Podprahové vnímanie, vplyv televízie - podvod na podvedomí

Televízia a elektronická reklama nepriniesli do 20 a 21 storočia realitu len k nám domov, ale pozmenili aj jej subjektívne vnímanie. V súčasnosti sa dozvedáme, že nie my ovládame televíziu, ale ona ovláda niektorých z nás... prevrátené rebríčky hodnôt, psychické poruchy, degradácia úsudku, neschopnosť oddeliť realitu od virtuálneho sveta.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)
Pri sledovaní TV v tmavom priestore produkcia melatoninu značne klesá.
Pri sledovaní TV v tmavom priestore produkcia melatoninu značne klesá. 

Život bez takého perfektného vynálezu ako je televízia si už mnohí z nás nevedia ani predstaviť. Zábava, alebo vlastne už entertainment sa stáva samostatným životným štýlom. V dobe, keď sa začali premietať prvé filmy a na magnetofónových páskach sa počúvali kultové skupiny si nikto neuvedomoval, že z dlhodobého hľadiska môže byť práve táto forma priblíženia si reality nebezpečná. Veď čo by už mohol spôsobiť taký televízor či magnetofón. Hodnota informácie v súčasnosti presahuje v niektorých prípadoch ľudské hodnoty - mravnosť, etiku ba niekedy aj zdravie alebo život. Dostať sa k informácii čo najskôr a byť informovaný je krédom súčasnej doby. Klasickými prenášačmi informácii sa stala televízia, tlač a pomerne ešte mladý internet. Treba poznamenať, že tlač a internet ako také nemajú zásadný škodlivý vplyv na jedinca i keď môžu ovplyvňovať jeho mienku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predovšetkým treba rozlíšiť vplyv televízora na organizmus po fyzikálnej stránke a psychologický vplyv televízie ako takej. Po fyzickej stránke si častým sledovaním tv alebo počúvaním hlasitej hudby poškodíte zrak a sluch, nič viac, nič menej (ak niekto nezaspí a nezabudne na polievku na plynovom sporáku, čo môže mať fatálne následky). Človek je však po psychickej stránke tvor veľmi vyspelý - dokáže uvažovať, teda má intelekt, rozlišuje medzi dobrom a zlom, sleduje, analyzuje, tvorí na základe vlastného úsudku - ak mu v tom niečo nebráni alebo ho to nevedomky neobmedzuje. Hovorí sa, že každý má nad sebou niekoho vyššieho a dôležitejšieho a i tí najvyšší medzi sebou súperia, v neposlednom rade to platí aj na potravinový reťazec a zákony prírody. V 20-tom storočí sa pri objave televízie vynašli aj špekulanti, ktorí chceli pomocou podprahového vnímania dosiahnuť manipulovanie s konkrétnymi vrstvami zákazníkov, občanov či celého obyvateľstva.

SkryťVypnúť reklamu

Čo to je vlastne podprahové vnímanie?

Podprahové vnímanie je vnem, ktorý je podaný pod limitom reálneho zmyslového vnímania (napríklad čas, kedy si zrakom dokážete uvedomiť, že sa niečo zmenilo na danom obraze). Prvá zmienka jeho využití je z roku 1917, kedy sa do skladieb v USA vkladali krátke informácie aby šli mladí chlapci na odvod - toto sa však nikdy nepotvrdilo ani nevyvrátilo. Od tohto obdobia sa však dozvedáme o reálnych pokusoch i zavedení do praxe. Obchodné domy, reklama, hudba... Je dôležité upozorniť, že podprahové vnímanie je možné spracovať iba cez elektromagnetický či mechanický signál - svetlo a zvuk. Napríklad i dnes moderné mp3 využívajú podstatu podprahového vnímania i keď v opačnom zmysle slova - do hudby nepridávajú nepočuteľné prvky ale vyberajú ich, tým sa zmenšuje aj kapacita skladby, čo je výhodné z hľadiska úložného priestoru média.

SkryťVypnúť reklamu

Vyskytli sa však aj prípady, kedy práve do hudby či obrazu boli úmyselne vkladané prvky, ktorých cieľom bolo po psychickej stránke manipulovať osobu. Prebehli rôzne výskumy a mnohé pokusy boli odhalené, výsledkom je teda zákaz používať zmyslami neregistro- vateľné prvky v hudbe a obraze. Nie každému je však jasný zmysel slova zákaz.

Je na Slovensku alebo kdekoľvek inde orgán, ktorý sleduje alebo príjma podnety na prešetrenie médií na podozrenie z využívania podprahových prvkov? Predpokladajme, že tieto sa nepoužívajú, ale akými technickými prostriedkami je to možné overiť? Moderné hudobné skupiny ale najmä filmári stavili však na inú, legálnu kartu. Filmy obsahujú moderné zvukové efekty, farebnosť, striedanie kontrastov, pozorovacích uhlov - všetko, čo v realite človek nemá možnosť v danom momente stráviť. Tu sa však jedná o virtuálnu realitu a strihové majstrovstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Pokemon - prečo sa stal super sledovaným detským animovaným seriálom na celom svete? Bol to skutočne len skvelý marketingový ťah a dobré spracovanie? (podľa Japonskej vlády sa využitie podprahových vnemov nedokázalo, žiadne tam totiž neboli - podľa mna ani byť nemuseli) Rozoberiem teda túto "rozprávku" z psychologického hľadiska. Mnohoraká farebnosť, osvetlenia, zmeny kontrastu a jasu, svetelné záblesky - toto vplýva veľmi silne na diváka. V noci keď niekedy prechádzam po sídlisku sledujem len na panelákoch ako simultánne na rôznych oknách poblikávajú ba dokonca niekedy až jasne blískajú okná na modrobielo - svetlo z televíznych obrazoviek, najnebezpečnejšia vec spojená s filmom, ktorý môže byť aký chce akčný či horovový. Z jasného príkladu uvediem napríklad epileptikov, ktorí majú jasne zakázané sledovať programy s rýchlo meniacou sa štruktúrou osvetlenia, vplýva to totiž na psychiku i duševné zdravie, u nich to môže vyvolať záchvat.

Nemôžem povedať konkrétne závery, teda vyslovujem hypotézu - sledovanie televízie spôsobuje už od začiatku jej vzniku nárast kriminality a nemajú na to vplyv len programy v nej. Máme OSN a iné združenia na udržiavanie mieru a pokoja, i tak narastá celosvetovo kriminalita aj po skončení svetových vojen, kedy sa ľudia už poučili že život je hodnota, ktorú nemôže nikto vziať. Keby sa policajné zložky necvičili a neustále nepripravovali, tak nám to prerastie cez hlavu. Hovorí sa, že sledovaním akčného programu, kde hrdina nieje potrestaný za svoje činy sa tieto skutky sugestívne dostávajú aj do podvedomia, áno ale nikto už nepovie, že to je len pri psychicky a intelektuálne nevyspelých jedincoch - najmä DEŤOCH. Toto sú však len malé percentá na to, aby sa dalo povedať áno, môj syn sledoval kriminálky už od detsva a teraz je agresívny. Platí to len v ojedinelých prípadoch, zavedenie ochranných zámok pre deti a označovanie filmov piktogramami pomôže ale nezabráni psychickému vplyvu médií na obyvateľstvo.

Vrátime sa teda k samotnému Pokémonovi a akčným filmom. Akcia - tvorba hormónu adrenalín, osvetlenie/stmavenie obrazu - melatonín, seratonín a v konečnom dôsledku i dopamín. Sledovanie televízie nevplýva len na úsudok, ale zložky, ktoré pán režisér nastrihá a tie sa pomocou zraku a iných vnemov dostanú do mozgu vplývajú priamo na hormonálnu sústavu. Vysoká hladina adrenalínu človeka povzbudzuje, ten sa preceňuje, vznikajú nezmyselné hádky, dokazovanie si vlastného ega. Ľudstvo má od vzniku televízie vyššiu predispozíciu k tvorbe adrenalínu aj vtedy, keď to nieje potrebné. (možno i po genetickej stránke - čo paradoxne trvalo menej než storočie a bola by to jedna z najrýchlejších evolučných zmien vďaka tv, táto hypotéza zakladá aj na tom, že elektromagnetické žiarenie priamo vplýva na ľudskú nervovú sústavu a teda i mozog a tak spôsobuje z dlhodobého hľadiska zmeny v myslení či správaní, televízor vydáva viac žiarenia ako mobil - i keď nie koncentrovane)

Serotonín, je neurotransmiter, ktorý má veľa psychologických vlastností - napríklad povzbudzuje vylučovanie žalúdočných štiav (koľko z nás dostane chuť na niečo mňam pri telke a dobrom filme?) , stimuluje hladké svaly a je prekurzorom melatonínu. Serotonín zohráva svoju úlohu pri určitých mentálnych poruchách.

Tvorbu melatonínu v epifýze ovplyvňuje intenzita svetla, to brzdí jeho tvorbu. Tvorí sa ho osem až desať krát viac v noci ako cez deň, a tak melatonín podmieňuje denný (cirkadiánny) rytmus človeka a cicavcov a je signálom pre telo o aktuálnom „subjektívnom čase“ jednak v rámci 24 hodín, jednak v priebehu roka (stáva sa, že pri sledovaní filmu zabudneme na čas?) Vysoké hladiny melatonínu boli zistené u detí, ktoré často sledujú tv a hrajú sa na konzolách. V dôsledku vysokej hladiny tohto hormónu boli spomalené intelektuálne a naopak skoré sexuálne aktivity u dospievajúcich. (zdá sa mi, že od kedy je tu televízia, deti dospievajú akosi skorej no v hlave majú čoraz menej).

Akčné filmy, horory ba ani Pokemon nenesú svojou myšlienkou či podstatou vysokú zodpovednosť za zmeny v spoločnosti i keď v niektorých subjektívnych prípadoch boli spúšťačmi. Hlavným prvkom, ktorý vplýva na ľudskú psychiku z dlhodobého hľadiska je spôsob akým je film podaný po grafickej úprave - teda farebnosť, osvetlenia, záblesky a iné. Po zvukovej stránke je to spôsob reči, intonácia, hĺbka a frekvencia zvukov, ktoré registrujeme. Nehovorím, aby sa celá rodina usadila k Discovery Channel, existujú aj iné možnosti - rozvoj kultúrneho života, šport, relaxácia a hlavne zasvietené svetlo (stačí menšie) pri sledovaní tv, ktoré obmedzí radikálne zmeny v hormonálnej sústave.

Na seriózny výskum je potrebný osciloskop, EEG, sledovanie hladiny vyššie uvedených hormónov.

Podprahové vnímanie farieb (CZ)

Podprahový signál (Wikipedia SK)

Podprahová manipulácia, hrozba alebo všeliek? (CZ)

Epifýza: tretie oko, či len záhadný orgán? (SK)

Matej Bórik

Matej Bórik

Bloger 
  • Počet článkov:  150
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijem v Martine a pracujem ako konzultant pre komunikačné stratégie a marketing v združení METRO, ktoré som založil v roku 2013. Našou misiou je poskytovať pomoc neziskovým organizáciám, iniciatívam a podnikateľom pri realizácii projektov. Zoznam autorových rubrík:  technikamarketingkomentáresci-fi ?svetprávovedavšeobecnesúkromnézakázané

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu