Keď Vám pedagóg prevetrá peňaženky

Krátky komentár: Študent cestoval na oficiálne nahlásenú skúšku z Prešova do Bratislavy, skúška sa nekonala, pedagóg to odmietol komentovať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (94)
Obrázok blogu

Úvodom by som rád definoval pojem nášho externého štúdia. My externisti sme takmer všetci zamestnaní. Spoločnosti kde pracujeme vedia poskytnúť neplatené voľno alebo dovolenku na štúdium. Má to jediný háčik, treba to nahlásiť vopred a včas, inak hrozia zamestnanecké spory. Z jednej strany tlačí škola tým, že nám ako externistom dáva skúšky na pracovné dni, z druhej strany nás práve vtedy potrebujú v práci. Čím to asi bude - ten pracovný týždeň.

Súčasný stav:

Škola berie externistov ako číslo ktoré im platí za štúdium. Ja som zaplatil 21 000 za akademický rok. I stalo sa že som šiel na prednášku len preto aby som zistil že sa nebude konať. Jednoducho nikto neprišiel, alebo hodina nebola odučená dokonca, prípadne sa nás pedagóg spýtal čo ideme robiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Isto sa viacerí z nás potešili že je voľný režim a netreba nič robiť. Ale otázka je, čo budem vedieť keď doštudujem, alebo bude to stačiť? Včera som sa naučil na skúšku 30 otázok, čo bolo približne 24 strán, dnes z toho neviem nič. ALE ! Mám kredit ! Za 60 kreditov mám bakalársky diplom, čo stojí na školnom približne 2000 eur, niekto platí viac niekto menej.

Rozdelíme tie eurá na drobné:

Niektoré školy stále využívajú zastaraný systém zapisovania do indexov. Navyše sa treba dostaviť osobne a na termín ktorý je vyhlásený. Prečo ja si mám brať deň dovolenku, cestovať 200 kilometrov kvôli zápisu známky, ktorá je aj tak zaznačená v informačnom systéme (IS) ? Prečo má učiteľ trčať tri hodiny v kabinete a zapisovať známky, ktoré aj tak má poznačené v IS-e ? Kde je efektivita práce a vynaložených prostriedkov?

SkryťVypnúť reklamu

A pozor ! Ak sa náhodou nedostavím, pedagóg začne vyhrážkami že si to budem musieť zopakovať na budúci rok, pritom skúšku už mám hotovú. Som typ človeka, ktorý za všetkým hľadá konkrétnu odpoveď a pôvod problému, ale z tohto vychádza jediná vec: ľahostajnosť.

Počas akademického roka sa stalo že som prišiel na prednášku alebo skúšku a ďalší pedagóg meškal pretože sa mu prekrýval rozvrh (čože ???) alebo jednoducho zabudol. Vyučujú na troch fakultách, majú milión študentov. Na čo? Aby mali vysoký plat a mohli si tvoriť tituly na úkor neodučených hodín? Kto nám preplatí cestovné náklady a ušlú mzdu, keď jednoznačne pochybil pedagóg?

SkryťVypnúť reklamu

Školy robia zlé meno sami sebe, práve týmto prístupom. Tu musím špeciálne zopakovať jeden komentár, ktorý som dal kedysi do diskusie. Škola má na to aby bola úspešná, má kapacity, možnosti. Všetko je ľudoch a ich prístupe, chcení, snaživosti a zodpovednosti.

Konkrétny príklad: Obrátil som sa na vyučujúcu s otázkou, prečo neprišla na vypísaný termín skúšky. Študenti ju čakali. Neodpovedala. Naopak moja otázka bola arogantná a v prípade ak by som uverejnil článok oficiálne, vopred si vyhradila právo na odpoveď. Zo zákona.

Keby sme my študenti konali podľa zákona, musel by daný pedagóg uhradiť cestovné náklady a ušlú mzdu približne tridsaťčlennej skupine, čo by bolo okolo 1000 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Moja otázka znie: oko za oko?

A pritom riešenie je jednoduché. Poslať asistenta alebo dať (SKORO) vopred vedieť že sa nebude skúška konať. Znovu som sa snažil dopátrať k pravde a vyšla mi z toho opäť ľahostajnosť. Preto sa pýtam zodpovedných. Ide Vám o peniaze alebo o naše vzdelanie? My Vám budeme pracovať na dôchodok, my budeme tvoriť dph. Ako to máme robiť keď nemáte čas?

Prečo vznikol tento krátky komentár:

30.5 bol oficiálny termín skúšky, pedagóg neprišiel, neospravedlnil sa. Písal som mail že čo bude ďalej, nasledovala odpoveď - 2.6 je posledný termín. To je rýchlovka. Ani som si nestihol vybaviť dovolenku (to je fakt nezodpovednosť). Vstával som ráno o piatej na moju 200 kilometrovú cestu do školy, aby si pedagóg prečítal moju semestrálnu prácu rýchlym okom, zapísal známku a poslal ma dovidenia. Na druhý deň vypísal ešte dva "posledné" termíny na koniec júna. Napálilo ma to. Tak koľko je tých posledných???

Musí týmto fakt každý študent prejsť? Otázka do diskusie - ako to zmeniť?

Matej Bórik

Matej Bórik

Bloger 
  • Počet článkov:  150
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Žijem v Martine a pracujem ako konzultant pre komunikačné stratégie a marketing v združení METRO, ktoré som založil v roku 2013. Našou misiou je poskytovať pomoc neziskovým organizáciám, iniciatívam a podnikateľom pri realizácii projektov. Zoznam autorových rubrík:  technikamarketingkomentáresci-fi ?svetprávovedavšeobecnesúkromnézakázané

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu