Tovar z bazáru: na čo si dať pozor pri kúpe z druhej ruky

Kúpa tovaru cez elektronický bazár alebo aukciu je čoraz populárnejšia. Základným kameňom sú obchodné podmienky a celý systém predaja. Ako postupovať v rôznych prípadoch pri kúpe tovaru cez bazár sa dozviete v nasledujúcom článku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pri kúpe tovaru alebo služby cez elektronický obchod postupuje predávajúci na základe Občianskeho zákonníka (OZ) a Zákona o ochrane spotrebiteľa. Má vypracované štandardné obchodné a dodacie podmienky, reklamačný poriadok. To ale pri elektronických bazároch neplatí. Zaoberať sa budeme len kúpou od fyzických osôb v rámci Občianskeho zákonníka. Tieto inzeráty tvoria väčšinu v bazárových portáloch. Je tu ponúkaný tovar systémom jednoduchého fóra. Používatelia pridávajú sami, prípadne po schválení administrátorom svoje inzeráty s popisom, fotkou, cenou a podobne. Prevádzkovateľ zabezpečuje iba dostupnosť stránky a jej funkcionality.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Michal ponúka mobil za 120 cez bazár, aké sú podmienky?

Michal nemá zodpovednosť za vady, ktoré sa prejavia po predaji použitého tovaru. Má zodpovednosť len za vady, o ktorých vie a je povinný kupujúceho pri dojednávaní kúpnej zmluvy na ne upozorniť (§ 596) OZ. Pokiaľ by na ne neupozornil, kupujúci má právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť. Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým (§ 597) OZ. Toto právo má kupujúci uplatniť bez zbytočného odkladu. Odporúčam preto pri prevzatí tovaru vyskúšať všetky funkcie a vlastnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa odosiela predmet kúpy na miesto plnenia alebo určenia, nie je kupujúci povinný zaplatiť cenu, dokiaľ nemá možnosť si predmet kúpy prezrieť (§ 591) OZ. Problém je, že uplatnenie tejto požiadavky obmedzujú samotné doručovacie služby. Nemajú povinnosť to vykonať. § 591 rieši vzťah medzi Michalom a kupujúcim, nie doručovateľskou službou. Overte si dopredu doručovateľskú službu a zistite, či Vám otvorenie pred zaplatením umožnia. Ak chcete mať istotu, vyberajte si doručovateľa Vy a zaplaťte prepravu.

Tovar je v záruke, je doručený v poriadku, ale pokazí sa pred skončením záruky.

Mobil je v záruke od predajcu. Cena je dohodnutá a po odoslaní dobierkou je aj vyplatená. Tovar je funkčný a zodpovedá popisu. Čo keď sa neskôr pokazí? Nový majiteľ nemá žiadny vzťah s predajcom. Ak ho bude chcieť reklamovať, je potrebné aby Michal doložil aj faktúru alebo doklad o kúpe. Ak je na faktúre meno, alebo je tovar oficiálne zaregistrovaný u výrobcu, môže nastať problém. Záruka totiž neprechádza automaticky z pôvodného na nového majiteľa. Pri kúpe je potrebné vyžiadať si splnomocnenie na účely reklamácie a opravy tovaru, pokiaľ to čo kupujete ešte záruku má.

SkryťVypnúť reklamu

Tovar je po záruke, je doručený v poriadku, ale pokazí sa neskôr.

Pri pozáručnej oprave elektroniky (notebooky, mobily, televízory, satelity, práčky, chladničky, ...) sa môže stať, že bude servis od Vás požadovať kúpno predajnú zmluvu - doklad. Je to potvrdenie o tom, že tovar nie je kradnutý a naozaj ste jeho majiteľom. Môže byť totiž stále registrovaný na Michala. Rovnako pomôže aj splnomocnenie k reklamácii a oprave, aj keď už samotná záruka neplynie. Vždy závisí od konkrétneho servisu, štandardom býva, že tieto doklady nepožadujú. Na trhu spotrebnej elektroniky ale výrobcovia poskytujú rôzne akcie spojené s registráciou výrobku. Je preto pravdepodobné, že registrácie aj kontrolujú (budú kontrolovať) pri opravách.

SkryťVypnúť reklamu

Tovar je doručený nekompletný, poškodený, pokazený, alebo je v balíku kameň.

Nepríjemnosť. Pokiaľ Vám kuriér neumožnil tovar rozbaliť pri zaplatení, alebo ste balík z pošty rozbalili až doma a predajca bude tvrdiť, že všetko odoslal v poriadku, rozhodne jedine súd. Ak ide o zjavný podvod, prípad treba ihneď nahlásiť doručovateľskej službe a kontaktovať políciu. Ak ide o chýbajúce časti alebo drobné poškodenie, je vhodné najskôr kontaktovať predajcu a pokúsiť sa slušne vysvetliť problém. Predajca to môže uznať, omyly sa stávajú. Vaše dôkazy podložte fotografiou alebo záznamom. Reklamáciu, žiadosť o zľavu alebo výzvu na odstúpenie zmluvy posielajte vždy písomne a doporučene. Nie emailom ani telefonicky.

Otázka do diskusie

Reklamácia prebehla úspešne, výsledkom je dobropis

Michal kúpil mobil za 320€. Vám ho predal za 120€. Máte splnomocnenie na opravu, ale od predajcu dostanete návrh na vrátenie kúpnej sumy. Komu ju má predajca vrátiť a prečo?

Matej Bórik

Matej Bórik

Bloger 
  • Počet článkov:  150
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijem v Martine a pracujem ako konzultant pre komunikačné stratégie a marketing v združení METRO, ktoré som založil v roku 2013. Našou misiou je poskytovať pomoc neziskovým organizáciám, iniciatívam a podnikateľom pri realizácii projektov. Zoznam autorových rubrík:  technikamarketingkomentáresci-fi ?svetprávovedavšeobecnesúkromnézakázané

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
SkryťZatvoriť reklamu