípadne White tie. Teda smoking s čiernym motýlikom alebo frak s bielym. Vzhľadom na náš najreprezentatívnejší priestor je to viac ako na mieste.
Na plesy je zvykom posielať pozvánky vybraným ľuďom. Čo všetko obsahuje takáto pozvánka? A ako na ňu správne reagovať?
Dnes sa už pozvánky posielajú takmer výlučne elektronicky, ak vôbec, čo teda považujem za veľkú škodu. Dôležité je čítať ju správne a vedieť odpovedať včas. Malo by na nej byť uvedené miesto, čas a samozrejme aj typ dresscodu, ktorý sa dnes už mnohí organizátori boja uvádzať aby tým nestratili návštevníkov. Ale na väčšinu plesov si kupujeme vstupenky, takže pozvánky sú už naozaj zriedkavé.
Poznáme ďalšie druhy plesov, napríklad „Poľovnícky ples“. Aké sú známe ďalšie druhy plesov? Čím sa odlišujú od „Plesov v opere“?
Poznáme tri kategórie plesov. Prvé sú vysoko formálne - Opernball vo Viedni je typickým príkladom. Druhé sú formálne alebo firemné plesy často aj regionálne – Košický ples, Medický ples a pod. A poslednou kategóriou sú tie najčastejšie kulturákové alebo estrádne plesy. Všetky sa líšia úrovňou aj dresscodom samozrejme. Zabavíte sa ale zaručene na každom z nich.
Plesy vyžadujú špecifický druh oblečenia - u mužov smoking a u žien dlhé večerné šaty. Aké sú charakteristické znaky tohto druhu oblečenia? Nakoľko a čím sa odlišuje od ostatných druhov spoločenského oblečenia?
Klasickým spoločenským odevov najvyššieho stupňa pre mužov je frak s bielym motýlikom. Dnes už takmer úplne vytratená záležitosť. Nahradil ho smoking s čiernym motýlikom a bojím sa, že aj ten už badať veľmi zriedkavo. Posledný je klasický oblek tmavej farby, ktorý by mal každý pán doma mať. Nezabudnúť na bielu vreckovku do saka, čierne vyleštené oxfordky, kravatu či motýlik a hotovo, celá veda.
Keď už sme prijali pozvanie a sme vhodne oblečení, aké pravidlá správania by sme mali dodržiavať?
To naozaj záleží od plesu a spoločnosti. Inak sa správame na veľkom bále a inak na zábave v kulturáku. Všeobecne ale platí, že z plesu odchádzame tak, ako sme naň prišli, teda s kravatou či motýlikom na krku, s rovnakou partnerkou a po dvoch. 😊
Taktiež sa nevyhneme diskusii s ďalšími hosťami. Ktoré témy sú vhodné a ktoré nie? A z akých dôvodov?
Tabu témy ako politika, orientácia, zdravie, či peniaze sú naozaj nevhodné. Vychádzame vždy z priestoru, v ktorom sa nachádzame, pokojne aj počasia, keď nám iná neutrálna téma nenapadne. Počas prvých pár minút totiž zistíte, čo si môžete a čo naopak nemôžete k druhej strane dovoliť.
Na plesoch zvykne byť vážnejšia hudba, ale aj modernejšia. Ktorí autori a diela z minulosti sa tam vyskytujú najčastejšie? Zo súčasnosti sa vyberajú aké diela?
Straussove valčíky jednoznačne najmä pre nás z niekdajšej Rakúsko – uhorskej monarchie. Rovnako tak polky sú obľúbené. No a zo súčasných? Úplne všetko predsa. To naozaj záleží od typu plesu.
S hudbou súvisí tanec. Na niektorých plesoch býva predtancovanie profesionálnymi tanečníkmi. Aký význam má toto predtancovanie?
Priznám sa, že okrem viedenského Opernballu som toto nikde inde v našich končinách nevidel, ale všeobecne na kráľovských dvoroch, kde to má pôvod. Išlo o takzvaných debutantov, teda mladých šľachticov, ktorí boli uvedení do spoločnosti a predstavení panovníkovi. U nás skôr ide o kultúrnu vložku profesionálov na parkete.
Ktoré tance sa vyskytujú počas tohto typu podujatí? Spolu s veľmi známym valčíkom na melódiu „Na krásnom modrom Dunaji“ od Johanna Straussa mladšieho.
Tradičné klasické, ale aj moderné popové. Tam naozaj netreba definovať štýly a hudbu, ako som spomínal, je to skôr o type, štýle a hosťoch.
Aké faux pas sa najčastejšie stávajú počas plesov? Ako sa im môžeme vyvarovať?
Stávať sa môžu rôzne faux pas, dôležité je ale vedieť ako a kedy na ne upozorňovať. Na roztrhanú pančušku cudziu dámu určite neupozorňujeme, požiadame radšej inú aby to urobila za nás. To znamená všetko hlavne diskrétne a bez zahanbenia. A či sa im dá vyvarovať? Dá aj nedá. Ako ktorým. Len praxou a zručnosťou v spoločnosti budete mať tie správne riešenia na všetky prešľapy.
Istou zaujímavosťou sú médiá na plesoch, napríklad „Plesoch v operách“. Aké pravidlá správania sa a obliekania musia dodržiavať novinári spolu s či už fotografmi alebo kameramanmi, keď prídu na tento typ podujatia?
To je zaujímavá otázka. Všeobecne ale platí, že rovnaký dresscode platí aj pre nich. Reportáže predsa nerobia po celú dobu plesu. Pár rozhovorov a ilustračných záberov a bavia sa rovnako ako ostatní hostia. Z vlastnej skúsenosti viem, že keď chodím komentovať kráľovské udalosti do Londýna, kolegovia tam bývajú vo väčšine prípadov oblečení naozaj ukážkovo vzhľadom na rozmer udalosti. A ples je podobný prípad.
Ktorých faux pas sa novinári najčastejšie dopúšťajú?
Neviem, či zrovna faux pas, ale v záujme sledovanosti, klikanosti a čítanosti skôr hľadajú tie faux pas na hosťoch. Od pokvackaných šiat celebrít cez veľmi časté alkoholové excesy - to sú zábery, po ktorých bažia občas až nevyberaným spôsobom. Takže na takomto plese sa s nimi treba skamarátiť a dávať si hlavne pozor na poháriky. Samozrejme, iba v prípade, že nechceme, aby to bolo zvečnené.
V histórii boli tiež ples pomerne populárne, najmä od cca 17. až 18. storočia. Čím sa odlišujú historické ples od súčasných?
Takmer úplne vo všetkom. Tieto plesy alebo bály boli vždy tým najvyšším spoločenským stupňom. Vtedy sa tam stretávala takmer výlučne šľachta, dnes sú doslova pre každého. Čo z nich robí výbornú dostupnosť, ale často na úkor očakávanej úrovne. Prílišná ležérnosť a zavrhovanie formálnosti týmto podujatiam neprospieva. Je ale samozrejme na nás, akým plesom dáme prednosť. Ale nesmieme sa potom zbavovať adekvátnej zodpovednosti.
Je niečo ďalšie, čo chcete odkázať čitateľom?
Dobrá povesť je často oveľa lepšia ako dobrá zábava, nezabúdajme na to. A samozrejme, nie je dôležité obliecť sa draho, ale vhodne.